Ritholtz o chaosu kolem Trumpa: Chce to klid!

Jednu z nejlepších rad svým klientům v posledních dnech dávají Barry Ritholtz a Joshua Brown ze společnosti Ritholtz Wealth Management. Pokud jde o nervozitu ze zvýšené volatility po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, je podle nich potřeba jednoduše zachovat klid a nestresovat se.
Ritholtz a Brown po zvolení Trumpa na rozdíl od řady jiných manažerů jednoznačně říkají, že v jejich přístupu k portfoliu se nic nezměnilo. "Chcete-li investovat na základě něčího očekávání ohledně toho, co Trump udělá, případně toho, co projde Kongresem, děláte podle nás hloupost," uvedl Ritholtz na konferenci Reuters Global Investment Outlook Summit. Přístup k investování se podle něj nezměnil, základem je stále dlouhodobý plán a jeho dodržování.
Investoři by podle Ritholtze měli zůstat v klidu, k čemuž jim měla pomoci hned první Trumpova řeč po volbách. "Trhy přes noc klesly o 5 %, Dow ztratil asi 800 bodů. A najednou došlo k obratu. Lekcí pro investory bylo to, že dal Trump jasně najevo, že není žádný šílenec. A pokud se bude chovat rozumně, může funkci prezidenta zvládnout," míní uznávaný manažer.
Sliby z Trumpovy kampaně ženou akciové trhy a americký dolar vzhůru. Někteří analytici již začali mluvit o "velké rotaci" směrem od dluhopisů k akciím. Akciovým trhům, zejména sektorům, jako jsou banky nebo průmysl, se velice daří. "Objevují se analýzy toho, jak investovat za Trumpa. Ve skutečnosti ale netušíte, čeho je schopen, co si myslí dnes, co si bude myslet za týden. Tuto hru hrát nechceme," doplňuje Joshua Brown.
Přestože akcie pokračují v býčím trendu, Brown na to v rámci alokace aktiv nespoléhá. "Reflektujeme současný stav a sestavujeme portfolia, která jsou dostatečně odolná, aby byla schopna reagovat na změny. Základem jsou pravidla, která určují, kdy a jak se zachováme. To je přesně v opozici k investování podle pocitu," říká Brown.
Řada investorů, kteří neoplývají velkou trpělivostí, je nadšená z toho, jak se daří například zmiňovaným bankám, které těží z příslibu možného omezení regulace zavedené po finanční krizi. Banky by pak možná opět mohly za účelem dosahování vysokých zisků více riskovat, což by mohlo vést k problémům. "Make systemic risk great again," parafrázoval Ritholtz motto Trumpovy kampaně. O "zábavu" by pak bylo postaráno.
Zdroj: Reuters
Aktuality
