13 strašáků roku 2017 (12. díl): Exit z (ne)známých vod aneb Kam se vydá okovů zbavená koruna?
|

13 strašáků roku 2017 (12. díl): Exit z (ne)známých vod aneb Kam se vydá okovů zbavená koruna?

Rok 2016 byl bodem zlomu, zatímco rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám nabízíme v prosincové sérii. V předposlední části se zaměřujeme na očekávané zrušení kurzového závazku ČNB.

Česká ekonomika ČNB Česká republika Centrální banky Česká koruna EUR/CZK Anketa Miroslav Plojhar Výhled na rok 2017

Spuštění kurzového závazku České národní banky provázela spousta otazníků a emocí, jeho opuštění se v tomto směru nejspíše nebude lišit. Pomyslné nůžky více či méně pravděpodobných scénářů jsou totiž i na prahu možná posledního intervenčního kola doširoka rozevřené a nabízejí na jedné straně posílení koruny vůči euru z hájených 27 až k 25 EUR/CZK, ale na straně druhé pod výprodejním tlakem spekulantů pád k 28 EUR/CZK.

Podobný rozkmit, možnost obou cest, principiálně připouští i ČNB. Ta nicméně počítá ve svém nejpravděpodobnějším scénáři s tím, že koruna poté, co jí bankovní rada (případně) rozváže ruce, posílí ve 3Q2017 na 25,50-26,00 EUR/CZK. S odkazem na model opřený o oficiálně dostupná data obsažená ve Zprávě o inflaci naší centrální banky to tvrdí hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Podobně mlhavé jako kurz závazku zbavené koruny je i načasování samotného exitu. Střední proud pracuje s polovinou příštího roku, i tento horizont je ale rozostřený. Pokud totiž bude chtít bankovní rada dát řízenému kurzu vale na jednom z naplánovaných měnově-politických jednání, bude mít k dispozici květen a začátek srpna. Radní se mohou rozhodnout pro tento krok v podstatě kdykoli, pravděpodobnost, že se exit upeče na jednom z hlavních zasedání, je ale vyšší, říká Eva Zamrazilová, někdejší členka bankovní rady.

Navíc, a to v současných diskuzích až příliš často zapadá, sám guvernér Jiří Rusnok nedávno potvrdil, že by nakonec mohlo dojít k prodloužení závazku za horizont roku 2017. Spouštěčem, v této souvislosti často zmiňovaným, je možné roztočení eurotiskáren na vyšší obrátky. Něco podobného, vzhledem k nervozitě, respektive možným turbulencím v očekávání či důsledku voleb v nejdůležitějších zemích eurozóny, nelze vyloučit.

Helena Horská (Raiffeisenbank)

Termín konce kurzového závazku (takzvaný #CZKExit) se přiblížil. Neznamená to ale, že víme, kdy přijde. Neví to ostatně ani sami členové bankovní rady. Může se tedy klidně stát, že se svou volbou při hlasování o #CZKExitu navzájem překvapí. Ačkoli totiž zatím není důvod čekat prudký vzestup inflace ke 3 %, může se stát, že se v průběhu 1Q2017 vyhoupne těsně nad 2 % a čtyři ze sedmi členů bankovní rady vyhodnotí tento vzestup inflace jako dlouhodobě udržitelný a odhlasují na zasedání bankovní rady 30. března 2017 #CZKExit s platností od 3. dubna. V prohlášení bankovní rady ČNB jen zazní, že se rada shodla na blížícím se naplnění účelu a smyslu kurzového závazku, takže až uzná za vhodné, je připravena jej ukončit. A 3. dubna se kurz může podívat k hladině 26,50 EUR/CZK.

Stejně tak ale může nastat jiný scénář, ve kterém se koruna bude držet jeden měsíc nad a druhý měsíc pod inflačním cílem 2 %, takže si bankovní rada nebude jistá, zda je oživení cen opravdu nezadržitelné a dlouhodobě udržitelné. Čím více přitom bude ČNB váhat s exitem, tím více se bude přibližovat termín českých parlamentních voleb. Bankovní rada ČNB proto – pojede-li podle tohoto scénáře – rozhodne o #CZKExitu až po parlamentních volbách, předpokládejme v listopadu 2017, čtyři roky po zahájení intervencí.

Ondřej Hartman (FXstreet.cz)

Díky zlepšujícím se domácím i zahraničním podmínkám a zrychlující inflaci počítáme v základním scénáři s uvolněním kurzu koruny ze strany České národní banky již během druhého čtvrtletí 2017. I pokud nepočítáme vnější prostředí a možné negativní efekty přicházející ze zahraničí, má ČNB stále hodně prostoru pro překvapení. V první řadě půjde s největší pravděpodobností o zavedení záporných úrokových sazeb v případě příliš prudkého posílení koruny; pokud bude potřeba snížit volatilitu, může ČNB krátkodobě snížit sazby hluboko do záporu, aby odradila otevírání nových krátkých pozic na měnovém páru EUR/CZK. Historická paralela z roku 1997 ukazuje, že se ČNB nebojí radikálně posunout úrokovou sazbu, aby zabránila nežádoucím pohybům kurzu (v červnu 1997 zvedla sazby o několik desítek bodů, aby během pár dnů přesvědčila trhy o svých úmyslech). Záporné sazby pak mohou v extrémním případě odstartovat vlnu uzavírání spekulativních pozic, které by proti všem očekáváním posunuly kurz nad 27 EUR/CZK.

Zadruhé, oproti proklamacím ČNB o úplném opuštění trhu je celkem možné posunutí intervenční hranice níže. Je potřeba počítat s tím, že banka kurz níže než třeba na 25 EUR/CZK na nějakou dobu nepustí a bude se snažit krotit emoce traderů, kteří by nechali posílit korunu klidně o více než 10 %. Možnost posunu intervenční hranice vzhůru, například na 28 korun za euro, je naopak mimo hru, protože slabší kurz již ekonomika nepotřebuje a ČNB by musela vytvořit množství nových korun k posunutí kurzu, o negativní reakci politiků a veřejnosti nemluvě.

Miroslav Plojhar (Česká spořitelna)

Po několika oddáleních exitu a rok a půl trvajícím období "placatého" kurzu bude exit ČNB z 27 EUR/CZK a návrat volatility koruny dost překvapující. Lidé z ČNB na změnu politiky stále dokola upozorňují, ale až to skutečně přijde, bude to velká změna. Co se týká diskutovaného načasování konce závazku, oddálení exitu za polovinu roku 2017 by asi příliš nepřekvapilo, exit hned na jaře naopak ano.

Velkou otázkou bude nový modus operandi dealerů ČNB. Na jaké úrovni a za jakých podmínek budou brzdit "přílišnou" volatilitu kurzu EUR/CZK a jak široká a proměnlivá bude nová neoficiální bariéra? Velkým překvapením by bylo, kdyby nechali kurz úplně svému osudu a nechali ho jít i pod 25,50 EUR/CZK. Opačným směrem by překvapilo oslabení koruny výrazněji nad 27 EUR/CZK kvůli vybírání zisků ze strany zahraničních investorů.

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
včera v 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
včera v 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
včera v 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
včera v 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
včera v 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
včera v 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
včera v 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
včera v 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
včera v 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
včera v 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
včera v 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
včera v 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
včera v 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
včera v 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
včera v 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
včera v 10:30

Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v pátek skončilo v plusu. Proti proudu šla burza v Austrálii,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
včera v 10:26

Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti

Farmaceutická společnost AstraZeneca se nadále snaží rozptýlit pochyby, které vznikly kolem výsledků testů její...
Farmacie Koronavirus