Saxo Bank: 10 šokujících předpovědí na rok 2017
|

Saxo Bank: 10 šokujících předpovědí na rok 2017

Čína zažije ekonomickou renesanci, Spojené království couvne a zůstane v Evropské unii, akcie italských bankovních domů zažijí astronomický růst a Brusel začne stimulovat hospodářský růst vydáváním eurobondů. To je jen výběr z událostí, které by podle expertů ze Saxo Bank mohly v roce 2017 vyvést trhy z rovnováhy. Jaké další scénáře by podle Saxo Bank zahýbaly světovými trhy?

Komodity Čína Spojené státy americké (USA) Politika Evropská unie Spojené království Světová ekonomika Evropské banky Ekonomické a politické hrozby Výhled na rok 2017

Saxo Bank každoročně vybírá prohlášení, která mají vyprovokovat debatu o tom, co by mohlo v příštím roce překvapit nebo šokovat investory. Letošní předpovědi se týkají rozmanité škály scénářů, jsou mezi nimi mimo jiné i prudký růst ekonomiky Číny, zotavení italských bank, setrvání Británie v EU či odhodlání EU změnit se v reakci na rozmach populismu.

"Po roce 2016, v němž realita předčila i zdánlivě nepravděpodobné scénáře, se ústředním tématem šokujících předpovědí pro rok 2017 stalo rčení, že zoufalá doba volá po zoufalých činech," říká Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank. "V kritické době vždy dochází ke změnám a rok 2017 by mohl být důrazným upozorněním, jež poukáže na opouštění standardů jak v oblasti měnové politiky centrálních bank, tak ve vládních politikách úsporných opatření, které charakterizovaly období po krizi z roku 2009."

1. Čínský HDP vzroste o 8 % a Shanghai Composite přidá 50 %

Čína si uvědomí, že dospěla, co se týče výroby a infrastruktury, na konec své růstové fáze, a prostřednictvím masivních pobídek ze strany fiskální a monetární politiky se bude otevírat kapitálovým trhům, aby dokončila úspěšnou proměnu v hospodářství tažené spotřebou. Výsledkem bude 8% růst HDP podpořený expanzí sektoru služeb. Euforie z růstu vedeného spotřebou povede k tomu, že se hlavní akciový index šanghajské burzy překoná 5 000 bodů.

2. Fed vrátí výnos 10letých vládních dluhopisů USA na 1,5 %

Testosteronová fiskální politika Donalda Trumpa povede k tomu, že výnos 10letých vládních dluhopisů USA bude dosahovat 3 %. To na trhu vyvolá paniku. Na pokraji katastrofy Fed okopíruje taktiku japonské centrální banky a vrátí výnos bondů na 1,5% úroveň, čímž v podstatě zavede čtvrtou fázi kvantitativního uvolňování. To vzápětí zarazí výprodeje na globálních akciových a dluhopisových trzích, což povede k největším ziskům na trhu s dluhopisy za sedm let. Kritické hlasy se ztratí v ruchu dalšího zotavení vedeného americkou centrální bankou.

3. Podíl nesplacených high yield dluhopisů přesáhne 25 %

V roce 1990 míra selhání dluhopisů s vysokými výnosy během recese v USA vyskočila na 16 %, v roce 2000 se dostala na 10 % a v roce 2009 na 12 %. V roce 2017 by se mohla zvýšit až na 25 %. Situaci bude zhoršovat především utahování měnových politik světových centrálních bank, které bude zásadním způsobem měnit výnosové křivky. Korporátní dluhopisy se potýkají s potížemi a celý problém ještě zvýrazní odliv peněz z dluhopisových fondů.

Bloomberg Global High Yield Corporate Bond Index

4. K brexitu nedojde, Spojené království v Evropské unii zůstane

Globální vzedmutí populistů, které pozorujeme na obou stranách Atlantského oceánu, přinutí vedení Evropské unie k vstřícnějšímu postoji vůči Spojenému království. V průběhu jednání EU svolí k zásadním ústupkům, a než bude aktivován článek 50 Lisabonské smlouvy, dojde k jeho odmítnutí ve prospěch nové dohody. Velká Británie zůstane ve sféře vlivu unie, britská centrální banka zvedne sazbu na 0,5 % a kurz eurolibry prudce poklesne na 0,73 GBP/EUR, čímž symbolicky odkáže na situaci z roku 1973, kdy Británie vstoupila do Evropského hospodářského společenství.

5. Měď po rychlém vzepětí ztratí formu

Měď byla po amerických prezidentských volbách na komoditním trhu jedním z jasných vítězů. V roce 2017 si ale trh začne uvědomovat, že Donald Trump bude mít velké potíže se zajištěním slibovaných investic, a očekávaný nárůst poptávky po mědi nepřijde. Tváří v tvář nespokojenosti na domácí půdě prezident posílí míru amerického protekcionismu a zavede obchodní bariéry, které budou vyvolávat potíže mladých trhů i Evropy. Globální růst začne zpomalovat, protože poptávka Číny po průmyslových kovech bude s posilováním orientace na růst vedený spotřebou oslabovat. Jakmile se cena mědi sesune pod úroveň obvyklých trendů, může se zastavit až na hodnotách z dob finanční krize.

Vývoj ceny mědi (1996-2016)

6. Kryptoměny na vzestupu: Značné zisky pro bitcoin

Fiskální výdaje Spojených států pod vedením prezidenta Trumpa navýší deficit amerického rozpočtu z 600 miliard dolarů na 1,2-1,8 bilionu USD. To povede k tomu, že americký růst a inflace prudce vystřelí a donutí Fed k rychlejšímu zvyšování sazeb, a dolar tak dosáhne nových maxim. Tato situace vyvolá dominový efekt na rozvíjejících se trzích, hlavně v Číně, která začne hledat alternativy k systémům peněz v nuceném oběhu, jimž dominuje americký dolar. To zvýší popularitu alternativ v podobě kryptoměn, z čehož bude nejvíce těžit bitcoin. Vzhledem k tomu, že bankovní systémy a vlády Ruska a Číny začínají akceptovat bitcoin jako částečnou alternativu k dolaru, hodnota této kryptoměny se ztrojnásobí ze současných 700 na 2 100 dolarů.

Bitcoin (v USD)

7. Reforma amerického zdravotnictví vyvolává paniku

Výdaje na zdravotnictví představují ve Spojených státech zhruba 17 % HDP, zatímco světový průměr činí jen asi 10 %. Stále více Američanů si nemůže dovolit za zdravotní péči platit. Růst cen akcií v sektoru zdravotní péče se po prvotní úlevě spojené s Trumpovým vítězstvím ve volbách vytratí, protože si investoři uvědomí, že nová administrativa nebude zdravotnictví šetřit, ale bude muset v neproduktivním a drahém systému prosazovat dalekosáhlé reformy. Burzovně obchodované fondy (ETF) ve zdravotnickém sektoru klesnou o 50 %.

iShares Dow Jones US Healthcare (ETF)

8. Mexické peso prudce posílí, zejména ke kanadskému dolaru

Trh drasticky přecenil úmysly a schopnosti Donalda Trumpa a jeho snahy omezit obchodování s Mexikem, což pesu umožní zhodnotit. Kanada mezitím bude trpět, protože vyšší úrokové sazby vyvolají zamrznutí jejího hypotečního trhu. Kanadské banky ustoupí, centrální banka bude nucena ke spuštění kvantitativního uvolňování a vkládání kapitálu do finančního systému. Kromě toho si kanadský dolar povede hůře proto, že se země bude kvůli proměně těšit mnohem menším dopadům obnoveného amerického růstu než v minulosti, a to kvůli osekávání kanadské výrobní základny, jež se proměnila vlivy globalizace.

CAD/MXN

9. Italské banky se vyšvihnou výše

Německé finanční domy spadly do spirály záporných úrokových sazeb a plochých výnosových křivek. Pokud dojde na zachraňování bank v Německu, budou pomoc potřebovat také další evropské instituce. V případě italských bank, jež jsou zatíženy velkými objemy špatných úvěrů, by pomoc přišla v pravou chvíli. Nové záruky by umožnily bankovnímu systému rekapitalizaci. Ve hře je mimo jiné vznik nové evropské banky řešící problematiku nedobytných pohledávek, která by srovnala bilanci eurozóny a uvedla zpět do chodu mechanismy bankovních úvěrů. Akcie italských bank by v reakci na tento vývoj ožily a zpevnily by o více než 100 %.

10. EU bude stimulovat růst prostřednictvím společných eurobondů

Úspěchy populistických stran v Evropě završí vítězství krajně pravicové strany Geerta Wilderse v Nizozemsku. Tradiční politické strany se budou odklánět od politicky tvrdých úsporných opatření a budou upřednostňovat postupy keynesiánského střihu, jaké po krizi z roku 1929 představil americký prezident Roosevelt. Evropská unie představí šestiletý pobídkový plán v hodnotě 630 miliard eur podpořený předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Negativním dopadům plynoucím ze zvýšení dovozu pak bude EU vzdorovat vydáváním společných evropských dluhopisů, v první řadě zaměřených na investice do infrastruktury, v hodnotě jednoho bilionu eur.

Šokující předpovědi nelze považovat za oficiální tržní odhady Saxo Bank. Jedná se o možné události a vývoj na trzích, které jsou málo očekávané, a které by tak v případě naplnění mohly značně vyvést z rovnováhy celý trh, který víceméně odpovídá konsenzuálnímu výhledu.

Zdroj: Saxo Bank
Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU
Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU
před hodinou

Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU

Země Evropské unie by měly vytvořit nový společný fond, který by pomohl unijním ekonomikám zotavit se z následků...
Evropská unie Koronavirus Společné evropské dluhopisy
Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit
Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit
07:08

Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit

Evropská unie potřebuje masivní záchranný plán pro dobu, kdy odezní pandemie covid-19 těžce zasahující ekonomiky...
Evropská unie Eurozóna Koronavirus
Co musíte ráno vědět (6. dubna)
Co musíte ráno vědět (6. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (6. dubna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v zámoří, jak koronavirus dopadá na americký trh práce a jak mohou Češi...
Musíte vědět
ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč
včera v 17:46

ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) v prvním kole programu COVID II přijala od podnikatelů postižených v...
Byznys a podnikání Koronavirus
Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště
včera v 17:27

Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště

Vláda by mohla od čtvrtka povolit otevření obchodů s pracovními oděvy, dětským textilem, kočárky a autosedačkami,...
Maloobchod Česká republika Česká ekonomika
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný výrazných tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
AOL: Nejsou daně jako daně aneb Co všechno je ve světě ke zdanění
včera v 14:21

AOL: Nejsou daně jako daně aneb Co všechno je ve světě ke zdanění

Také nenávidíte ten otravný každoroční rituál počítání daní z příjmů? Pak vás možná potěší, že jiní lidé na celém...
Daně
Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců
včera v 14:20

Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců

Švédské firmy by se mohly stát příkladem v tom, jak být flexibilní v době krize a vzájemně si pomáhat. Zdejší...
Švédsko Koronavirus Pracovní trh
Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám
včera v 13:36

Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám

Stát by měl především pomáhat středním a malým firmám, a ne velkým firmám ovládaným milionáři. V pořadu České...
Byznys a podnikání Česká republika Podpora ekonomiky
Zeman: Ekonomiku zachrání rozumné investice
včera v 12:46

Zeman: Ekonomiku zachrání rozumné investice

Českou ekonomiku poškozenou opatřeními proti šíření koronaviru mohou zachránit rozumné investice, nikoliv podpora...
Česká ekonomika Česká republika
MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
včera v 12:19

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
včera v 10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
včera v 10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé…
včera v 10:02

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226...
Írán Blízký a Střední východ Koronavirus
ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit
včera v 08:51

ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit

Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost 7 %českých firem. Vysvětlují to tím, že tato...
Pracovní trh
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
včera v 06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
4. 4. 2020 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
4. 4. 2020 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
4. 4. 2020 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
4. 4. 2020 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl