Na co budou velkým korporacím všechny ty biliony dolarů?
|

Na co budou velkým korporacím všechny ty biliony dolarů?

Pro mnohé finančními experty je to hlavolam. Proč americké podniky sedí na zhruba 1,9 bilionu USD hotovosti? V historickém kontextu je to něco nevídaného, firmy byly obvykle spíše dlužníky než střadateli.

Americká ekonomika Technologie Hotovost Inovace Americké akcie

Skutečnost, že společnost zadržuje tolik zisků, působí ekonomicky absurdně. Zejména v současnosti, kdy hotovost vynáší jen asi 2 % ročně (pokud ji "zaparkujete" do dlouhodobých amerických státních dluhopisů). Firmy by udělaly lépe, kdyby volné peníze investovaly, třeba do produktu, služby nebo akvizice, které by jim z každého dolaru přinesly větší výnos než 2 centy.

Například Google. Hodnota jeho nové mateřské společnosti Alphabet převyšuje 500 miliard USD. Kolem 80 miliard USD podniku leží na bankovních účtech nebo v krátkodobých investicích. Když si tedy koupíte akcie v hodnotě 700 USD, získáváte s nimi více než 100 USD hotovosti. S 80 miliardami USD by si Google mohl klidně koupit Uber a jeho indického rivala Ola a stále by mu zbylo dost v rezervě třeba na koupi Palantiru, startupu v oblasti data-miningu. Nebo by mohl rovnou koupit Goldman Sachs, American Express či většinu MasterCard. Také by mohl provést akvizici Costco, eBay nebo čtvrtky Amazonu. Jistě by mu takové transakce vydělaly více než 2 centy na 1 dolar.

General Motors je snad největší extrém. Aktuálně drží téměř polovinu hodnoty sebe sama v hotovosti. Apple více než třetinu. Kdyby firmy začaly úspory utrácet, ne pouze peníze hromadit, ekonomika by okamžitě začala růst a vznikalo by více pracovních míst s lepším mzdovým ohodnocením.

V 90. letech společnosti šetřily ze zisků daleko méně. Kupovaly budovy a stavěly továrny. Částečně kvůli všem těmto korporátním investicím byla 90. léta obdobím nízké míry nezaměstnanosti a vysoké míry růstu. Protože se americké vládě dařilo všechny tyto korporátní akce danit, přiblížily se USA ke splacení velké části dluhů, poprvé za 160 let.

V čem je zakopaný pes?

Na téma, proč korporace upustily od zadlužování a přešly k úsporám, najdete nespočet ekonomických článků a teorií. Některé z těchto důvodů jsou prozaické.

Podobně jako domácnosti mohou i společnosti držet rezervu pro urgentní případy nebo horší ekonomické časy. A poslední roky byly obdobím nárůstu rizika.

Korporace musejí být také opatrnější při "daňové optimalizaci", kterou zbytek světa nazývá vyhýbání se daním. Držba hotovosti a její opatrné přelévaní mezi dceřinkami (nejlépe mezinárodními) je skvělým nástrojem pro snížení daňových odvodů.

Dalším důvodem hromadění hotovosti je stále silnější konkurence při hledání kandidátů na akvizice, zejména v sektorech technologií a farmacie. Když vstoupí Apple a Alphabet do jednání o koupi menší společnosti, každá další firma zvažující podání konkurenční nabídky je ze hry vzhledem k "nekonečným" zdrojům technologických gigantů. Paradoxně tak mohou ve finále hromady hotovosti pro firmu znamenat úspory, protože díky nim vydá na akvizici méně.

Hádanka stále nedořešená

I když přijmeme tato vysvětlení, zůstává řada otazníků. Firmy jako Alphabet nebo GM totiž drží mnohem více hotovosti, než lze fúzemi a akvizicemi, rezervními fondy a daňovou optimalizací vysvětlit.

Lee Pinkowitz, profesor z Georgetownské univerzity, poukazuje na existující spor mezi dvěma znesvářenými tábory ekonomů. Jedni věří, že je hromadění hotovosti znakem nezdravé firmy. Pak je ale klidně možné, že je celý sektor "prohnilý", takže nemá smysl do něj investovat. Může to být i tím, že šéfové firem mají něco nekalého za lubem, a proto hromadí hotovost, aby zamaskovali špatná rozhodnutí a udrželi si místa. Pak je tu ale zcela odlišný názor, a sice že volný trh může umožňovat managementu držet všechnu hotovost, pokud je to čistě pro jeho vlastní prospěch.

Spolu s kolegou Rohanem Williamsonem vytvořil Pinkowitz valuační model, který analyzuje, jak investoři reagují na různé úrovně hotovostních rezerv a jak hodnotí jeden dolar úspor u různých společností ze 43 odvětví. Závěry analýzy naznačují, že obě teorie jsou určitým způsobem pravdivé. Pro některá odvětví je hromadění hotovosti spjato s negativními výsledky. Když mediální společnosti nebo výrobci letadel hromadí hotovost, investoři považují tyto peníze za méně hodnotné (asi okolo 40 centů za jeden dolar).

Sektor obrany a uhelné společnosti jsou vnímány ještě daleko hůře, jejich dolar úspor je hodnocen dokonce negativně. Trh se v jejich případě obává účelového jednání manažerů a necení si jejich rozhodnutí šetřit.

U ostatních odvětví je dolar hodnocen pozitivně. U farmaceutických společností je to 1,50 USD a u softwarových firem přes 2 USD na dolar. Investoři podle všeho důvěřují technologickým korporátním šéfům, jako je Larry Page z Alphabetu, že dokáží využít peníze důmyslněji než investoři.

Automobilky, výrobci zdravotnické techniky a další jsou těmi, co hromadí nejvíce hotovosti. Velkou část z 1,9 bilionu USD záhadných úspor tak možná drží firmy proto, že je za ně akciový trh odměňuje. Proč ale? Jak management, tak investoři v případě těchto sektorů věří, že přijde něco velkého, ale - což je klíčové - nevědí jistě, co to bude.

Během 20. století se vyspělé ekonomiky přesunuly od zemědělského hospodářství taženého koňmi a slunečním svitem přes průmyslovou ekonomiku napájenou elektřinou a hnanou motory až k informačnímu věku založenému na technologiích ze Silicon Valley.

Každá přelomová společnost musela investovat do nové věci, která se teprve začínala probojovávat na trh. Nejdříve to byly velké, drahé investice do budov, následně do strojů a dnes do počítačových technologií. V současnosti je hodnota tvořena daleko více novými myšlenkami a způsoby interakce. Nápady přicházejí a šíří se daleko rychleji a jejich hodnotu je mnohem složitější odhadnout (právě nemožnost ohodnotit internetové společnosti stála za vznikem akciové bubliny z přelomu tisíciletí).

Kdyby si korporátní lídři a investoři skutečně mysleli, že je budoucnost chmurná a inovace a ekonomický růst zpomalují, proč by chtěli všechnu tu hotovost držet? Její hromadění tak spíše poukazuje na jejich očekávání, že může být budoucí přelomová inovace doslova "za rohem".

Zdroj: New York Times
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
27. 3. 2020 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče