Dluhopisový guru Jeffrey Gundlach: Záporné sazby jsou nejhloupější a nejhorší nápad na světě

Pravděpodobný nástupce Billa Grosse na trůnu krále dluhopisového trhu a muž, který jako jeden z mála v posledních letech správně predikuje vývoj výnosů amerických vládních dluhopisů, nemá pro záporné sazby centrálních bank pochopení.
"Trh centrálním bankám příliš nevěří. Stačí se podívat na očekávání ohledně zvyšování sazeb v USA reflektované na trhu s futures a na vyjádření Fedu - trh čeká již řadu týdnů letos maximálně jedno zvýšení úroků, americká centrální banka slevila ze čtyř na dvě," upozorňuje Gundlach.
Záporné sazby? Nesmysl!
Všímá si, že v USA stále panuje přesvědčení, že sazby mají růst, zatímco zbytek vyspělého světa úroky snižuje. "Loňské prosincové symbolické zvýšení základní sazby Fedu podle mě zůstane na dlouhou dobu posledním," myslí si manažer DoubleLine Capital. "Před letošními prezidentskými volbami v USA to chtělo signál o síle ekonomiky, tak jsme ho dostali."
Kritika směrem k Janet Yellenové a dalším guvernérům Fedu je ale slabým odvarem toho, jaká slova má Gundlach pro centrální bankéře v eurozóně, Švédsku, Dánsku, Švýcarsku a Japonsku. "Záporné sazby jsou nejhloupější a nejhroznější nápad, který se ke mně kdy donesl," nebere si dluhopisový expert servítky. "O efektech těchto opatření lze úspěšně pochybovat - v Evropě jsou negativní úroky realitou již od loňského roku, ale euro od té doby posílilo a výnosy bondů stouply. Evropské akcie jsou navíc nadále jen ošklivějším sourozencem těch v USA."
Recese v USA není vyloučená, ale hned tak k ní nedojde
Gundlach nevěří, že by Fed reálně zvažoval zavedení záporných sazeb v USA. "Díkybohu se zatím ukazuje, že tato opatření nemají žádný výrazný blahodárný dopad na ekonomiku," říká. Pokud by ale k tomu přece mělo dojít, jsou podle něj nejlepším investičním nástrojem americké vládní dluhopisy (jaké překvapení).
Možnou novou recesi ve Spojených státech Gundlach vnímá jako postupně pravděpodobnější, například proto, že míra nezaměstnanosti přestala padat. "Na konci léta by se míra nezaměstnanosti mohla dostat nad svůj roční průměr, což by bylo znamení, že je potřeba začít více počítat s oslabováním ekonomiky," míní. Recesi ale zatím nečeká.
Zlatá sázka na závěr
Pesimista ohledně politiky centrálních bank nepřekvapuje, pokud jde o preferovaný sektor na akciovém trhu. "Cena zlata se podle mě podívá minimálně k 1 400 USD za trojskou unci," říká šéf DoubleLine. "Nadále tak držím býčí výhled jak pro samotný kov, tak pro akcie jeho producentů."
Zdroj: DoubleLine Capital