Dláždí brexit cestu k United States of Trumperica?
|

Dláždí brexit cestu k United States of Trumperica?

Kdo si myslí, že odchod Britů z Evropské unie pomůže Donaldu Trumpovi proti Hillary Clintonové v amerických prezidentských volbách, je nejspíše na schůzce s dámou za křupana.

Spojené státy americké (USA) Politika Volby Ekonomické a politické hrozby

Volební rok je ve Spojených státech vždy zábavný, a když se připojí další dramatické události, jako třeba počátek konce Evropské unie, bývá to k popukání. Podobně jako ve válce, i zde je první obětí boje pravda i její vzdálení příbuzní, totiž fakta. Tak třeba server The Fiscal Times je jindy docela střízlivá publikace (založil ji Peter George Peterson, někdejší šéf Lehman Brothers a ministr obchodu), ale naposledy se pustil do křížku s fakty nebojácně.

"Rozhodnutí občanů Spojeného království opustit Evropskou unii (...) mělo téměř okamžitý dopad na prezidentské volby na této straně Atlantiku, když vyzdvihlo překvapivé paralely mezi úspěchem britské kampaně za brexit a politickým úspěchem Donalda Trumpa," napsal server.

To jsou silná slova. Proč by podobnosti mezi britskými příznivci brexitu a americkými příznivci Donalda Trumpa (jinak nepopiratelné) byly zdůrazněny až vítězstvím kampaně za brexit? Což nebyly docela zřejmé třeba i týden nebo měsíc před britským hlasováním? Nevíme. A pravděpodobně se to nikdy nedozvíme, protože články se píší a voda teče. Vzal to tedy čert, dobrá.

Průzkumy proti DOnadlovi

O jakém dopadu ale Fiscal Times mluví? Obvykle se jako měřítko vývoje událostí v předvolební kampani vnímá jako důležité něco, co může nějakým způsobem ovlivnit volební výsledek. O tom, zda taková možnost existuje, se nedozvíme jinak než z průzkumů volebních preferencí. Tyto preference v souboji Clintonová versus Trump se během dnů po britském referendu prakticky nezměnily. To je ovšem jedno, protože článek s řečeným sdělením byl publikován pouhých několik hodin po ukončení britského hlasování, tedy ve chvíli, kdy žádný nový průzkum veřejného mínění na dané téma nebyl a nemohl být k dispozici.

Prezidentské volby v USA: Clintonová versus Trump (1. leden - 10. červenec 2016)

Jaká je tedy skutečnost? Donald Trump ztrácí na Hillary Clintonovou průměrně zhruba pět procentních bodů, stejně jako před vítězstvím hlasů pro brexit. Federální průzkum je sice slušný nástroj měření všeobecné voličské nálady, ale o skutečných šancích kandidátů vypovídá daleko spíše souhrn průzkumů v jednotlivých státech USA a následné sečtení hlasů volitelů, kteří o budoucím prezidentovi skutečně rozhodnou.

Prezidentské volby v USA: Clintonová versus Trump, po brexitu (23. červen - 10. červenec 2016)

Touto optikou je náskok Clintonové ještě výraznější - má prakticky jistých 210 hlasů volitelů, Trump 164, dalších 164 hlasů tvoří nerozhodnuté státy, o které se povede nejtvrdší boj. K celkovému vítězství je potřeba 270 hlasů, z čehož plyne, že Clintonové jich chybí šedesát, kdežto Trumpovi 106. Musel by tedy v "bitevních" státech s řečenými 164 hlasy získat téměř dvě třetiny hlasů, aby uspěl. To zní jako opravdu náročný úkol.

Prezidentské volby v USA: Voličské preference k 10. červenci 2016 podle volitelských hlasů

Trumpovi příznivci doufají, že průzkumy se opět budou mýlit (jako se mýlily v případě britského referenda, plebiscitu o skotské nezávislosti v roce 2014 a britských parlamentních voleb o rok později); že brexit ukáže Američanům cestu a budou volit proti establishmentu, jehož je Clintonová představitelkou. Argumentem pro tuto úvahu bývá fakt, že Trump nachází podporu v podobném voličském segmentu jako brexit. Když chudší, méně vzdělaní a většinou bílí Britové dokázali zařídit brexit, není důvod, proč by v Americe tatáž voličská skupina nemohla zařídit Trumpovo prezidentství, zní úvaha.

Těch důvodů je však několik, a jeden je lepší než druhý. První z nich je trochu neotesaný, ale na hrubý pytel hrubá záplata: zatímco v Británii tvoří bílá populace 87 % voličstva, v USA je to jen 72 %. K tomu přičtěme, že takového Mitta Romneyho volilo před čtyřmi lety plných 88 % bělochů. Jinými slovy, republikánská Amerika se Británii podobá podstatně více než celá Amerika. Jestliže brexitéři i se svou demograficky podstatně výhodnější pozicí dosáhli na necelých 52 %, kolik jich může zbývat Trumpovi?

Statistiky volitelů proti Trumpovi

Další dva argumenty mají co do činění s dynamikou věci. Když registrovaní republikáni volí svého prezidentského kandidáta, dobře vědí, že činí právě tolik a nic více. Hlas proti establishmentu zde může zaznít naplno, protože na něm nesejde tolik jako na hlasu odevzdaném ve volbě všeobecné, finálové. "Chodila jsem s Deanem, ale vzala jsem si Kerryho," zněl před dvanácti lety slogan, který tento efekt výstižně popisoval. Howard Dean rozpálil levicově-liberální, okrajovou část Demokratické strany doběla, ale pro většinu registrovaných demokratů byl právě proto příliš kontroverzní. "Nevypadal dostatečně prezidentsky" je zhruba to, co mimo volební kontext obvykle vyjadřuje věta "byl moc magor". Pročež nakonec primárkami prošel John Kerry.

Trump ale primárkami prošel, argumentují jeho fandové. Proč by tedy nemohl svou misi dotáhnout do konce? Protože vlastnosti a schopnosti, které jej protlačily sítem primárek, jsou úplně jiné než ty, které by potřeboval v boji zblízka, jeden na jednoho.

Představte si, že máte obsadit jednoho člověka ze sedmnácti na pozici šéfa, řekněme, hydrometeorologického ústavu. Nemáte nejmenší ponětí, jak takový ústav funguje. Ve chvíli, kdy se do téhle ošemetné pozice dostanete, šestnáct ze sedmnácti zúčastněných ukáže na toho zbývajícího a sborem vykřikne: "To je ale idiot!" Vaše pozornost se logicky upne právě na něj. Váš výběr se zúží na otázku "kdo z ostatních je lepší než tenhle"? A protože o hydrometeorologii nic nevíte, snadno si řeknete, že vlastně ten idiot je docela řízek. A nakonec, proč ne?!

Tak vypadalo prostředí, v němž se odehrály letošní republikánské primárky. Zároveň je to shodou okolností prostředí, v němž se Trump dobře vyzná. Svět talkshow na americké kabelové televizi je obdobně povrchní a nepřehledný jako takto početné primárky. Trump byl v pozici chlapíka, který v nevalné konkurenci zaujal sebevědomím a dlouhým autem pozornost děvčete - amerického voličstva - natolik, že s ním odešla na drink a večeři. Co ale teď?

Trump proti Trumpovi

V takovou chvíli by se chlapíkovi jeho typu ohromně hodilo, kdyby se mohl přestat naparovat a namísto toho dokázal, že stejně dobře jako kroutit volantem svede pomoci dámě do kabátu a umí se najíst příborem. V našem případě to znamená, že by Trump měl prokázat, že jeho silácké výroky o protimexické zdi a deportaci muslimů (abychom jmenovali dva nejkonkrétnější z jeho dosud deklarovaných úmyslů) jsou podloženy nějakou znalostí věci; že jsou řešením problému, nejen sloganem, který řečený problém jen dále komplikuje.

Tady ovšem Trump selhává. Kdykoli otevře ústa, dává najevo, že nemá o takových věcech větší ponětí než vy nebo já. Jinak řečeno, při večeři se šťourá vidličkou v uchu, víno ochutnává lokem z láhve a prokládá to stále stejnými výkřiky o tom, jak je nejlepší ze všech. Najdou se samozřejmě dámy, jimž to imponuje, zejména při myšlence na ono dlouhé auto, ale je otázka, zda jich je dost na to, aby jejich obdiv dostal Trumpa do Bílého domu. Dosavadní průzkumy tvrdí, že nejspíše ne. A to má co do činění s posledním argumentem, proč by se Trumpovi příznivci neměli příliš upínat na paralelu s brexitem.

Neoficiálním šéfem kampaně za brexit byl Boris Johnson, chlapík, jenž si v ambicióznosti s Trumpem nijak nezadá. Jeho sázka na jednoduché publikum mu vychází (či dosud vycházela, dokud mluvil s voliči a ne s kolegy-rivaly z Konzervativní strany) - schválně si cuchá vlasy a chodí v oblecích, které vypadají, že v nich už týden spí. Jenže vždy, když je v úzkých, přejde Johnson do latiny nebo řečtiny, odcituje toho či onoho klasika, udělá vtípek na cizí, ale i svůj účet; školy v Etonu a Oxfordu jsou na toto dobrou průpravou. Britům se to líbí natolik, že jej dlouhodobě drží na samém vrcholu žebříčků popularity (ačkoli jeho působení ve funkci londýnského starosty bylo nepřesvědčivé, to ovšem vědí jen ti, kteří se o to zajímají).

Suma sumárum, v případě brexitu vedl velice oblíbený politik Boris Johnson kampaň proti establishmentu v demograficky příznivém prostředí. Trump je naopak hluboce nepopulární (trvale je o dvacet procent víc těch, kteří ho nemohou vystát, ve srovnání s těmi, kteří o něm smýšlejí kladně) a pohybuje se v prostředí demograficky podstatně méně vstřícném. Paralely brexit-Trump je tak rychlý konec. Je možné, že The Donald nějak dokáže přivábit americké voliče na cestu do Trumperiky, ale ta cesta jistě nevede přes srovnání s projevem euroskepticismu v britském podání.

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
před 4 minutami

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu na...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
před 22 minutami

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
před 36 minutami

Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
před hodinou

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
před hodinou

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
před hodinou

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
09:44

O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě nekonání valné hromady

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že pokud se valná hromada svolaná na 16. dubna...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %
09:28

ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 %. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst
SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let
08:55

SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let

Pandemie způsobená novým koronavirem prudce zpomalí ekonomický růst v rozvíjejících se zemích jihovýchodní Asie a...
Hospodářský růst Asijská ekonomika Čína
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
08:32

Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, který je považován za barometr zdraví podniků, v březnu...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 23:00

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie rovněž zpevnily

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem
včera v 20:20

Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy...
Polsko Rusko Zemní plyn
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
včera v 19:30

Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů pracovních míst

Hospodářské dopady šíření koronaviru by mohly ve Spojených státech vést k zániku 47 milionů pracovních míst. Míra...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám
včera v 19:05

Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám

Epidemie koronaviru má v Kanadě 66 obětí, o tři více než v neděli. Oznámili to místní zdravotníci. Počet nakažených...
Kanada Koronavirus Podpora ekonomiky