Co musíte ráno vědět (25. července)
|

Co musíte ráno vědět (25. července)

Jak se v závěru uplynulého týdne dařilo akciím v Evropě a USA, jaké plány má pro příští roky Čína a co rozohnilo Donalda Trumpa? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se v pátek vrátily k růstu, v plusu skončily hlavní indexy i za celý týden

Americké akcie v pátek posílily, a hlavní akciové indexy se tak posunuly zpátky k rekordním maximům, na která se vyšplhaly v průběhu týdne. Dařilo se zejména telekomunikačním firmám. Americký dolar v závěru týdne vystoupil na více než čtyřměsíční maximum vůči koši světových měn, euro srážela mimo jiné zpráva o útoku v mnichovském obchodním centru. Dow v pátek posílil o 0,29 % na 18 570,85 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 0,46 % a den zakončil na novém zavíracím maximu 2 175,03 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 0,52 % na 5 100,16 bodu. Index volatility VIX spadl o 5,65 % na 12,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 1,5645 %. V plusu v pátek skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru veřejných služeb, odvětví necyklického spotřebního zboží a telekomunikačnímu sektoru, pod nulou skončil sektor základních materiálů. Za celý uplynulý týden Dow posílil o 0,29 %, S&P 500 přidal 0,61 % a Nasdaq Composite vzrostl o 1,4 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Historické rekordy se posouvají, býci vyhrávají možná až příliš snadno

Kdy nejlépe kupovat americké akcie? Tento graf vám poradí

2. Evropské akcie zakončily páteční seanci kolem nuly, za celý týden zpevnily hlavní indexy o necelé procento

Evropské akcie pátek zakončily nevýrazně, za celý týden nicméně většina hlavních západoevropských benchmarků stoupla téměř o procento. Dění na trzích starého kontinentu v závěru týdne ovlivňovaly pokračující výsledková sezóna a série předběžných indexů nákupních manažerů. PMI většiny zemí se v červenci podle předběžných čísel společnosti Markit vyvíjely lépe, než se čekalo, zklamaly ovšem britské ukazatele, které výrazně klesly. Britský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se snížil na 49,1 bodu z 52,1 bodu (odhad: 50 bodů) a ukazatel za sektor služeb klesl na 47,4 bodu z 52,3 bodu (odhad: 49,2 bodu). Kdyby indexy za zpracovatelský sektor a sektor služeb setrvaly na současných úrovních, signalizovalo by to zpomalení čtvrtletního růstu britské ekonomiky na 0,4 %. Tak pomalu Británie od krize z let 2008 až 2009 ještě nerostla. Britský index FTSE 100 v pátek přesto posílil o 0,46 % na 6 730,48 bodu a francouzský CAC 40 přidal 0,11 % na 4 381,10 bodu, zatímco německý DAX klesl o 0,09 % na 10 147,46 bodu. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,07 % na 340,33 bodu. Za celý uplynulý týden index FTSE 100 stoupl o 0,88 %, DAX přidal 0,8 % a STOXX Europe 600 posílil o 0,71 %. Nejslabší týdenní výkon předvedla z hlavních trhů západní Evropy Francie, index CAC 40 přidal pouze 0,09 %.

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

Bankokalypsa 2.0 na obzoru. Zažehnout ji může tento finanční obr

3. Pražská burza v pátek zpevnila posedmé v řadě, za celý týden přidal index PX přes tři procenta

Index PX v pátek posílil o 0,44 % na 891,37 bodu, a prodloužil tak růstovou sérii již na sedm seancí. Za celý týden hlavní benchmark pražské burzy přidal více než tři procenta. Největší zobchodovaný objem připadl v pátek akciím energetické firmy ČEZ, které zpevnily o 0,15 % na 458,70 Kč. Druhé v pořadí byly podle zobchodovaného objemu akcie Monety Money Bank, které posílily o 1,11 % na 77,50 Kč, a trojici nejobchodovanějších titulů doplnila Komerční banka, která připsala na 0,72 % na 978 korun. Přes procento zdražily ještě akcie Kofoly ČeskoSlovensko, sázkové kanceláře Fortuna a telekomunikační firmy O2 Czech Republic, jež byla se ziskem 2,26 % nejrůstovějším titulem dne. V mínusu skončily čtyři emise, nedařilo se akciím mediální firmy CME (-2,15 %), výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-0,34 %), likérky Stock Spirits (-0,85 %) a pojišťovnické skupiny VIG (-1,75 %).

Nová doba úvěrová a (ne)bezpečí spotřebitelů: Na řadě jsou ČNB a policie

4. Očekávané události

V noci na pondělí vyjde v Japonsku výsledek obchodní bilance, dopoledne na trh Německo pošle index podnikatelského klimatu od institutu Ifo, odpoledne vyjde v USA index průmyslové aktivity dallaského Fedu a ve Filadelfii začne čtyřdenní výroční sjezd demokratů, na kterém bude oficiální kandidátkou strany na post americké prezidentky jmenována Hillary Clintonová. Kvartálními hospodářskými výsledky se pochlubí v Evropě Koninklijke Philips, Ryanair Holdings či TNT Express a v USA Kimberly-Clark, Sprint, Texas Instruments nebo Gilead Sciences. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. EBRD bude i po neúspěšném puči poskytovat úvěry v Turecku

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) bude v Turecku i po pokusu o vojenský převrat, který vedl k nárůstu politické nejistoty, pokračovat v poskytování úvěrů. Agentuře Reuters to řekl mluvčí banky. Kroky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana po potlačení puče přitom vyvolaly kritiku ze strany některých vlád, jež jsou významnými akcionáři EBRD.

6. Británie na jednání G20 čelila tlaku, aby objasnila plány brexitu

Británie se na sobotním zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank skupiny G20 ocitla pod tlakem některých evropských a asijských zemí, aby urychlila kroky vedoucí k jejímu odchodu z EU a objasnila další související plány. Na prvním zasedání od červnového referenda, kdy se většina britských voličů vyslovila pro odchod své země z EU, se zástupci skupiny G20 shodli, že takzvaný brexit by mohl mít negativní dopady na již tak pomalý růst globální ekonomiky.

Země G20 společně podpoří růst, po brexitu se zaměří na obchod

7. Volkswagen pozastavuje prodej většiny modelů v Jižní Koreji

Německá automobilka Volkswagen od pondělí pozastavuje prodej většiny svých modelů v Jižní Koreji. Podnik tam čelí rostoucímu tlaku kvůli emisnímu skandálu. Jihokorejské ministerstvo životního prostředí zkoumá, zda odebrat certifikace 32 modelům aut značky Volkswagen a dalším modelům z divizí Audi a Bentley. To by mohlo vést k zákazu prodeje dotčených modelů v Jižní Koreji. Rozhodnutí by mohlo padnout ještě tento měsíc, případně začátkem srpna.

8. Čína chce do roku 2020 patřit mezi deset zemí s největší robotizací průmyslu

Čína plánuje umístit více robotů do svých továren a do roku 2020 chce patřit mezi deset zemí s největší automatizací průmyslu. Uvedl to Mezinárodní svaz pro robotiku (IFR) v prohlášení zveřejněném na průmyslovém summitu v Šanghaji. Čína je druhou největší ekonomikou světa, ve využívání robotů ve svých závodech však zaostává za velkými průmyslovými zeměmi. Loni připadalo na 10 000 zaměstnanců ve zpracovatelském průmyslu 36 robotů. V žebříčku nejvíce automatizovaných zemí světa tak Číně patřila 28. příčka. Snaha o větší robotizaci je částečně také odpovědí na nedostatek zaměstnanců a rychlý růst mezd v zemi.

9. Ekonomika KLDR loni klesla nejvíce za osm let, tvrdí Soul

Ekonomika Severní Koreje klesla v loňském roce o 1,1 %, a zaznamenala tak nejprudší propad za posledních osm let. Ukázaly to odhady jihokorejské centrální banky. Nízké ceny komodit na světových trzích zasáhly vývoz z této komunistické země, který je přitom hlavním tahounem severokorejské ekonomiky. Severní Korea údaje o své ekonomice nezveřejňuje.

10. Maloobchodní firmy Ahold a Delhaize dokončily fúzi

Nizozemská maloobchodní společnost Ahold a belgická Delhaize dokončily fúzi. Spojení nabylo účinnosti v neděli minutu po půlnoci a v pondělí se začne na burzách v Amsterodamu a Bruselu obchodovat s akciemi sloučené firmy, oznámil v sobotu Ahold. Sloučená skupina s názvem Ahold Delhaize je čtvrtým největším maloobchodním řetězcem v Evropě.

BONUS

Blízko Trumpova golfového hřiště vyroste větrný park

Švédský státní elektrárenský podnik Vattenfall investuje tři miliardy švédských korun (8,6 miliardy Kč) do skotské větrné farmy, jejíž výstavbě se snažil zabránit republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump. Příbřežní větrný park se má nacházet nedaleko Trumpova luxusního golfového hřiště.

Vattenfall převezeme kontrolu nad projektem od společnosti Aberdeen Renewable Energy Group. Podnik investici označil za projev důvěry v Británii poté, co si její voliči odhlasovali vystoupení z Evropské unie. Výstavba by měla začít v příštím roce.

Větrný park bude mít kapacitu 92,4 megawattu, elektřinou by tak mohl zásobovat zhruba 130 000 domácností. Bude také sloužit jako centrum pro testování a vývoj nových technologií v oblasti větrné energie, napsala agentura Reuters.

Britský nejvyšší soud koncem loňského roku jednomyslně zamítl Trumpovo odvolání proti výstavbě větrné farmy. Trump svou snahu o zastavení projektu zdůvodňoval tím, že větrné turbíny budou kazit výhled z jeho golfového hřiště nedaleko Aberdeenu ve východním Skotsku. Tvrdil, že skotská vláda neměla pravomoc povolit výstavbu větrné elektrárny poblíž jeho pozemků.

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
včera v 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
včera v 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
23. 10. 2020 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
23. 10. 2020 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
23. 10. 2020 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
23. 10. 2020 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
23. 10. 2020 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko