Co musíte ráno vědět (25. července)

Jak se v závěru uplynulého týdne dařilo akciím v Evropě a USA, jaké plány má pro příští roky Čína a co rozohnilo Donalda Trumpa? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie se v pátek vrátily k růstu, v plusu skončily hlavní indexy i za celý týden
Americké akcie v pátek posílily, a hlavní akciové indexy se tak posunuly zpátky k rekordním maximům, na která se vyšplhaly v průběhu týdne. Dařilo se zejména telekomunikačním firmám. Americký dolar v závěru týdne vystoupil na více než čtyřměsíční maximum vůči koši světových měn, euro srážela mimo jiné zpráva o útoku v mnichovském obchodním centru. Dow v pátek posílil o 0,29 % na 18 570,85 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 0,46 % a den zakončil na novém zavíracím maximu 2 175,03 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 0,52 % na 5 100,16 bodu. Index volatility VIX spadl o 5,65 % na 12,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 1,5645 %. V plusu v pátek skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru veřejných služeb, odvětví necyklického spotřebního zboží a telekomunikačnímu sektoru, pod nulou skončil sektor základních materiálů. Za celý uplynulý týden Dow posílil o 0,29 %, S&P 500 přidal 0,61 % a Nasdaq Composite vzrostl o 1,4 %.
Kdy nejlépe kupovat americké akcie? Tento graf vám poradí
2. Evropské akcie zakončily páteční seanci kolem nuly, za celý týden zpevnily hlavní indexy o necelé procento
Evropské akcie pátek zakončily nevýrazně, za celý týden nicméně většina hlavních západoevropských benchmarků stoupla téměř o procento. Dění na trzích starého kontinentu v závěru týdne ovlivňovaly pokračující výsledková sezóna a série předběžných indexů nákupních manažerů. PMI většiny zemí se v červenci podle předběžných čísel společnosti Markit vyvíjely lépe, než se čekalo, zklamaly ovšem britské ukazatele, které výrazně klesly. Britský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se snížil na 49,1 bodu z 52,1 bodu (odhad: 50 bodů) a ukazatel za sektor služeb klesl na 47,4 bodu z 52,3 bodu (odhad: 49,2 bodu). Kdyby indexy za zpracovatelský sektor a sektor služeb setrvaly na současných úrovních, signalizovalo by to zpomalení čtvrtletního růstu britské ekonomiky na 0,4 %. Tak pomalu Británie od krize z let 2008 až 2009 ještě nerostla. Britský index FTSE 100 v pátek přesto posílil o 0,46 % na 6 730,48 bodu a francouzský CAC 40 přidal 0,11 % na 4 381,10 bodu, zatímco německý DAX klesl o 0,09 % na 10 147,46 bodu. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,07 % na 340,33 bodu. Za celý uplynulý týden index FTSE 100 stoupl o 0,88 %, DAX přidal 0,8 % a STOXX Europe 600 posílil o 0,71 %. Nejslabší týdenní výkon předvedla z hlavních trhů západní Evropy Francie, index CAC 40 přidal pouze 0,09 %.
EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?
Bankokalypsa 2.0 na obzoru. Zažehnout ji může tento finanční obr
3. Pražská burza v pátek zpevnila posedmé v řadě, za celý týden přidal index PX přes tři procenta
Index PX v pátek posílil o 0,44 % na 891,37 bodu, a prodloužil tak růstovou sérii již na sedm seancí. Za celý týden hlavní benchmark pražské burzy přidal více než tři procenta. Největší zobchodovaný objem připadl v pátek akciím energetické firmy ČEZ, které zpevnily o 0,15 % na 458,70 Kč. Druhé v pořadí byly podle zobchodovaného objemu akcie Monety Money Bank, které posílily o 1,11 % na 77,50 Kč, a trojici nejobchodovanějších titulů doplnila Komerční banka, která připsala na 0,72 % na 978 korun. Přes procento zdražily ještě akcie Kofoly ČeskoSlovensko, sázkové kanceláře Fortuna a telekomunikační firmy O2 Czech Republic, jež byla se ziskem 2,26 % nejrůstovějším titulem dne. V mínusu skončily čtyři emise, nedařilo se akciím mediální firmy CME (-2,15 %), výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-0,34 %), likérky Stock Spirits (-0,85 %) a pojišťovnické skupiny VIG (-1,75 %).
Nová doba úvěrová a (ne)bezpečí spotřebitelů: Na řadě jsou ČNB a policie
4. Očekávané události
V noci na pondělí vyjde v Japonsku výsledek obchodní bilance, dopoledne na trh Německo pošle index podnikatelského klimatu od institutu Ifo, odpoledne vyjde v USA index průmyslové aktivity dallaského Fedu a ve Filadelfii začne čtyřdenní výroční sjezd demokratů, na kterém bude oficiální kandidátkou strany na post americké prezidentky jmenována Hillary Clintonová. Kvartálními hospodářskými výsledky se pochlubí v Evropě Koninklijke Philips, Ryanair Holdings či TNT Express a v USA Kimberly-Clark, Sprint, Texas Instruments nebo Gilead Sciences. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. EBRD bude i po neúspěšném puči poskytovat úvěry v Turecku
Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) bude v Turecku i po pokusu o vojenský převrat, který vedl k nárůstu politické nejistoty, pokračovat v poskytování úvěrů. Agentuře Reuters to řekl mluvčí banky. Kroky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana po potlačení puče přitom vyvolaly kritiku ze strany některých vlád, jež jsou významnými akcionáři EBRD.
6. Británie na jednání G20 čelila tlaku, aby objasnila plány brexitu
Británie se na sobotním zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank skupiny G20 ocitla pod tlakem některých evropských a asijských zemí, aby urychlila kroky vedoucí k jejímu odchodu z EU a objasnila další související plány. Na prvním zasedání od červnového referenda, kdy se většina britských voličů vyslovila pro odchod své země z EU, se zástupci skupiny G20 shodli, že takzvaný brexit by mohl mít negativní dopady na již tak pomalý růst globální ekonomiky.
Země G20 společně podpoří růst, po brexitu se zaměří na obchod
7. Volkswagen pozastavuje prodej většiny modelů v Jižní Koreji
Německá automobilka Volkswagen od pondělí pozastavuje prodej většiny svých modelů v Jižní Koreji. Podnik tam čelí rostoucímu tlaku kvůli emisnímu skandálu. Jihokorejské ministerstvo životního prostředí zkoumá, zda odebrat certifikace 32 modelům aut značky Volkswagen a dalším modelům z divizí Audi a Bentley. To by mohlo vést k zákazu prodeje dotčených modelů v Jižní Koreji. Rozhodnutí by mohlo padnout ještě tento měsíc, případně začátkem srpna.
8. Čína chce do roku 2020 patřit mezi deset zemí s největší robotizací průmyslu
Čína plánuje umístit více robotů do svých továren a do roku 2020 chce patřit mezi deset zemí s největší automatizací průmyslu. Uvedl to Mezinárodní svaz pro robotiku (IFR) v prohlášení zveřejněném na průmyslovém summitu v Šanghaji. Čína je druhou největší ekonomikou světa, ve využívání robotů ve svých závodech však zaostává za velkými průmyslovými zeměmi. Loni připadalo na 10 000 zaměstnanců ve zpracovatelském průmyslu 36 robotů. V žebříčku nejvíce automatizovaných zemí světa tak Číně patřila 28. příčka. Snaha o větší robotizaci je částečně také odpovědí na nedostatek zaměstnanců a rychlý růst mezd v zemi.
9. Ekonomika KLDR loni klesla nejvíce za osm let, tvrdí Soul
Ekonomika Severní Koreje klesla v loňském roce o 1,1 %, a zaznamenala tak nejprudší propad za posledních osm let. Ukázaly to odhady jihokorejské centrální banky. Nízké ceny komodit na světových trzích zasáhly vývoz z této komunistické země, který je přitom hlavním tahounem severokorejské ekonomiky. Severní Korea údaje o své ekonomice nezveřejňuje.
10. Maloobchodní firmy Ahold a Delhaize dokončily fúzi
Nizozemská maloobchodní společnost Ahold a belgická Delhaize dokončily fúzi. Spojení nabylo účinnosti v neděli minutu po půlnoci a v pondělí se začne na burzách v Amsterodamu a Bruselu obchodovat s akciemi sloučené firmy, oznámil v sobotu Ahold. Sloučená skupina s názvem Ahold Delhaize je čtvrtým největším maloobchodním řetězcem v Evropě.
BONUS
Blízko Trumpova golfového hřiště vyroste větrný park
Švédský státní elektrárenský podnik Vattenfall investuje tři miliardy švédských korun (8,6 miliardy Kč) do skotské větrné farmy, jejíž výstavbě se snažil zabránit republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump. Příbřežní větrný park se má nacházet nedaleko Trumpova luxusního golfového hřiště.
Vattenfall převezeme kontrolu nad projektem od společnosti Aberdeen Renewable Energy Group. Podnik investici označil za projev důvěry v Británii poté, co si její voliči odhlasovali vystoupení z Evropské unie. Výstavba by měla začít v příštím roce.
Větrný park bude mít kapacitu 92,4 megawattu, elektřinou by tak mohl zásobovat zhruba 130 000 domácností. Bude také sloužit jako centrum pro testování a vývoj nových technologií v oblasti větrné energie, napsala agentura Reuters.
Britský nejvyšší soud koncem loňského roku jednomyslně zamítl Trumpovo odvolání proti výstavbě větrné farmy. Trump svou snahu o zastavení projektu zdůvodňoval tím, že větrné turbíny budou kazit výhled z jeho golfového hřiště nedaleko Aberdeenu ve východním Skotsku. Tvrdil, že skotská vláda neměla pravomoc povolit výstavbu větrné elektrárny poblíž jeho pozemků.