Co musíte ráno vědět (25. července)
|

Co musíte ráno vědět (25. července)

Jak se v závěru uplynulého týdne dařilo akciím v Evropě a USA, jaké plány má pro příští roky Čína a co rozohnilo Donalda Trumpa? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se v pátek vrátily k růstu, v plusu skončily hlavní indexy i za celý týden

Americké akcie v pátek posílily, a hlavní akciové indexy se tak posunuly zpátky k rekordním maximům, na která se vyšplhaly v průběhu týdne. Dařilo se zejména telekomunikačním firmám. Americký dolar v závěru týdne vystoupil na více než čtyřměsíční maximum vůči koši světových měn, euro srážela mimo jiné zpráva o útoku v mnichovském obchodním centru. Dow v pátek posílil o 0,29 % na 18 570,85 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 0,46 % a den zakončil na novém zavíracím maximu 2 175,03 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 0,52 % na 5 100,16 bodu. Index volatility VIX spadl o 5,65 % na 12,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 1,5645 %. V plusu v pátek skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru veřejných služeb, odvětví necyklického spotřebního zboží a telekomunikačnímu sektoru, pod nulou skončil sektor základních materiálů. Za celý uplynulý týden Dow posílil o 0,29 %, S&P 500 přidal 0,61 % a Nasdaq Composite vzrostl o 1,4 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Historické rekordy se posouvají, býci vyhrávají možná až příliš snadno

Kdy nejlépe kupovat americké akcie? Tento graf vám poradí

2. Evropské akcie zakončily páteční seanci kolem nuly, za celý týden zpevnily hlavní indexy o necelé procento

Evropské akcie pátek zakončily nevýrazně, za celý týden nicméně většina hlavních západoevropských benchmarků stoupla téměř o procento. Dění na trzích starého kontinentu v závěru týdne ovlivňovaly pokračující výsledková sezóna a série předběžných indexů nákupních manažerů. PMI většiny zemí se v červenci podle předběžných čísel společnosti Markit vyvíjely lépe, než se čekalo, zklamaly ovšem britské ukazatele, které výrazně klesly. Britský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se snížil na 49,1 bodu z 52,1 bodu (odhad: 50 bodů) a ukazatel za sektor služeb klesl na 47,4 bodu z 52,3 bodu (odhad: 49,2 bodu). Kdyby indexy za zpracovatelský sektor a sektor služeb setrvaly na současných úrovních, signalizovalo by to zpomalení čtvrtletního růstu britské ekonomiky na 0,4 %. Tak pomalu Británie od krize z let 2008 až 2009 ještě nerostla. Britský index FTSE 100 v pátek přesto posílil o 0,46 % na 6 730,48 bodu a francouzský CAC 40 přidal 0,11 % na 4 381,10 bodu, zatímco německý DAX klesl o 0,09 % na 10 147,46 bodu. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,07 % na 340,33 bodu. Za celý uplynulý týden index FTSE 100 stoupl o 0,88 %, DAX přidal 0,8 % a STOXX Europe 600 posílil o 0,71 %. Nejslabší týdenní výkon předvedla z hlavních trhů západní Evropy Francie, index CAC 40 přidal pouze 0,09 %.

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

Bankokalypsa 2.0 na obzoru. Zažehnout ji může tento finanční obr

3. Pražská burza v pátek zpevnila posedmé v řadě, za celý týden přidal index PX přes tři procenta

Index PX v pátek posílil o 0,44 % na 891,37 bodu, a prodloužil tak růstovou sérii již na sedm seancí. Za celý týden hlavní benchmark pražské burzy přidal více než tři procenta. Největší zobchodovaný objem připadl v pátek akciím energetické firmy ČEZ, které zpevnily o 0,15 % na 458,70 Kč. Druhé v pořadí byly podle zobchodovaného objemu akcie Monety Money Bank, které posílily o 1,11 % na 77,50 Kč, a trojici nejobchodovanějších titulů doplnila Komerční banka, která připsala na 0,72 % na 978 korun. Přes procento zdražily ještě akcie Kofoly ČeskoSlovensko, sázkové kanceláře Fortuna a telekomunikační firmy O2 Czech Republic, jež byla se ziskem 2,26 % nejrůstovějším titulem dne. V mínusu skončily čtyři emise, nedařilo se akciím mediální firmy CME (-2,15 %), výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-0,34 %), likérky Stock Spirits (-0,85 %) a pojišťovnické skupiny VIG (-1,75 %).

Nová doba úvěrová a (ne)bezpečí spotřebitelů: Na řadě jsou ČNB a policie

4. Očekávané události

V noci na pondělí vyjde v Japonsku výsledek obchodní bilance, dopoledne na trh Německo pošle index podnikatelského klimatu od institutu Ifo, odpoledne vyjde v USA index průmyslové aktivity dallaského Fedu a ve Filadelfii začne čtyřdenní výroční sjezd demokratů, na kterém bude oficiální kandidátkou strany na post americké prezidentky jmenována Hillary Clintonová. Kvartálními hospodářskými výsledky se pochlubí v Evropě Koninklijke Philips, Ryanair Holdings či TNT Express a v USA Kimberly-Clark, Sprint, Texas Instruments nebo Gilead Sciences. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. EBRD bude i po neúspěšném puči poskytovat úvěry v Turecku

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) bude v Turecku i po pokusu o vojenský převrat, který vedl k nárůstu politické nejistoty, pokračovat v poskytování úvěrů. Agentuře Reuters to řekl mluvčí banky. Kroky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana po potlačení puče přitom vyvolaly kritiku ze strany některých vlád, jež jsou významnými akcionáři EBRD.

6. Británie na jednání G20 čelila tlaku, aby objasnila plány brexitu

Británie se na sobotním zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank skupiny G20 ocitla pod tlakem některých evropských a asijských zemí, aby urychlila kroky vedoucí k jejímu odchodu z EU a objasnila další související plány. Na prvním zasedání od červnového referenda, kdy se většina britských voličů vyslovila pro odchod své země z EU, se zástupci skupiny G20 shodli, že takzvaný brexit by mohl mít negativní dopady na již tak pomalý růst globální ekonomiky.

Země G20 společně podpoří růst, po brexitu se zaměří na obchod

7. Volkswagen pozastavuje prodej většiny modelů v Jižní Koreji

Německá automobilka Volkswagen od pondělí pozastavuje prodej většiny svých modelů v Jižní Koreji. Podnik tam čelí rostoucímu tlaku kvůli emisnímu skandálu. Jihokorejské ministerstvo životního prostředí zkoumá, zda odebrat certifikace 32 modelům aut značky Volkswagen a dalším modelům z divizí Audi a Bentley. To by mohlo vést k zákazu prodeje dotčených modelů v Jižní Koreji. Rozhodnutí by mohlo padnout ještě tento měsíc, případně začátkem srpna.

8. Čína chce do roku 2020 patřit mezi deset zemí s největší robotizací průmyslu

Čína plánuje umístit více robotů do svých továren a do roku 2020 chce patřit mezi deset zemí s největší automatizací průmyslu. Uvedl to Mezinárodní svaz pro robotiku (IFR) v prohlášení zveřejněném na průmyslovém summitu v Šanghaji. Čína je druhou největší ekonomikou světa, ve využívání robotů ve svých závodech však zaostává za velkými průmyslovými zeměmi. Loni připadalo na 10 000 zaměstnanců ve zpracovatelském průmyslu 36 robotů. V žebříčku nejvíce automatizovaných zemí světa tak Číně patřila 28. příčka. Snaha o větší robotizaci je částečně také odpovědí na nedostatek zaměstnanců a rychlý růst mezd v zemi.

9. Ekonomika KLDR loni klesla nejvíce za osm let, tvrdí Soul

Ekonomika Severní Koreje klesla v loňském roce o 1,1 %, a zaznamenala tak nejprudší propad za posledních osm let. Ukázaly to odhady jihokorejské centrální banky. Nízké ceny komodit na světových trzích zasáhly vývoz z této komunistické země, který je přitom hlavním tahounem severokorejské ekonomiky. Severní Korea údaje o své ekonomice nezveřejňuje.

10. Maloobchodní firmy Ahold a Delhaize dokončily fúzi

Nizozemská maloobchodní společnost Ahold a belgická Delhaize dokončily fúzi. Spojení nabylo účinnosti v neděli minutu po půlnoci a v pondělí se začne na burzách v Amsterodamu a Bruselu obchodovat s akciemi sloučené firmy, oznámil v sobotu Ahold. Sloučená skupina s názvem Ahold Delhaize je čtvrtým největším maloobchodním řetězcem v Evropě.

BONUS

Blízko Trumpova golfového hřiště vyroste větrný park

Švédský státní elektrárenský podnik Vattenfall investuje tři miliardy švédských korun (8,6 miliardy Kč) do skotské větrné farmy, jejíž výstavbě se snažil zabránit republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump. Příbřežní větrný park se má nacházet nedaleko Trumpova luxusního golfového hřiště.

Vattenfall převezeme kontrolu nad projektem od společnosti Aberdeen Renewable Energy Group. Podnik investici označil za projev důvěry v Británii poté, co si její voliči odhlasovali vystoupení z Evropské unie. Výstavba by měla začít v příštím roce.

Větrný park bude mít kapacitu 92,4 megawattu, elektřinou by tak mohl zásobovat zhruba 130 000 domácností. Bude také sloužit jako centrum pro testování a vývoj nových technologií v oblasti větrné energie, napsala agentura Reuters.

Britský nejvyšší soud koncem loňského roku jednomyslně zamítl Trumpovo odvolání proti výstavbě větrné farmy. Trump svou snahu o zastavení projektu zdůvodňoval tím, že větrné turbíny budou kazit výhled z jeho golfového hřiště nedaleko Aberdeenu ve východním Skotsku. Tvrdil, že skotská vláda neměla pravomoc povolit výstavbu větrné elektrárny poblíž jeho pozemků.

Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
včera v 18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
včera v 18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
včera v 17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
včera v 17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
včera v 17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
včera v 16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
včera v 16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
včera v 16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
včera v 15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
včera v 14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus
MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:20

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus