Buffett, Dimon a spol. za lepší štábní kulturu na Wall Street: Dočkáme se od firem slušnějšího jednání? Běžní investoři těžko
|

Buffett, Dimon a spol. za lepší štábní kulturu na Wall Street: Dočkáme se od firem slušnějšího jednání? Běžní investoři těžko

Velcí investoři, šéfové bank a ředitelé obřích amerických společností dali hlavy dohromady a přišli s návrhem, který má omezit, případně vymýtit nekalé obchodní praktiky velkých amerických firem. Cílem je větší transparentnost pro investory a zdravější podnikatelské prostředí. Jak už to tak ale bývá, má to háček. A ne jeden.

Wall Street Investiční guru Regulace Výsledková sezóna Warren Buffett Americké akcie Akciový trh

Šéfové velkých korporací včetně několika bank a samotný Warren Buffett přišli s návrhem, jak změnit chování velkých společností tak, "aby to vedlo ke zlepšení ekonomického růstu, který bude příznivý pro akcionáře, zaměstnance i hospodářství jako takové". Dokument, který nazvali "Commonsense Corporate Governance Principles" (něco jako rozumné principy vedení firem), zahrnuje několik návrhů toho, co by se ve vedení společností mělo změnit, aby firmy fungovaly, jak mají (pokud jde o vedení firem, vykazování zisků a vztahy s hlavními investory), a zároveň aby z toho měli užitek vedle firem samotných také investoři a celá ekonomika.

Pod dokumentem jsou podepsáni Warren Buffett (Berkshire Hathaway), Jamie Dimon (JPMorgan Chase), Larry Fink (BlackRock), Mary Barra (General Motors), Jeff Immelt (GE), Mary Erdoes (JPMorgan Asset Management), Tim Armour (Capital Group), Mark Machin (CPP Investment Board), Lowell McAdam (Verizon), Bill McNabb (Vanguard), Ronald O'Hanley (State Street Global Advisors), Brian Rogers (T. Rowe Price) a Jeff Ubben (Capital ValueAct).

Jak tito lidé sami v dokumentu přiznávají, jde "o různorodou skupinu, která má určitě různé názory na corporate governance, ale sdílí názor, že je potřeba najít základy konstruktivního dialogu, který by byl startovní čárou při podpoře ekonomiky a hospodářského růstu".

Hlavním cílem dokumentu je tedy docílení toho, aby byly společnosti co možná nejvíce transparentní a zároveň efektivní. Zdraví americké ekonomiky je podle materiálu závislé na růstu a finančním zdraví Američanů, kteří mají zainvestováno mnoho peněz v akciích firem. "Naše budoucnost závisí na tom, jak jsou tyto společnosti vedeny k dlouhodobé prosperitě, a proto je pro každého Američana důležité, jak tyto firmy fungují. Corporate governance je v poslední době předmětem řady diskuzí mezi investory, lídry firem a akcionáři. V konečném důsledku ale tato debata vyvolává více otázek než odpovědí," píše se v dokumentu.

Výsledkem iniciativy je **šest rad, jak by asi firmy měly být vedeny, aby je investoři "měli rádi".

1. Statutární orgány společnosti by měly být skutečně nezávislé a neměly by být jakýmkoli způsobem zavázané řediteli a managementu společnosti. Čas od času by se měly setkávat bez přítomnosti výkonného ředitele a měly by být v aktivním kontaktu s nižším managementem.

2. Orgány společnosti by měly být složené z osobností s různými dovednostmi, schopnostmi a zkušenostmi, aby byly schopné přijímat lepší závěry. Důležitá je také rozumná obměna členů statutárních orgánů s cílem zabezpečení nových myšlenek a správného pohledu na věc.

3. Statutární orgány společnosti by měly mít silného a nezávislého šéfa, které není závislý na managementu společnosti. Měly by být schopné odhadnout a rozhodnout, zda je vhodné mít za výkonného ředitele (CEO) a šéfa představenstva (chairman) jednu osobu.

4. Finanční trhy se staly posedlými, pokud jde o odhady čtvrtletních výsledků. Společnosti by neměly být tlačeny k tomu, aby zveřejňovaly své vlastní odhady (guidance). A když už, tak pouze v případě, že jde o krok, který bude k užitku akcionářům.

5. Účetní standardy jsou důležité pro transparentní firemní prostředí. K tomu dnes slouží standardy GAAP. Všelijaké pokoutně upravené výsledky a odhady, dnes tak populární, nemají na trhu místo.

6. Efektivní vedení společnosti vyžaduje konstruktivní spojení mezi firmou a jejími akcionáři. Takže institucionální investoři, kteří dělají důležitá dlouhodobá rozhodnutí na základě svěřených prostředků, by měli mít přístup k vedení firem a jejich statutárním orgánům. Stejně tak by měly mít orgány společnosti a management přístup k rozhodnutím institucionálních investorů.

Na papíře to (ne)vypadá hezky

Na první pohled je podobná iniciativa skutečně chvályhodná, zejména když se pod ni podepíše někdo, kdo je ztělesněním úspěšné investorské kariéry a jehož názory ovlivňují investory po celém světě. Některé body vyznívají logicky, například rozdíly mezi daty podle GAAP a upravenými výsledky (které pomáhají firmám k lepšímu obrazu před investory) jsou celkem živým tématem. Je tu však několik zádrhelů, které na iniciativu vrhají nehezké stíny, a to i když si odmyslíme nesourodou skladbu signatářů.

Pokud to vezmeme od konce, zajímavě vyznívá to, že by velcí institucionální investoři měli mít přístup k informacím, aby věděli, co se ve společnosti děje. Může se zdát, že velcí investoři mají potřebu mít více informací než běžní smrtelníci, což následně zavání využíváním insider informací ve vlastní prospěch. Pokud chceme od společností slušnost, komunikaci a otevřenost, proč by měli mít k určitým informacím o společnosti přístup pouze vyvolení, kteří tak budou mít vůči ostatním nezanedbatelnou výhodu?

Další výtka směřuje k jedné z nejkontroverznějších postav ze seznamu signatářů, Jamiemu Dimonovi. Ten šéfuje bance, která se před několika lety zapletla do několika velkých skandálů (hrála velkou roli v manipulování se sazbami LIBOR, ztratila 6 miliard dolarů v kauze zpackaných obchodů s deriváty známé jako London Whale a hrála důležitou roli v případu ztracených peněz klientů zkrachovalého obchodníka s cennými papíry MF Global) a mezi investory má stále pošramocenou pověst. Je sice považován za toho, kdo banku vytáhl z největšího bahna, ale on sám své postavení poněkud přeceňuje. Když v roce 2013 chtěli akcionáři rozdělit role předsedy představenstva a generálního ředitele, pohrozil odchodem z banky. Nakonec neodešel a svou kontrolu nad bankou ještě posílil. Zní tedy poněkud pokrytecky, když se sám podepíše pod návrh, aby měly společnosti silného ředitele, když on sám je výkonným ředitelem i předsedou představenstva.

Že chtějí bankéři pod rouškou efektivity a transparentnosti získat další výhody proti investorskému "plebsu", není žádné překvapení. Že si Dimon kálí do vlastního hnízda, také pro leckoho nebude žádná novinka, protože ten člověk dost možná definitivně ztratil kontakt s realitou. Ale že se pod výzvu podepíše miláček většiny investorské veřejnosti Warren Buffett, to už může vyvolávat určité pochybnosti o tom, zda Věštec z Omahy opravdu už není trochu starý na některá vážná rozhodnutí. Asi se budeme muset zeptat Charlieho.

Zdroj: Business Insider, governanceprinciples.org

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
včera v 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus