Co musíte ráno vědět (28. července)
|

Co musíte ráno vědět (28. července)

Jak se ve středu vedlo akciovým trhům v Evropě a zámoří, co plánuje japonská vláda na podporu tamní ekonomiky a jak dokáže vděčný terč posměchu Donald Trump vyřídit své konkurenty? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se ve středu na směru neshodly, pohyby hlavních indexů ale byly nevýrazné

Americké akcie zakončily středeční obchodování bez výraznějších změn. Fed na zasedání podle očekávání nepřikročil ke zvýšení úrokových sazeb, otevřel ale dveře zpřísňování měnové politiky v příštích měsících. Akcie společností z technologického odvětví posilovaly v čele s Applem, který v úterý večer zveřejnil lepší než očekávané kvartální hospodářské výsledky. Dow nakonec oslabil o 0,01 % na 18 472,17 bodu a širší S&P 500 klesl o 0,12 % na 2 166,58 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,58 % na 5 139,81 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,69 % na 12,83 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o pět a půl bazického bodu na 1,5062 %. V plusu skončila polovina z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, technologickému odvětví a sektoru zdravotní péče. Nejhlubší propad naopak zaznamenaly sektor necyklického spotřebního zboží, energetické odvětví a sektor veřejných služeb.

Akcie vs. dluhopisy: Extrémy na trzích vedou k nečekanému chování investorů

Reálná data: Velcí investoři od začátku krize prodávají americké akcie, v posledních letech navíc rychleji. Dobré znamení, věří přesvědčený býk

2. Evropské akcie se ve středu i přes slabší závěr seance udržely v zelených číslech

Evropským trhům se ve středu dařilo, k dobrým výsledkům pomohla lepší než očekávaná britská makrodata. Regionální evropský index STOXX Europe 600 ve středu připsal 0,43 %, přičemž v pozitivním pásmu skončila většina jeho sektorů. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,39 %, když pozitivní výsledek podpořily zejména předběžné údaje o vývoji britského HDP. Růst britské ekonomiky ve druhém čtvrtletí podle předběžných dat zrychlil na 0,6 % mezikvartálně, a překonal tak 0,4% odhad. Francouzský CAC 40 přidal 1,19 %. Nahoru jej táhly mimo jiné akcie Airbusu, které po vyjádření generálního ředitele společnosti Toma Enderse, že skupina je navzdory poklesu tržeb ve druhém čtvrtletí "na dobré cestě" k tomu, aby splnila cíl tržeb pro celý letošní rok, zpevnily o 4,45 %. Největší německý finanční ústav Deutsche Bank ve středu oznámil propad čistého zisku o 98 % na 20 milionů eur, index DAX přesto posílil o 0,7 %.

Stačí jeden graf: Jak je Itálie nebezpečná pro Evropu?

Toto jsou zatím nejlepší a nejhorší investice letošního roku

3. Pražská burza ve středu mírně rostla, akcie pojišťovny VIG zpevnily bezmála o čtyři procenta

Pražská burza se ve středu vrátila na pozitivní vlnu a index PX připsal 0,45 % na 893,42 bodu. Nahoru jej táhly pojišťovna VIG, ČEZ a likérka Stock Spirits, v negativním pásmu zakončily den MONETA Money Bank, CME nebo Komerční banka. Nejobchodovanější byly ve středu cenné papíry energetického gigantu ČEZ, které posílily o 1,47 %. Ještě úspěšnější byly pojišťovna VIG, která zpevnila o 3,94 %, a likérka Stock Spirits, jejíž akcie zdražily o 2,23 %. V plusu uzavřela i rakouská Erste Group Bank, která stoupla o 0,57 %. Na opačném pólu se ocitly MONETA Money Bank, která ve středu odepsala 2,01 %, a Komerční banka, jež při vysokém zobchodovaném objemu ztratila 0,36 %. Slabší seanci zažili operátor O2 Czech Republic (-0,62 %), petrochemický holding Unipetrol (-0,46 %) a mediální skupina CME (-1,21 %). Ve středu se již na pražské burze neobchodovalo s akciemi skupiny Pivovary Lobkowicz. Důvodem je rozhodnutí valné hromady pivovarů o nuceném přechodu kmenových akcií na hlavního akcionáře, tedy takzvaném vytěsnění minoritních akcionářů.

Druhý pilíř penzijního systému letos končí. Toto jsou 3 tržní alternativy pravidelných úložek na důchod

4. Očekávané události

Ve čtvrtek dopoledne Spojené království zveřejní index cen domů, Itálie vydá zprávu o vývoji mezd, v eurozóně vyjdou index spotřebitelské důvěry, index nálady v průmyslu a sektoru služeb, index podnikatelského klimatu a index ekonomického sentimentu, Španělsko a Německo přidají zprávy o vývoji nezaměstnanosti a největší evropská ekonomika na trh pošle ještě inflační statistiku. V USA poté odpoledne vyjdou výsledek obchodní bilance, index aktivity kansaského Fedu a pravidelné týdenní zprávy o změně počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu od vládní agentury EIA. Ve Filadelfii skončí čtyřdenní konvent demokratů. Kvartální hospodářské výsledky budou reportovat v Asii Komatsu, Konica Minolta, Nomura Holdings, Softbank Group nebo Yahoo! Japan, v Evropě Volkswagen, British American Tobacco, Anglo American, Royal Dutch Shell, Telefónica, Lloyds Banking Group, TOTAL, AstraZeneca, Danone, Credit Suisse Group nebo BNP Paribas a v USA Alphabet, Amazon.com, Ford Motor, MasterCard, Colgate-Palmolive nebo Dow Chemical. Na pražské burze bude výsledková sezóna ráno pokračovat čísly telekomunikační firmy O2 Czech Republic.

Milan Vaníček, analytik J&T Banky, odhaduje, že se O2 ve druhém čtvrtletí kvůli poklesu v segmentu pevných linek tržby snížily meziročně o 1,1 %. "Očekáváme, že O2 bude nadále optimalizovat provozní náklady (-0,8 % meziročně), vyjma nákladů osobních (+10,9 % meziročně), což však nezabrání poklesu provozního zisku EBITDA na 2,37 miliardy Kč (-3,1 % meziročně). Čistý zisk očekáváme na úrovni 1,2 miliardy Kč (-3,4 % meziročně)," napsal Vaníček. "Odhadujeme, že výsledky spíše potvrdí nastolené trendy, a mohly by tedy být bez výraznější reakce trhu," doplnil Vaníček.

O2 Czech Republic - očekávané výsledky za 2Q2016 podle J&T Banky

Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed v červenci ponechal úrokové sazby beze změny, odložil ale holubičí kabát

Měnový výbor americké centrální banky na červencovém zasedání podle očekávání ponechal úrokové sazby beze změny. Základní úrok tak zůstává v rozpětí 0,25-0,5 %, kam ho Fed zvýšil z rekordního minima 0-0,25 % loni v prosinci. V prohlášení ze zasedání však banka připomněla silnou červnovou tvorbu pracovních míst, zdůraznila, že také další ukazatele z trhu práce se zlepšují, a poznamenala, že krátkodobá rizika pro výhled hospodářského vývoje polevila. Podle analytiků tím Fed otevřel prostor pro možnost brzkého zvýšení sazeb.

6. Japonsko připravuje nečekaně masivní podporu své ekonomiky

Japonská vláda pracuje na masivním souboru opatření, který má podpořit tamní ekonomiku. Představen bude příští týden a jeho objem přesáhne 28 bilionů jenů (6,5 bilionu Kč). Ve středu to oznámil japonský premiér Šinzó Abe. Velikost podpůrných opatření odpovídá zhruba 6 % velikosti japonské ekonomiky, která je třetí největší na světě. Objem chystaných opatření je zároveň o zhruba osm bilionů jenů větší, než činily dosavadní odhady. Zatím ale pořád není jasné, jak velká část z programu půjde přímo na podporu hospodářského růstu.

7. Růst britské ekonomiky ve druhém čtvrtletí podle předběžných dat zrychlil na 0,6 % mezikvartálně

Ekonomika Spojeného království ve druhém čtvrtletí letošního roku podle předběžných dat zrychlila mezikvartální růst na 0,6 % z 0,4 %. Očekávalo se pokračování růstu tempem 0,4 %. Meziročně se tempo růstu zvýšilo na 2,2 % z 2 % v prvním čtvrtletí. Analytici očekávali pokračování expanze HDP 2% tempem. Solidní růstové tempo se ale kvůli ekonomickým otřesům v důsledku takzvaného brexitu nemusí ve zbývající části roku udržet. Většina ekonomů, které minulý týden oslovila agentura Reuters, očekává, že britská ekonomika po hlasování o vystoupení Británie z EU sklouzne do recese.

8. Kofola ukončí výrobu v jednom ze tří závodů v Polsku, donutila ji k tomu silná konkurence na tamním trhu

Nápojářská společnost Kofola do konce letošního roku ukončí výrobu v jednom ze tří závodů v Polsku. Jde o pobočku Bielsk Podlaski, ze které propustí 137 zaměstnanců. To je zhruba čtvrtina lidí, které Kofola v Polsku zaměstnává. Jedním z důvodů ukončení výroby je zvyšující se cenový tlak na polském trhu. Výroba se nyní soustředí ve dvou zbývajících závodech. V polských závodech Kofoly se vyrábějí pouze nápoje pro polský trh. "Uzavření závodu v Bielsk Podlaski tak nemá žádný vliv na výrobu nápojů v jiných zemích, kde skupina Kofola působí," uvedla mluvčí skupiny Kofola Jaroslava Musilová.

9. Evropská komise navrhla nepokutovat Portugalsko a Španělsko kvůli vysokým deficitům

Evropská komise ve středu doporučila členským zemím Evropské unie nepokutovat Španělsko a Portugalsko kvůli tomu, že se tyto země v minulých letech jenom málo snažily snížit své rozpočtové deficity. Novinářům to ve středu řekli místopředseda komise pro euro Valdis Dombrovskis a eurokomisař pro hospodářské a finanční otázky, daně a cla Pierre Moscovici. Šéf ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem ale vyjádřil s tímto postojem komise nespokojenost.

10. Kvartální zisk Deutsche Bank spadl o 98 % na 20 milionů eur

Čistý zisk německé bankovní společnosti Deutsche Bank se ve druhém čtvrtletí propadl o 98 % na 20 milionů eur. Největší banka v Německu ve středeční tiskové zprávě uvedla, že výnosy jí klesly jak v divizi obchodování s akciemi, tak v divizi obchodování s pevně úročenými aktivy. Výsledky ovlivnilo i referendum o vystoupení Británie z EU. Celkové výnosy bance ve čtvrtletí meziročně klesly zhruba o 20 % na 7,39 miliardy eur.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Možný budoucí prezident Spojených států amerických.

Co musíte ráno vědět (30. září)
Co musíte ráno vědět (30. září)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (30. září)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, kolik zaplatí JPMorgan za manipulaci trhů a jaké celkem hrdé výročí...
Musíte vědět
Americké akciové indexy přerušily růstovou sérii a vrátily v úterý…
Americké akciové indexy přerušily růstovou sérii a vrátily v úterý…
včera v 22:00

Americké akciové indexy přerušily růstovou sérii a vrátily v úterý část zisků. Trh čekal na debatu kandidátů na prezidenta

Americké akcie v úterý mírně oslabily po předchozích třech nárůstech v řadě. Investoři vybírali zisky před blížícím...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Coca-Cola chystá vstup na trh s alkoholickými nápoji v USA
včera v 21:49

Coca-Cola chystá vstup na trh s alkoholickými nápoji v USA

Společnost Coca-Cola plánuje ve spolupráci s pivovarem Molson Coors Beverage vstoupit na trh s alkoholickými nápoji...
Coca-Cola Americké akcie Potraviny
Joe Biden těsně před debatou s Trumpem zveřejnil svoje daňové přiznání
Joe Biden těsně před debatou s Trumpem zveřejnil svoje daňové přiznání
včera v 21:33

Joe Biden těsně před debatou s Trumpem zveřejnil svoje daňové přiznání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden v úterý jen několik hodin před začátkem první předvolební debaty se...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Reuters: Uniper zvažuje prodej podílu v plynovodu Opal
včera v 19:11

Reuters: Uniper zvažuje prodej podílu v plynovodu Opal

Německá energetická společnost Uniper uvažuje o prodeji svého pětinového podílu v plynovodu Opal, který přes Německo...
Zemní plyn
Evropské akcie v úterý odepsaly část pondělních zisků
Evropské akcie v úterý odepsaly část pondělních zisků
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý odepsaly část pondělních zisků

Akcie na západoevropských trzích v úterý odepsaly část pondělních zisků. Investoři čekají, jak dopadne jednání o...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
JPMorgan Chase zaplatí pokutu 920 milionů dolarů za manipulaci trhů
JPMorgan Chase zaplatí pokutu 920 milionů dolarů za manipulaci trhů
včera v 17:41

JPMorgan Chase zaplatí pokutu 920 milionů dolarů za manipulaci trhů

Americká banka JPMorgan Chase má zaplatit rekordních 920 milionů dolarů za svůj podíl na údajné manipulaci s futures...
JPMorgan Podvod Regulace
Pražská burza mírně oslabila, index PX klesl o 0,19 procenta
Pražská burza mírně oslabila, index PX klesl o 0,19 procenta
včera v 16:50

Pražská burza mírně oslabila, index PX klesl o 0,19 procenta

Pražská burza v úterý mírně oslabila, index PX klesl o 0,19 procenta na 862,28 bodu. Nejvýrazněji ztrácely akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
České Nestlé po desetiletí střídá šéfa, bude jím Kernkamp
včera v 16:19

České Nestlé po desetiletí střídá šéfa, bude jím Kernkamp

Nestlé Česko a Slovensko po desetiletí změní generálního ředitele. Současný Dán Toren Emborg se od října vystřídá na...
Evropské akcie Potraviny
Spotřebitelská důvěra v USA v září vzrostla, je nejvýše od března
včera v 16:00

Spotřebitelská důvěra v USA v září vzrostla, je nejvýše od března

Důvěra amerických spotřebitelů v září překvapivě výrazně vzrostla. Vyplývá to z úterních údajů výzkumné skupiny...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Americká ekonomika
Dánsko chce snížit emise o 70 % bez škrtů sociálních výdajů
včera v 15:40

Dánsko chce snížit emise o 70 % bez škrtů sociálních výdajů

Dánská vláda chce snížit emise oxidu uhličitého nad evropský cíl, aniž by škrtala výdaje na sociální stát. Píše to v...
Dánsko Ekologie a životní prostředí
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 15:00

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v červenci dosáhl 3,9 %

Ceny domů ve Spojených státech v červenci podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Německý ministr financí v parlamentu hájil zadlužení země
včera v 14:14

Německý ministr financí v parlamentu hájil zadlužení země

Zadlužení Německa kvůli výdajům na překonání následků pandemie nemoci covid-19 nepřesáhne úroveň, které země dosáhla...
Německo Zadlužení Koronavirus
Inflace v Německu opět zklamala
včera v 14:00

Inflace v Německu opět zklamala

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v září meziročně klesly o 0,2 %. Oproti srpnové stagnaci je to...
Německo Inflace Evropská ekonomika
Nokia bude v 5G sítích hlavním dodavatelem britské BT
včera v 13:12

Nokia bude v 5G sítích hlavním dodavatelem britské BT

Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia uzavřel dohodu s největším britským telefonním operátorem BT a stane...
Nokia Telekomunikace 5G sítě
Bývalý šéf MMF Rato byl zproštěn obvinění kvůli akciím Bankie
včera v 12:22

Bývalý šéf MMF Rato byl zproštěn obvinění kvůli akciím Bankie

Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Rodrigo Rato byl zproštěn obvinění v souvislosti se vstupem španělského...
Španělsko Evropské banky Mezinárodní měnový fond
Firma populární korejské hudební skupiny BTS vstupuje na burzu
včera v 11:20

Firma populární korejské hudební skupiny BTS vstupuje na burzu

Firma populární jihokorejské hudební skupiny BTS chystá vstup na burzu. Primární veřejná nabídka akcií firmy Big Hit...
Jižní Korea Asijské akcie Primární úpis akcií (IPO)
Domácnosti ve světě loni zbohatly o téměř 10 %, ty české o 9 %
Domácnosti ve světě loni zbohatly o téměř 10 %, ty české o 9 %
včera v 11:08

Domácnosti ve světě loni zbohatly o téměř 10 %, ty české o 9 %

Hrubé bohatství domácností v 57 zemích, které sleduje studie Allianz, vzrostlo loni průměrně o 9,7 %, nejvíce od roku...
Světová ekonomika Česká ekonomika Bohatství
Index spotřebitelské důvěry v eurozóně v září v souladu s předběžnými…
včera v 11:00

Index spotřebitelské důvěry v eurozóně v září v souladu s předběžnými údaji dosáhl -13,9 bodu

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v září mírně zlepšila, v srpnu byl index na -14,7 bodu. Zlepšila se také celková...
Eurozóna Evropská ekonomika Spotřebitelská důvěra