Shell: Ropný gigant napříště bez ropy

Změny klimatu a globální trendy v oblasti životního prostředí nutí i velké energetické giganty měnit strategii týkající se těžby ropy a zemního plynu.
Jedním z těchto gigantů je také firma Royal Dutch Shell, která začíná svou pozornost soustředit právě na plyn. "Jsme více plynárenskou než ropnou společností," říká Ben van Beurden, výkonný ředitel společnosti Shell. "Pokud byste měli vsadit na některé odvětví, jako to musíme udělat my, vsaďte na tohle."
Velká výzva
Van Beurden, který sází na projekty, jako jsou těžiště plynu na Curtis Island u Austrálie, si je vědom výzvy, která se týká všech energetických společností. Jak přežít ve světě, který stále intenzivněji hledá nové způsoby produkce a spotřeby energie?
Shell na to jde od lesa. Jedním ze zásadních kroků na cestě k nutné transformaci firmy bylo převzetí společnosti BG Group za 54 miliard dolarů. Shell získal zmiňovaný Curtis Island a další ložiska zemního plynu od USA po Kazachstán a ovládá 20 % světového trhu se zkapalněným zemním plynem, vlastní desítky obřích tankerů a dvojnásobnou výrobní kapacitu než jeho nejbližší konkurent, společnost ExxonMobil.
Pro Shell je plyn novou výzvou. Rozvinuté země stále více preferují čistší zdroje energie a právě plyn je považován za přirozený most na cestě k palivům s nízkými emisemi, protože plynové elektrárny jsou "čistší" než ty uhelné. Zároveň jsou levnější a jejich provozování je jednodušší. Shell se rovněž angažuje na trhu s dopravními prostředky na plyn, zejména s loděmi a nákladními auty. Podle van Beurdena by se plyn mohl stát nejen přechodem k nové energetice, ale její lukrativní součástí.
Nic není bez problémů
Shell se ale musí vypořádat s překážkami, jako jsou vysoké produkční náklady a dostatek levného uhlí. Někteří investoři zase upozorňují na přebytek plynu, a Mezinárodní energetická agentura v červnu dokonce snížila odhady růstu těžby plynu, protože trhy podle ní nejsou schopny absorbovat velkou nabídku nových paliv. V jihovýchodní Asii klesla cena plynu loni o 30 %.
Největším problémem ale může být růst výroby energie z obnovitelných zdrojů. Investice do obnovitelných zdrojů převyšují investice do fosilních paliv dvojnásobně a rovněž baterie jsou stále levnější a mají větší kapacitu, což podporuje trh s elektrickými automobily. Trh je podle Marka Moody-Stuarta ze společnosti Saudi Aramco, bývalého zaměstnance Shellu, připraven na rychlejší přechod na obnovitelné zdroje, než se očekávalo.
Shell má na podobné předpovědi, kdy dokázal odhadnout budoucí vývoj, větší štěstí než jeho konkurenti. Již od 70. let přichází se scénáři, které analyzují globální politickou a ekonomickou situaci a jejich vliv na trh s energiemi. V minulosti firma dospěla k tomu, že bude růst tlak na omezení emisí, a investovala do zelené energie ve větším měřítku než konkurence. Podobně se letos soustředí na obnovitelné zdroje a podle svého šéfa podporuje aktivity vycházející ze snahy chránit životní prostředí.
Hlavním cílem van Beurdena je využít novou akvizici k tomu, aby snížil náklady na produkci a vyhledal nové odběratele, kteří vyrovnají propad poptávky ze strany Číny. Zároveň se soustředí také na rozvíjení infrastruktury, při kterém má společnost střídavé úspěchy.
Pokud mu ale jeho plány vyjdou a předpovědi se naplní, konkurenti budou mít co dělat, aby Shell dohnali, a ropa možná dostane definitivní ránu z milosti. Zatím je ale vše otevřené. Podobných předpovědí, které preferovaly obnovitelné zdroje nebo plyn, bylo již mnoho, ale jejich definitivní uchycení se na úkor fosilních paliv ne a ne přijít. Například v automobilovém průmyslu je zatím jediným průkopníkem Tesla, která ale vynakládá na výzkum a vývoj extrémně mnoho peněz, které jí prodeje nedokáží vrátit. A přiznejme si, vizionářů, kteří jsou ochotni čistit cestičku ostatním a vyhazovat za to miliardy dolarů, je málo. A Shell mezi ně určitě nepatří.
Zdroj: Bloomberg