Co musíte ráno vědět (11. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (11. srpna)

Jak si v polovině týdne vedly akcie na obou stranách Atlantského oceánu, na kolik Británii přijde odchod z jednotného evropského trhu a co dělat, když ulice zaplaví žluté příšerky toužící po pomstě? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu zlevnily, srážel je výrazný pokles cen ropy

Americké akcie ve středu neudržely počáteční zisky a nakonec oslabily. Dolů je táhly zejména energetické tituly, které srážel pokles cen ropy. Na devizových trzích klesal dolar. Obchodníci vzhledem k absenci klíčových statistik spíše vyčkávají na výroční schůzku centrálních bankéřů, která se bude konat na konci srpna v americkém Jackson Hole. Dow klesl o 0,2 % na 18 495,66 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,29 % na 2 175,49 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,4 % na 5 204,58 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,3 % na 12,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 1,5074 %. V červených číslech skončila polovina z deseti hlavních sektorů, nejvýrazněji klesly energetický sektor, odvětví zdravotní péče a finanční sektor, dařilo se naopak sektoru necyklického spotřebního zboží.

Tyto dividendové akcie byste měli brát všemi deseti!

Když už ani dluhopisový král nemá rád dluhopisy, něco je špatně

2. Evropské akcie ve středu mírně ztrácely, v zelených číslech se z hlavních trhů udržela pouze londýnská burza

Evropské akcie ve středu převážně klesaly, výjimku tvořila burza v Londýně. Investoři jsou obezřetní po úterní zprávě o poklesu produktivity práce mimo zemědělství v USA, kvůli které se znovu vynořila otázka načasování zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech. Středeční obchodování výrazně ovlivnily také kolísající ceny ropy. Evropské akcie se v negativním pásmu pohybovaly od úvodu středeční seance, kdy se v jejich vývoji odrážela slabší výkonnost asijských trhů. Regionální evropský index STOXX Europe 600 nakonec odepsal 0,2 %, francouzský CAC 40 odevzdal 0,36 % a německý index DAX po úterním dosažení nového letošního maxima ve středu klesl o 0,39 %. Proti trendu se vydal britský index FTSE 100, který v průběhu dne vymazal ztrátu z úvodu seance a uzavřel se ziskem 0,22 %. V centru pozornosti byly ve středu také britské vládní dluhopisy, výnos 10letých bondů klesl na nové rekordní minimum pod 0,53 %. Trh tak reagoval na to, že se Bank of England v úterý nepodařilo koupit na trhu státní dluhopisy v plánovaném množství.

Pavel Kohout: Evropskou ekonomiku čekají roky stagnace, v USA nelze po volbách čekat radikální změny

10 dnů, které obraly investory o výnosy z akcií

3. Pražská burza ve středu mírně vzrostla, ČEZ ale opět uzavřel v červených číslech

Pražská burza se ve středu oklepala z úterní ztráty a index PX připsal 0,28 % na 859,18 bodu. Úspěšnou seanci zažili operátor O2 Czech Republic a sázková společnost Fortuna. Po úterním propadu dále oslabovaly akcie energetické společnosti ČEZ, nedařilo se ani Komerční bance a Erste Group Bank. Nejobchodovanější byly ve středu akcie Komerční banky, které odepsaly 0,33 % na 864,60 Kč. Další finanční tituly ale posilovaly. Pojišťovna VIG zpevnila o 1,01 % na 468,50 Kč, cenné papíry Erste Group Bank zdražily o 0,17 % na 659,30 Kč a MONETA Money Bank připsala 0,35 % na 72,50 Kč. O2 Czech Republic ve středu získala 2,26 % na 235 Kč, petrochemický holding Unipetrol si polepšil o 0,82 % na 173 Kč a akcie sázkové kanceláře Fortuna zpevnily o 2,08 % na 93,30 Kč. Akcie skupiny ČEZ, která v úterý ráno zveřejnila hospodářské výsledky za druhý kvartál, odevzdaly ve středu 0,11 %. V úterý akcie energetického obra odepsaly bezmála 2 %. Ve středu ráno zveřejnila hospodářské výsledky likérka Stock Spirits, její cenné papíry zdražily o 0,38 % na 52,20 Kč.

Kam s penězi ze spořicích dluhopisů? Investoři by si měli dát pozor na nálepku "fixní výnos" u firemních dluhopisů, rozumnější je mix fondů s různým zaměřením

CREXIT aneb Když se na to věřitelé vykašlou

4. Očekávané události

Ve čtvrtek dopoledne budou investoři v Evropě vyhodnocovat data o francouzské a italské inflaci a výsledek italské obchodní bilance. Odpoledne na trh Spojené státy pošlou indexy dovozních a vývozních cen a pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, agentura EIA přidá zprávu o vývoji zásob zemního plynu na území USA a Kanada doplní index cen nových domů. Výsledky za uplynulé čtvrtletí na trh pošlou v Asii China Mobile nebo Alibaba Group Holding, v Evropě RWE, KBC Groep, K+S, thyssenkrupp, Aegon nebo Deutsche Telekom a Henkel a v Rybné se výsledky pochlubí MONETA Money Bank.

"Vzhledem k absenci historických kvartálních dat nelze udělat relevantní projekci konkrétních očekávaných výsledků Monety. V obecné rovině čekáme opět výrazný propad úrokových výnosů, který souvisí se změnou cenové strategie a výrazným snížením úrokových sazeb od začátku tohoto roku. Na druhou stranu by změna cenové politiky Monety měla vést k výraznému růstu nově poskytnutých úvěrů a k zastavení dosavadního propadu celkového objemu poskytnutých půjček. Výnosy z finančních operací by měly být podpořeny mimořádným ziskem z prodeje podílu ve společnosti Visa Europe ve výši přibližně 100 milionů Kč. Náklady na rizika by se měly držet na relativně nízké úrovni díky pokračujícímu pozitivnímu vývoji nesplácených úvěrů v české ekonomice a prodeji některých odepsaných úvěrů," říkají analytici J&T Banky. "Celkově za druhé čtvrtletí očekáváme zisk mírně pod úrovní jedné miliardy korun. Za celý rok by pak měl čistý zisk poklesnout o přibližně 20 % na 3,6 miliardy Kč. Investoři by měli sledovat především vývoj úvěrového portfolia a úrokových marží a dále jakékoli informace týkající se kapitálu a velikosti možné dividendy v budoucnu," dodali analytici J&T Banky.

Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Likérce Stock Spirits v pololetí stouply tržby na 116 milionů eur, čistý zisk vyskočil na 8,4 milionu eur

Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits vykázal za první pololetí letošního roku čistý zisk 8,4 milionu eur. O rok dříve společnost ve stejném období hospodařila se ziskem 231 tisíc eur. Tržby se likérce zvýšily ze 108 milionů eur na 116 milionů eur. Společnost současně potvrdila ve funkci výkonného ředitele svého dočasného šéfa Mirosława Stachowicze a oznámila mezitímní dividendu za první pololetí 2,27 centu na akcii.

6. Výnos 10letých britských vládních dluhopisů klesl na nové rekordní minimum

Výnos 10letých britských vládních dluhopisů ve středu sestoupil na nové rekordní minimum pod 0,53 %. Trh tak podle agentury Reuters reaguje zvýšenými nákupy britských obligací na to, že se britské centrální bance v úterý nepodařilo koupit na trhu státní bondy v plánovaném objemu.

7. ČSÚ: Míru zadlužení porušuje většina zemí EU, Česko ne

Míru zadlužení porušuje většina zemí eurozóny i Evropské unie, ČR ale nikoli. Celkový vládní dluh České republiky loni klesl na 40,3 % hrubého domácího produktu z předloňských 42,2 %. Požadavky na přijetí eura, takzvaná maastrichtská kritéria, stanovují dluh pod 60 % HDP. Loni to nesplnilo 14 z 19 zemí, v nichž se platí eurem. Portugalsko a Itálie toto kritérium překročily dvojnásobně, Řecko téměř trojnásobně.

8. IFS: Odchod z jednotného trhu by Británii mohl stát 4 % HDP

Británie by v případě odchodu z jednotného evropského trhu mohla přijít až o 4 % hrubého domácího produktu. Vyplývá to podle serveru Politico ze středeční zprávy Institutu pro rozpočtová studia (IFS). Negativní dopad odchodu z jednotného trhu by sice mohly kompenzovat nové dohody o volném obchodu, ty ale Británii nedokážou zajistit stejné výhody, píše IFS.

9. Energetický gigant E.ON v pololetí prodělal přes 3 miliardy eur

Největší německá energetická společnost E.ON se v letošním prvním pololetí propadla do ztráty 3,03 miliardy eur kvůli rozsáhlým odpisům souvisejícím s divizí Uniper. Ve středu to oznámila firma, která působí rovněž v České republice. V první polovině loňského roku E.ON vydělal 1,15 miliardy eur.

10. Těžba ropy v Saúdské Arábii i v celém kartelu OPEC je na rekordu

Těžba ropy v Saúdské Arábii i v celé Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) v červenci navzdory poklesu cen suroviny vzrostla na nová maxima. Uvádí se to ve středeční měsíční zprávě ropného kartelu. Z údajů plyne, že členové OPEC dále usilují o vysoký podíl na trhu místo toho, aby bojovali proti přebytkům suroviny a snažili se podpořit ceny, uvedla agentura Reuters.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Když ulice zaplaví Pokémoni, utíkejte!

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
včera v 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
včera v 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
včera v 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
včera v 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
včera v 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
včera v 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus
Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu
včera v 17:33

Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu

Pojišťovny a penzijní společnosti respektují výzvu České národní banky nevyplácet dividendu z loňského zisku a...
Pojišťovny ČNB Dividendy
Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace
včera v 17:15

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace

Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany...
Česká ekonomika Koronavirus Regulace
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem
včera v 16:41

Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem

Státy Evropské unie v pátek vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz...
Evropská unie Koronavirus Evropská ekonomika
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
včera v 16:26

Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod kontrolu

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru...
Volkswagen Auta Zaměstnání
Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti
včera v 15:34

DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti

Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost....
Německo Koronavirus Byznys a podnikání
Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby
včera v 14:35

Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby

Kanadská centrální banka v pátek opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby...
Kanada Centrální banky Úrokové sazby
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
včera v 14:28

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia

Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku...
ČEZ Lithium Akcie ČR
Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy
včera v 14:09

Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy

Tuniská centrální banka v pátek dala do oběhu novou bankovku, na níž je v dějinách země poprvé žena. Je jí Tauhída...
Centrální banky Měny
Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky
včera v 13:38

Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky

V rámci krizových opatření, která mají ochránit občany v exekuci před negativními důsledky současné koronavirové...
Zadlužení Úvěry Koronavirus
OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body
včera v 13:30

OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body

Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení vývoje hrubého domácího produktu (HDP...
Koronavirus Světová ekonomika Hospodářský růst