Co musíte ráno vědět (11. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (11. srpna)

Jak si v polovině týdne vedly akcie na obou stranách Atlantského oceánu, na kolik Británii přijde odchod z jednotného evropského trhu a co dělat, když ulice zaplaví žluté příšerky toužící po pomstě? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu zlevnily, srážel je výrazný pokles cen ropy

Americké akcie ve středu neudržely počáteční zisky a nakonec oslabily. Dolů je táhly zejména energetické tituly, které srážel pokles cen ropy. Na devizových trzích klesal dolar. Obchodníci vzhledem k absenci klíčových statistik spíše vyčkávají na výroční schůzku centrálních bankéřů, která se bude konat na konci srpna v americkém Jackson Hole. Dow klesl o 0,2 % na 18 495,66 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,29 % na 2 175,49 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,4 % na 5 204,58 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,3 % na 12,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 1,5074 %. V červených číslech skončila polovina z deseti hlavních sektorů, nejvýrazněji klesly energetický sektor, odvětví zdravotní péče a finanční sektor, dařilo se naopak sektoru necyklického spotřebního zboží.

Tyto dividendové akcie byste měli brát všemi deseti!

Když už ani dluhopisový král nemá rád dluhopisy, něco je špatně

2. Evropské akcie ve středu mírně ztrácely, v zelených číslech se z hlavních trhů udržela pouze londýnská burza

Evropské akcie ve středu převážně klesaly, výjimku tvořila burza v Londýně. Investoři jsou obezřetní po úterní zprávě o poklesu produktivity práce mimo zemědělství v USA, kvůli které se znovu vynořila otázka načasování zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech. Středeční obchodování výrazně ovlivnily také kolísající ceny ropy. Evropské akcie se v negativním pásmu pohybovaly od úvodu středeční seance, kdy se v jejich vývoji odrážela slabší výkonnost asijských trhů. Regionální evropský index STOXX Europe 600 nakonec odepsal 0,2 %, francouzský CAC 40 odevzdal 0,36 % a německý index DAX po úterním dosažení nového letošního maxima ve středu klesl o 0,39 %. Proti trendu se vydal britský index FTSE 100, který v průběhu dne vymazal ztrátu z úvodu seance a uzavřel se ziskem 0,22 %. V centru pozornosti byly ve středu také britské vládní dluhopisy, výnos 10letých bondů klesl na nové rekordní minimum pod 0,53 %. Trh tak reagoval na to, že se Bank of England v úterý nepodařilo koupit na trhu státní dluhopisy v plánovaném množství.

Pavel Kohout: Evropskou ekonomiku čekají roky stagnace, v USA nelze po volbách čekat radikální změny

10 dnů, které obraly investory o výnosy z akcií

3. Pražská burza ve středu mírně vzrostla, ČEZ ale opět uzavřel v červených číslech

Pražská burza se ve středu oklepala z úterní ztráty a index PX připsal 0,28 % na 859,18 bodu. Úspěšnou seanci zažili operátor O2 Czech Republic a sázková společnost Fortuna. Po úterním propadu dále oslabovaly akcie energetické společnosti ČEZ, nedařilo se ani Komerční bance a Erste Group Bank. Nejobchodovanější byly ve středu akcie Komerční banky, které odepsaly 0,33 % na 864,60 Kč. Další finanční tituly ale posilovaly. Pojišťovna VIG zpevnila o 1,01 % na 468,50 Kč, cenné papíry Erste Group Bank zdražily o 0,17 % na 659,30 Kč a MONETA Money Bank připsala 0,35 % na 72,50 Kč. O2 Czech Republic ve středu získala 2,26 % na 235 Kč, petrochemický holding Unipetrol si polepšil o 0,82 % na 173 Kč a akcie sázkové kanceláře Fortuna zpevnily o 2,08 % na 93,30 Kč. Akcie skupiny ČEZ, která v úterý ráno zveřejnila hospodářské výsledky za druhý kvartál, odevzdaly ve středu 0,11 %. V úterý akcie energetického obra odepsaly bezmála 2 %. Ve středu ráno zveřejnila hospodářské výsledky likérka Stock Spirits, její cenné papíry zdražily o 0,38 % na 52,20 Kč.

Kam s penězi ze spořicích dluhopisů? Investoři by si měli dát pozor na nálepku "fixní výnos" u firemních dluhopisů, rozumnější je mix fondů s různým zaměřením

CREXIT aneb Když se na to věřitelé vykašlou

4. Očekávané události

Ve čtvrtek dopoledne budou investoři v Evropě vyhodnocovat data o francouzské a italské inflaci a výsledek italské obchodní bilance. Odpoledne na trh Spojené státy pošlou indexy dovozních a vývozních cen a pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, agentura EIA přidá zprávu o vývoji zásob zemního plynu na území USA a Kanada doplní index cen nových domů. Výsledky za uplynulé čtvrtletí na trh pošlou v Asii China Mobile nebo Alibaba Group Holding, v Evropě RWE, KBC Groep, K+S, thyssenkrupp, Aegon nebo Deutsche Telekom a Henkel a v Rybné se výsledky pochlubí MONETA Money Bank.

"Vzhledem k absenci historických kvartálních dat nelze udělat relevantní projekci konkrétních očekávaných výsledků Monety. V obecné rovině čekáme opět výrazný propad úrokových výnosů, který souvisí se změnou cenové strategie a výrazným snížením úrokových sazeb od začátku tohoto roku. Na druhou stranu by změna cenové politiky Monety měla vést k výraznému růstu nově poskytnutých úvěrů a k zastavení dosavadního propadu celkového objemu poskytnutých půjček. Výnosy z finančních operací by měly být podpořeny mimořádným ziskem z prodeje podílu ve společnosti Visa Europe ve výši přibližně 100 milionů Kč. Náklady na rizika by se měly držet na relativně nízké úrovni díky pokračujícímu pozitivnímu vývoji nesplácených úvěrů v české ekonomice a prodeji některých odepsaných úvěrů," říkají analytici J&T Banky. "Celkově za druhé čtvrtletí očekáváme zisk mírně pod úrovní jedné miliardy korun. Za celý rok by pak měl čistý zisk poklesnout o přibližně 20 % na 3,6 miliardy Kč. Investoři by měli sledovat především vývoj úvěrového portfolia a úrokových marží a dále jakékoli informace týkající se kapitálu a velikosti možné dividendy v budoucnu," dodali analytici J&T Banky.

Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Likérce Stock Spirits v pololetí stouply tržby na 116 milionů eur, čistý zisk vyskočil na 8,4 milionu eur

Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits vykázal za první pololetí letošního roku čistý zisk 8,4 milionu eur. O rok dříve společnost ve stejném období hospodařila se ziskem 231 tisíc eur. Tržby se likérce zvýšily ze 108 milionů eur na 116 milionů eur. Společnost současně potvrdila ve funkci výkonného ředitele svého dočasného šéfa Mirosława Stachowicze a oznámila mezitímní dividendu za první pololetí 2,27 centu na akcii.

6. Výnos 10letých britských vládních dluhopisů klesl na nové rekordní minimum

Výnos 10letých britských vládních dluhopisů ve středu sestoupil na nové rekordní minimum pod 0,53 %. Trh tak podle agentury Reuters reaguje zvýšenými nákupy britských obligací na to, že se britské centrální bance v úterý nepodařilo koupit na trhu státní bondy v plánovaném objemu.

7. ČSÚ: Míru zadlužení porušuje většina zemí EU, Česko ne

Míru zadlužení porušuje většina zemí eurozóny i Evropské unie, ČR ale nikoli. Celkový vládní dluh České republiky loni klesl na 40,3 % hrubého domácího produktu z předloňských 42,2 %. Požadavky na přijetí eura, takzvaná maastrichtská kritéria, stanovují dluh pod 60 % HDP. Loni to nesplnilo 14 z 19 zemí, v nichž se platí eurem. Portugalsko a Itálie toto kritérium překročily dvojnásobně, Řecko téměř trojnásobně.

8. IFS: Odchod z jednotného trhu by Británii mohl stát 4 % HDP

Británie by v případě odchodu z jednotného evropského trhu mohla přijít až o 4 % hrubého domácího produktu. Vyplývá to podle serveru Politico ze středeční zprávy Institutu pro rozpočtová studia (IFS). Negativní dopad odchodu z jednotného trhu by sice mohly kompenzovat nové dohody o volném obchodu, ty ale Británii nedokážou zajistit stejné výhody, píše IFS.

9. Energetický gigant E.ON v pololetí prodělal přes 3 miliardy eur

Největší německá energetická společnost E.ON se v letošním prvním pololetí propadla do ztráty 3,03 miliardy eur kvůli rozsáhlým odpisům souvisejícím s divizí Uniper. Ve středu to oznámila firma, která působí rovněž v České republice. V první polovině loňského roku E.ON vydělal 1,15 miliardy eur.

10. Těžba ropy v Saúdské Arábii i v celém kartelu OPEC je na rekordu

Těžba ropy v Saúdské Arábii i v celé Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) v červenci navzdory poklesu cen suroviny vzrostla na nová maxima. Uvádí se to ve středeční měsíční zprávě ropného kartelu. Z údajů plyne, že členové OPEC dále usilují o vysoký podíl na trhu místo toho, aby bojovali proti přebytkům suroviny a snažili se podpořit ceny, uvedla agentura Reuters.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Když ulice zaplaví Pokémoni, utíkejte!

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání
před hodinou

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání

Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu do 23. října stouply o 4,32 milionu barelů, čekal se růst jen o 1,23 milionu.
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ropa
Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi
před hodinou

Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi

Balík deseti miliard eur pro německé podniky postižené novou vlnou karanténních opatření chystá ministr financí Olaf...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ze světa investičních doporučení (28. října)
14:00

Ze světa investičních doporučení (28. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
13:48

Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a vývojová organizace

Společnost Primoco UAV SE, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, byla 26. října 2020 ze strany...
Primoco UAV Akcie ČR
Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku…
13:41

Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku díky rekordu v USA

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Automobilový...
Americké akcie Auta Výsledková sezóna
Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2…
12:38

Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2,35 USD), tržby 14,14 miliardy USD (odhad: 14,2 miliardy USD, loni: 19,98 miliardy USD)

Americký výrobce letadel Boeing vykázal již čtvrté čtvrtletí za sebou ztrátu. Může za to propad prodeje způsobený...
Boeing Výsledková sezóna Americké akcie
Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí…
12:13

Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí stoupl o 17 %

Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 17 % na 190 milionů...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Slovenská vláda zvýšila pobídky ve snaze zmírnit dopad pandemie
11:32

Slovenská vláda zvýšila pobídky ve snaze zmírnit dopad pandemie

Stávající státní pobídky k udržení zaměstnanosti na Slovensku a podpora určená drobným podnikatelům zaměřené na...
Slovensko Koronavirus Podpora ekonomiky