US MARKETZavírá za: 4 h 7 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Když už ani dluhopisový král nemá rád dluhopisy, něco je špatně

Když Bill Gross řekne, že nemá rád většinu akcií nebo private eguity fondů, možná to až tak nepřekvapí. Ale když řekne, že nemá rád dluhopisy, a namísto toho velké množství svých peněz investuje do zlata, nemovitostí a půdy, vzbudí to pozornost.

Že se Billu Grossovi nelíbí situace na dluhopisovém trhu, není žádná novinka. Kritikou centrálních bank, které ničí dluhopisový trh svými kvantitativními experimenty a zápornými sazbami, v poslední době nešetří. Jeho srpnový investiční výhled není výjimkou. Ve středečním rozhovoru pro CNBC známý manažer připomněl, že "když jsme svědky fiskálních stimulů v Japonsku, Číně, a dokonce i v USA, je jasné, že investoři by měli namísto finančních aktiv investovat do aktiv reálných".

Gross ve svém aktuálním výhledu upozorňuje na to, že když dojde k situaci, že investiční aktiva znamenají pro investory příliš velké riziko odměněné příliš nízkými výnosy, může dojít ke kolapsu finančního systému. Nakonec totiž může nastat to, že po aktivech, jako je zlato nebo i samotná hotovost, vzroste poptávka tak, že finanční aktiva nebudou žádaná.

Nízké sazby jako problém pro kapitalismus

Kapitalismus podle manažera z Janus Capital nemůže při udržování záporných sazeb efektivně fungovat. Sice rostou ceny aktiv, ale dochází ke znehodnocování úspor a byznys modelu založeného na pasivech. Při dlouhodobém udržování záporných sazeb je ovlivněna i reálná ekonomika, protože není dosahováno očekávaných příjmů a stagnují i investiční výdaje.

Samotné centrální banky mají problémy s ukončováním svých programů odkupů aktiv (QE), zatímco kvalitních dluhopisů, které mohou tyto banky nakupovat, je stále méně. Když ale začnou nakupovat i dluhopisy s extra dlouhými splatnostmi, nedočkáme se konce QE možná nikdy. Podle Grosse jsou nové fiskální stimuly v Japonsku prakticky již takzvanými helikoptérovými penězi, tedy rozdáváním peněz přímo lidem. (Gross při psaní svého výhledu navíc nemohl vědět jistě, že Británie přijme výjimečná fiskální opatření.)

Investoři by podle Grosse měli sledovat nominální růst HDP jednotlivých zemí, protože prakticky všechna aktiva jsou sázkou na růst a inflaci (v současnosti na alespoň nějaký nominální růst). Bez nich ekonomiky a státy financované dluhem nemohou existovat, po určité době se změní v Ponziho schéma a zhroutí se. Pokud je nominální růst na určité úrovni, lze dokonce akceptovat i reálné záporné výnosy. Gross každopádně doporučuje investorům snížit pozice v dluhových cenných papírech a pokusit se investovat do reálných aktiv, jako jsou zlato, půda, nemovitosti a další.

Zdroj: Janus Capital Group

Bezpečné investiceBill GrossCentrální bankyKapitalismusKvantitativní uvolňováníStátní dluhopisySvětová ekonomikaÚrokové sazbyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa