US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-0,65 %
KB-0,10 %
Erste+0,34 %

Burzovní kalendář (8. 8. - 12. 8. 2016)

Pokračování výsledkové sezóny včetně údajů společnosti ČEZ na pražské burze, důležitá makrodata z Číny i dalších zemí a období zajímavých sezónních vlivů na akciové trhy. Druhý srpnový týden může připomínat klidné jezero, ale i pěkně divokou řeku.

Ohlédnutí

Kdo nezaujatě sleduje dění na finančních trzích, může mít pocit, že se vlastně nic moc neděje - akciové indexy v USA jsou na rekordech, vyspělá Evropa zatím klouže po letních vlnách také celkem úspěšně, ceny ropy sice kolísají, ale pod 40 USD za barel se jim vrátit nechce, eurodolar je relativně stabilní a záporné sazby a nízké výnosy dluhopisů už dávno nikoho nepřekvapují.

Mrtvo ale není v žádném případě. Zátěžové testy evropských bank dopadly tak nějak v souladu s odhady - regulátor nastavil podmínky, které drtivou většinu bankovních domů nechaly "v klidu". Výsledek testů sice vyvolal propady některých bankovních akcií (za týden UniCredit -10,9 %, Deutsche Bank -1,8 %), řada z nich ale dokázala počáteční propady ve zbytku týdne vymazat.

Evropské banky: Lžeme si do kapsy!

Evropské banky: Lžeme si do kapsy!

Jednoznačně pozitivní informací pro akcie a pro americký dolar byly červencové údaje z amerického trhu práce. Míra nezaměstnanosti sice zůstala na 4,9 %, ale mzdy rostou nejrychleji od finanční krize a vzniklo výrazně více pracovních míst, než se čekalo.

Index PX především pod tíhou propadu ceny akcií Komerční banky zakončil týden slabší o 3,62 %. Komerční banka odepsala 10,8 %, když trh negativně reagoval na revizi dividendové politiky firmy kvůli regulatorním požadavkům ze strany ČNB. Nejvíce rostoucí akcií týdne byla CME (+1,6 %).

Domácímu obchodování dominovaly zprávy o hospodaření firem. Kofola svými údaji zaostala za odhady a její akcie za týden odepsaly 2 %. Z výsledkového reportu Komerční banky vyčnívala především zmíněná změna dividendové politiky. Předběžné údaje od pojišťovny VIG rovněž vedly k výprodeji akcií firmy (-5,7 %), a to kvůli změně způsobu konsolidace a účtování podílů v devíti společnostech, jejím výsledkem je snížení zisku před zdaněním za loňský rok a výrazné snížení vlastního kapitálu. Erste Group Bank (za týden -0,9 %) svými čísly potvrdila předběžný výhled výrazného nárůstu ziskovosti.

České spořitelně stoupl ve druhém čtvrtletí čistý zisk proti stejnému období v loňském roce o třetinu na 4,86 miliardy korun. Kladně se na tom podepsaly růst klientských úvěrů a výnos z prodeje podílu v kartové společnosti Visa Europe. Za celé první pololetí vykázala Česká spořitelna nárůst čistého zisku o 12,5 % na 8,2 miliardy Kč. Pro Investiční web hospodářské výsledky okomentoval místopředseda představenstva a finanční ředitel České spořitelny Wolfgang Schopf.

Výhled

Novému týdnu budou dominovat výsledková sezóna a makroekonomická data. Celkovou náladu by mohla nadále ovlivňovat dobrá čísla z amerického trhu práce, jejich pozitivní dopady ale mohou být přehlušeny například údaji z Číny.

Z makroekonomického kalendáře vyčnívají obchodní bilance a průmyslová výroba v Číně, v USA budou důležité údaje o maloobchodních tržbách a spotřebitelské důvěře, v Německu vyjdou data z průmyslu a o HDP za druhý kvartál. Vývoj HDP bude oznámen také za celou eurozónu a Evropskou unii. V Česku bude sledovaná především inflace.

Výsledková sezóna v USA je v poslední třetině a v západní Evropě v druhé polovině. Investoři budou sledovat mimo jiné údaje firem jako Walt Disney, Tyson Foods, News Corp, Bridgestone, E.ON, RWE, Macy's, NVIDIA, KBC Groep, Henkel, J.C. Penney nebo A.P. Møller-Maersk.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. srpna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. srpna

Výsledková sezóna zažije svůj vrchol i na burze v Praze. V úterý zveřejní hospodářská čísla za druhý kvartál společnost ČEZ. "Odhadujeme, že EBITDA dosáhne 14 miliard Kč (-15 % meziročně) kvůli pokračujícímu poklesu tržeb a mírně klesající marži. Management by měl potvrdit cíle na rok 2016. Trh bude sledovat jakýkoli komentář k problémům s neplánovanými odstávkami jaderných bloků," říká hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Ve středu zveřejní svá čísla likérka Stock Spirits. U ní bude důležité, zda se managementu daří navázat na solidní čísla z prvního kvartálu, která následovala po kritice předchozích praktik ve společnosti.

Ve čtvrtek zveřejní hospodářské údaje MONETA Money Bank. "Vzhledem k absenci historických dat je projekce poněkud ztížená. Investoři se zaměří především na trendy, tedy zda také u Monety bude cítit pozitivní vliv rostoucího trhu, jako tomu je u konkurenčních bank," doplňuje Vaníček.

Hlavní očekávané události nového týdne a podrobnější výhled výsledků hospodaření společnosti ČEZ:

"Za uplynulý týden index přidal 0,43 %. Jde o signál, že bude pokračovat růst cen akcií? Graf indexu je v býčím nastavení. Support okolo 2 150 v úterý a ve středu ustál intradenní poklesy. Postupně získává na významu. Další důležitá podpora je v zóně 2 120 až 2 100. Nepříjemné překvapení v podobě slabého růstu HDP je zapomenuto, přebily je další ukazatele a zprávy. Jako nejbližší rezistence se nabízí psychologická hladina 2 200, ke které indexu schází necelé procento," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Oproti minulému týdnu se toho mnoho nezměnilo, ačkoli jeho průběh naznačoval únavu rally z posledních týdnů. Indikátory i graf zůstaly v pozitivním nastavení. Krátkodobá, rychlá korekce může přijít v podstatě kdykoli, letní klid by ale ještě mohl vydržet. Uvidíme, jak se letos (ne)potvrdí sezónní pattern z období konání olympijských her, kdy je na akciových trzích zpravidla klid."

V průběhu letních olympijských her od roku 1928 americký akciový index S&P 500 v průměru posílil o 1,75 %. "Medián byl ovšem pouze +0,30 % a akcie posílily pouze v 11 z 20 případů," upozorňují analytici z Bespoke Investment Group. "V letech 2000 a 2008 akcie ztrácely, šlo o období recesí, zatímco v letech 2004 a 2012 zpevnily."

Experti z Bespoke se podívali i na výnosy z akcií pořadatelských zemí. Ty na tom byly obecně léope než ty americké. "Od roku 1984 v průměru získaly 1,74 %, medián byl dokonce +2,32 %, a domácí trhy zpevnily v 6 z 8 případů" píše Bespoke. "Nejhůře dopadl čínský index v roce 2008 (-7,69 %), nejlépe S&P 500 v době her v Los Angeles v roce 1984 (+9,41 %). Odhadovat výkonnost brazilských akcií je ošidné - ekonomika je nadále v recesi, brazilské akcie ale od začátku roku posílily o třetinu."

Zároveň je potřeba připomenout, že srpen a září tvoří historicky nejvíce volatilní období roku, pokud jde o akciové trhy. A klid, který v současnosti panuje na trzích, patří do kategorie "centrální banky nám koupily čas, užívejme si to". Jednou ale párty skončit musí. Nemusí to být letos v létě, ale jednou k tomu dojde.

Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná