US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Co musíte ráno vědět (16. srpna)

Jak se v úvodu týdne obchodovalo s akciemi v Evropě a v USA, do jakého "průšvihu" se dostala auditorská firma PwC a jak využívají američtí politici olympiády k přihřátí vlastní polívčičky? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
15. 8. 2016 | 23:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí přepisovaly historii, hlavní indexy posunuly svá zavírací i absolutní maxima

Americké akcie se v pondělí vyšplhaly na nová rekordní maxima. Energetické společnosti těžily ze stoupajících cen ropy. Náladu na akciovém trhu navíc podpořilo očekávání, že americká centrální banka bude nadále držet úrokové sazby na nízké úrovni. Dow posílil o 0,32 % na nové zavírací maximum 18 636,05 bodu, S&P 500 se zvýšil o 0,28 % na nové zavírací maximum 2 190,15 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,56 % na nové zavírací maximum 5 262,02 bodu. Všechny tři indexy posunuly také svá absolutní maxima, Dow na 18 668,44 bodu, S&P 500 na 2 193,81 bodu a Nasdaq Composite na 5 271,36 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,25 % na 11,81 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil téměř o pět bazických bodů na 1,559 %. V plusu skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo odvětví základních materiálů a energetickému sektoru, pod nulou skončil sektor veřejných služeb a jen minimální zisk si připsalo telekomunikační odvětví.

Šok na dluhopisovém trhu? Možná blíže, než si myslíme

Akcie jako nové bondy? Kvůli těmto grafům se o tom mluví stále častěji

2. Evropské akcie se v pondělí na směru neshodly

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování smíšeně, když se mezi investory mísily obavy z dalšího vývoje světové ekonomiky s euforií na amerických akciových trzích. Britský FTSE 100 připsal 0,36 % a německý DAX si polepšil o 0,24 %, zatímco francouzský CAC 40 o 0,05 % poklesl. Celoevropský index STOXX Europe 600 skončil se ztrátou 0,01 % na 346,05 bodu.

Světová ekonomika: Největší boháči hromadí hotovost. Mají obavy a čekají na příležitosti

3. Pražská burza v pondělí ztrácela, sestup znovu vedla Komerční banka

Index pražské burzy PX v pondělí klesl o 0,3 % na 861,30 bodu. Nejvíce ztratily Komerční banka a Fortuna, nejúspěšnějším titulem byla naopak MONETA Money Bank. Nejobchodovanějším titulem pondělní seance byla Komerční banka, jejíž akcie zlevnily o 1,67 % na 852,50 Kč. Fortuna zlevnila o 1,6 % na 92 korun. Lehce pod nulou skončily také akcie rakouské Erste Group Bank, které odepsaly 0,02 % na 664 korun. Jediným bankovním titulem, který skončil v plusu, byla MONETA Money Bank. Hodnota jejích akcií vzrostla o 0,59 % na 76,15 Kč. Mimo finanční sektor se dařilo například firmě ČEZ. Cenné papíry polostátní energetické společnosti zpevnily o 0,11 % na 441 Kč. Z menších emisí rostl výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, akcie znojemské firmy připsaly zhruba půl procenta na 789 korun. Naopak v červených číslech skončilo obchodování s cennými papíry kutnohorské společnosti Philip Morris ČR. Akcie výrobce cigaret zlevnily o více než procento na 12 900 korun.

Brexit a česká ekonomika: Zpomalení ano, recese ani náhodou! A tak se na ni vláda ani nechystá

4. Očekávané události

V noci na úterý australská centrální banka zveřejní zápis ze svého srpnového zasedání, Británie dopoledne přidá inflační statistiku, index maloobchodních cen a index cen výrobců, eurozóna zveřejní výsledek obchodní bilance, institut ZEW bude informovat o vývoji důvěry investorů a analytiků v ekonomiky Německa a celého společenství zemí platících eurem a Český statistický úřad vydá zprávy o vývoji tuzemské ekonomiky ve druhém čtvrtletí a vývoji výrobních cen. Odpoledne budou investoři v zámoří vyhodnocovat údaje o zahájené výstavbě a vydaných stavebních povoleních a zprávy o spotřebitelské inflaci a průmyslové výrobě a ujít si nenechají ani projev prezidenta atlantské pobočky Fedu Dennise Lockharta. Do výsledkové sezóny přispějí v Austrálii BHP Billiton, v Evropě Geberit či Schindler Holding a ve Spojených státech Coty, Advance Auto Parts či TJX Cos a Urban Outfitters nebo Home Depot. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. srpna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. PwC hrozí v USA soud kvůli kolapsu hypoteční banky z doby krize

Auditorské společnosti PwC hrozí v USA soud kvůli kolapsu americké hypoteční banky Taylor, Bean & Whitaker (TBW) v době finanční krize. PwC podle žaloby nedokázala odhalit podvod, který vedl k pádu této banky. Správci po TBW žalují poradenskou firmu o 5,5 miliardy dolarů, napsal v pondělí list Financial Times. Jde podle něj o největší případ namířený vůči auditním společnostem vůbec.

6. Bundesbank: Brexit by měl mít na německou ekonomiku jen omezený dopad

Rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii by mělo mít na německou ekonomiku bezprostředně pouze omezený dopad. Uvedla to v pondělí německá centrální banka. Upozornila také, že nálada v německém podnikatelském sektoru zůstává příznivá.

7. Moskva jedná s Rijádem o nastolení rovnováhy na trhu s ropou

Rusko jedná se Saúdskou Arábií a dalšími velkými těžaři ropy o nastolení rovnováhy na světovém trhu s touto strategicky důležitou surovinou. V rozhovoru, který v pondělí zveřejnil arabský list Aš-Šark al-Avsat, to řekl ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Dveře jsou podle něj otevřené i dalším jednáním o případném zmrazení produkce ropy, ukáže-li se, že je to zapotřebí.

8. Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí prudce zpomalila růst na 0,2 %

Hospodářský růst Japonska ve druhém čtvrtletí prudce zpomalil. Hrubý domácí produkt země vycházejícího slunce se v celoročním přepočtu zvýšil o 0,2 % po růstu o 2 % v prvním čtvrtletí. Plyne to z vládních údajů zveřejněných v pondělí. Za nečekaně slabým výkonem třetí největší ekonomiky světa stojí především slabý vývoz a kapitálové výdaje.

9. Apple hodlá držet peníze v zahraničí, dokud v USA neklesnou daně

Americký výrobce elektronických zařízení Apple nemá v úmyslu převádět své peníze ze zahraničí do Spojených států, dokud tam sazba daně právnických osob neklesne na "přiměřenou" úroveň. V obsáhlém rozhovoru s americkým listem The Washington Post to prohlásil generální ředitel podniku Tim Cook.

10. Nigerijští demonstranti blokují exportní terminál amerického ropného giganta Chevron

Na jihu Nigérie v pondělí sílily týden trvající protesty proti americké ropné firmě Chevron. Demonstranti obsadili kancelář společnosti, která řadu let těží ropu v deltě řeky Niger. Kvůli protestům je podle pondělní zprávy agentury Reuters mimo provoz i hlavní exportní terminál Chevronu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Americký daňový koumák

"Gratulace Simone Bilesové! Můj zákon by zrušil daně, které ze svého zlata budeš muset zaplatit, až se vrátíš domů," napsal na Twitteru americký senátor John Thune.

Je to takový olympijský refrén: Když Američané něco vyhrají (a obvykle toho není málo), vždycky přijde nějaký koumák s nápadem nedanit olympijské zisky. Američtí sportovci mají letos za zlato slíbenou prémii 25 000 dolarů. Zajímavé je, že například proti zdanění odměny spojené s Nobelovou cenou se nikdy nikdo neozval.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár