Co musíte ráno vědět (19. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (19. srpna)

Jak ve čtvrtek skončilo obchodování na burzách v Evropě a v USA, jak se v červenci vyvíjela inflace v eurozóně a jak se surfuje v ulicích Moskvy? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek opět mírně zdražily, pokračující růst cen ropy podporoval tituly z energetického sektoru

Americké akcie ve čtvrtek znovu mírně posílily. Růst podporovaly tituly z energetického sektoru a akcie maloobchodního prodejce Wal-Mart Stores, které zpevnily poté, co společnost reportovala čtvrtletní výsledky nad odhady analytiků. Index Dow vzrostl o 0,13 % na 18 597,70 bodu, S&P 500 stoupl o 0,22 %, na 2 187,02 bodu a index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 0,22 % na 5 240,15 bodu. Index volatility VIX spadl o 6,23 % na 11,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 1,534 %. V plusu skončilo všech deset hlavních sektorů. Největší zisky si připsaly energetické odvětví, sektor základních materiálů a odvětví necyklického spotřebního zboží, nejméně naopak stouply sektor zdravotní péče, finanční odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží.

Too Big to Fail: Nebezpečí velkých bank ve dvou grafech

Akcie zažijí v nejbližších dnech (minimálně) ještě jeden skok výše. Proč?

2. Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily, pokračoval růst cen ropy

Evropským trhům se ve čtvrtek dařilo, když všechny velké burzy na západě kontinentu uzavřely v pozitivním pásmu. Seanci ovlivňovala pokračující výsledková sezóna, investoři ale vyhodnocovali také středeční zprávu z červencového zasedání Fedu, po níž pokračují debaty o načasování dalšího zvýšení úrokových sazeb v zámoří, a čtvrteční zprávu z posledního zasedání ECB. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,72 % na 342,91 bodu, když v plusu skončila většina jeho sektorů. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,14 % na 6 868,96 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,44 % na 4 437,06 bodu a německý DAX si připsal 0,62 % a zakončil den na 10 603,03 bodu. Akcie dánské společnosti Vestas Wind, která reportovala lepší než očekávané výsledky za druhé čtvrtletí, vystřelily bezmála o 10 %. Firma zároveň vylepšila celoroční výhled. Největší světový výrobce potravin a nápojů Nestlé ve čtvrtek sice oznámil pokles zisku a zpomalení růstu tržeb, jeho cenné papíry ale přesto zdražily o 1,47 %. V červených číslech naopak skončila Raiffeisen Bank, jejíž pololetní zisk podle čtvrteční zprávy klesl téměř o čtvrtinu. Cenné papíry rakouské bankovní společnosti zlevnily o 2,08 %. Úspěšnou seanci zažila britská cestovní kancelář Thomas Cook, jež si připsala 7,13 % po podpisu strategického partnerství s australskou cestovní firmou WebJet.

Erste ve světle problémů evropských bank: Co si myslí finanční ředitel České spořitelny?

Grant: Zlato není ochrana před chaosem, ale investice do něj!

3. Pražská burza ve čtvrtek nepatrně zpevnila, akcie ČEZ ale ztratily přes dvě a půl procenta

Pražská burza ve čtvrtek prolomila negativní bilanci a po třech ztrátových dnech uzavřela na zelené nule, index PX zpevnil o 0,02 % na 850,98 bodu. Výraznějším ziskům bránil propad ceny akcií skupiny ČEZ. Dařilo se zejména likérce Stock Spirits. ČEZ byl ve čtvrtek jediným titulem, který skončil v negativním pásmu, když odepsal 2,63 % na 426,50 Kč. Podle ekonoma Komerční banky Josefa Němého se na výsledku podepsal pokles cen německé elektřiny. Nejobchodovanější však byly cenné papíry Komerční banky, které se ziskem 0,56 % na 826,40 Kč stály za více než polovinou celkového zobchodovaného objemu. Dařilo se také dalším finančním emisím. Rakouská pojišťovna VIG zpevnila o 1,36 % na 463,40 Kč, MONETA Money Bank zdražila o 0,46 % na 75,95 Kč a Erste Bank si připsala 0,21 % na 657,30 Kč poté, co Morgan Stanley zvýšila cílovou cenu jejích akcií na 35 z 32 eur. Výrazný zisk zaznamenaly likérka Stock Spirits, která posílila o 2,66 % na 55,90 Kč, tabáková firma Philip Morris ČR, jež vzrostla o 1,39 % na 13 099 Kč, a společnost O2 Czech Republic, jejíž akcie zpevnily o 1,56 % na 235 Kč.

ETF a algoritmy (Michl) vs. výběr akcií (Hájek): Která strategie vyhraje? Sázka na 10 let začíná!

4. Očekávané události

V pátek dopoledne Německo zveřejní index cen výrobců a Řecko přidá výsledek běžného účtu. Odpoledne pak Kanada přidá zprávu o maloobchodních tržbách a inflační statistiku a společnost Baker Hughes vydá pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu v USA. Výsledky za druhé čtvrtletí se pochlubí v Hongkongu Kingsoft a v USA Deere & Co, Foot Locker, Madison Square Garden nebo Estée Lauder Cos a v Praze zveřejní pololetní čísla tabáková firma Philip Morris ČR. Analytici Komerční banky očekávají, že společnost vykáže mírný meziroční růst tržeb. Snížení provozních marží v ČR a zvýšené marketingové náklady by však měly způsobit zhruba 10% pokles čistého zisku firmy. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Philip Morris ČR - očekávané výsledky za 1H2016 podle Komerční banky
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Spotřebitelské ceny v eurozóně podle finálních dat Eurostatu v červenci vzrostly o 0,2 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červenci vzrostlo na 0,2 % z červnových 0,1 %. Ve své konečné zprávě to ve čtvrtek oznámil statistický úřad Eurostat. Potvrdil tak svůj rychlý odhad z konce minulého měsíce. V meziměsíčním srovnání ale spotřebitelské ceny v eurozóně o 0,6 % klesly.

6. Tencent se stal nejhodnotnější čínskou technologickou firmou

Provozovatel čínské sociální a komunikační sítě Tencent Holdings ve čtvrtek co do tržní hodnoty předstihl konkurenční internetovou společnost Alibaba a stal se nejhodnotnější čínskou technologickou firmou. Hodnota firmy se po čtvrtečním prudkém růstu ceny jejích akcií navíc dostala těsně pod úroveň celkově nejhodnotnější čínské společnosti, telekomunikační skupiny China Mobile. Akcie Tencentu na hongkongské burze vzrostly o 5,2 % na rekordní maximum, čímž reagovaly na středeční výsledky hospodaření. Zisk ve druhém čtvrtletí podniku vzrostl o 47 % a tržby díky nárůstu příjmů z her přes mobilní telefony a z reklam stouply o 52 %.

7. Zisk potravinářského gigantu Nestlé klesl, růst tržeb zpomalil

Zisk největšího světového výrobce potravin a nápojů Nestlé v prvním pololetí klesl a růst jeho tržeb zpomalil. Švýcarská společnost ve čtvrteční zprávě sdělila, že ve druhém pololetí chce splnit celoroční plán růstu tržeb s pomocí nových produktů a vyšších cen. Čistý zisk výrobce kávy Nescafé, výrobků Maggi nebo čokoládových tyčinek KitKat v meziročním srovnání klesl o 10 % na 4,1 miliardy švýcarských franků (102 miliard Kč).

8. Moody's zlepšila výhled čínské ekonomiky na letošní i příští rok

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service zlepšila odhad růstu čínské ekonomiky na letošní i příští rok. Reagovala tak na rozsáhlá rozpočtová a měnová opatření, která Čína zavádí na podporu hospodářské expanze. Moody's nyní předpokládá, že čínská ekonomika letos vzroste o 6,6 %, zatímco dosud počítala s růstem 6,3 %. Odhad růstu na příští rok zvýšila na 6,3 % z dosud předpokládaných 6,1 %.

9. Volkswagen kvůli nedostatku dílů omezil výrobu v německé továrně

Německý automobilový koncern Volkswagen musel omezit výrobu v částech své největší továrny v domovském Wolfsburgu. Ve středu to podle agentury Reuters oznámila automobilka. Problémy vysvětlila nedostatkem dílů poté, co její dodavatelská firma odmítla dodržet plán dodávek.

10. Unipetrol dokončil opravu etylénové jednotky poškozené loni v létě požárem

V areálu chemičky Unipetrol v Záluží u Litvínova skončila oprava etylénové jednotky, kterou loni poškodil rozsáhlý požár. Odborníci firmy provádějí závěrečné zkoušky před najetím výroby. Ve čtvrtek to oznámila mluvčí Unipetrolu Radka Marková. Na likvidaci největší mimořádné události v chemičce po roce 1989 se podílelo skoro 500 hasičů, byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu. Ušlý zisk způsobený havárií byl podle dřívějších informací holdingu 7,4 miliardy korun. Česká policie v souvislosti s havárií v Unipetrolu obvinila dva zaměstnance z obecného ohrožení, hrozí jim až osm let vězení.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jiný kraj, jiný mrav. V Rusku si s povodněmi hlavu nelámou.

Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna