Dá se věřit oživení na mladých trzích?

Rozvíjející se trhy se opět mohou stát hvězdami portfolií investorů, jimž slibují zajímavé výnosy. Lákadlem jsou solidní makrodata i fungující firemní sektor. Na indexové investování ale raději zapomeňte.
Zajímavý výnosový potenciál nabízí mnoho firem a zemí patřících do kolonky emerging markets, ale neplatí to ani zdaleka pro všechny. V minulosti stačilo investovat do nějakého indexu sdružujícího tyto země a investor měl téměř jistotu výdělku. Dnes to tak jednoduché není a investice do mladých trhů vyžaduje selektivní přístup. Indexové investice již nefungují, protože jejich skladba již nereflektuje současnou situaci na trhu.
Celkově ale vypadá situace na rozvíjejících se trzích celkem dobře. Po zpomalení v minulých letech dochází ke stabilizaci růstu HDP, čemuž pomáhá oživení na trhu s komoditami. Pozitivní roli sehrává také inflace a stabilizace na měnovém trhu. Některá politická rizika jsou stále aktuální, ale situace v Brazílii nebo Argentině ukazuje, že i v tomto směru se vše vyvíjí správným směrem.
Odráží se to také na finančních trzích, v roce 2016 se zatím mladým trhům jako celku daří velice dobře. Akcie reprezentované indexem MSCI Emerging Markets posílily o více než 10 %. Firmy na rozvíjejících se trzích jsou na tom z pohledu růstu zisků mnohem lépe než společnosti na rozvinutých trzích. Výnosy firem na emerging markets by měly letos vzrůst o 6 %.
Rovněž ocenění akcií na mladých trzích je zajímavé. Oproti akciím z tradičních trhů se akcie v rozvíjejících se zemích obchodují s více než 20% diskontem.
Daří se také cenným papírům s pevným výnosem. Dluhopisy prezentované indexem JPMorgan Emerging Markets Bond vzrostly od začátku roku o více než 10 %. Kreditní spready u dluhopisů s vysokým výnosem na rozvíjejících se trzích jsou nyní o 0,9 procentního bodu širší než spready u dluhopisů s vysokým výnosem v USA. U dluhopisů v investičním stupni z mladých trhů jsou spready o 0,4 procentního bodu vyšší než u investičních firemních dluhopisů v USA.
I díky těmto faktorům správci aktiv opět nacházejí cestu na rozvíjející se trhy. Po velkém stahování prostředků z fondů během loňského roku jimi spravovaný majetek opět narůstá, oproti minulosti je ovšem expozice globálních investorů ve fondech zaměřených na mladé trhy stále minimální.
Pro investory tak mohou být v budoucnu zajímavé jak akcie, tak dluhopisy s nálepkou "EM". Důležité ale bude, aby se investoři vyvarovali investic do nástrojů zaměřených na široké indexy. U dluhopisů je dobré se soustředit na fondy, které nejsou omezeny benchmarky, a mohou tak těžit z investic do mnoha sektorů a firem s různým ratingem. U akcií je to podobné, protože například v indexu MSCI Emerging Markets mají největší zastoupení dvě poměrně vyspělé ekonomiky, Jižní Korea a Tchaj-wan, jejichž růstový potenciál je již omezený. Indexy zaměřené na jednotlivé země, jako jsou Rusko, Brazílie nebo Čína, jsou zase ve velkém zaplněny firmami ovládanými státem, které trpí špatným řízením a intervencemi ze strany vlády. Takže investice bez závislosti na benchmarku opět může znamenat větší svobodu a růstový potenciál.
"Rozvíjející se trhy nyní pro investory představují zajímavou příležitost. Úspěšná investice ale vyžaduje pochopení toho, jak tyto trhy zapadají do stále integrovanější globální ekonomiky. Když to pochopí, mohou investoři s čistým svědomím využít potenciál, který nabízí opětovné oživení na těchto trzích," míní manažeři z investiční společnosti AB Global.
Zdroj: Institutional Investor