Co vlastně potřebují teenageři od rodičů? Je to horší, než si myslíte
|

Co vlastně potřebují teenageři od rodičů? Je to horší, než si myslíte

Jediná slušná rada, kterou vám kdo může pro vycházení s vašimi adolescentními potomky dát, zní: Na výchovu je pozdě. Žádný kouzelný recept neexistuje. A už vůbec jej nehledejte u lidí, kteří se živí poskytováním takových receptů v médiích.

Děti Vzdělání Rodina

Renomovaný deník The Wall Street Journal patří bezpochyby k tomu lepšímu, co se ve světě tiskne s očekávanou životností 24 hodin. V srpnu přesto otiskl článek s názvem "Co potřebují teenageři od rodičů". Autorovi těchto řádků se při tom zjištění zatajil dech, protože tento typ článků zná. Pokud potřebujete někam dostat snůšku plytkých klišé, obvykle vám nic neposlouží tak dobře jako rodičovská poradna. (Skutečnost, že autor má tři děti ve zmiňovaném věku, onomu zatajení dechu jen dodala na autentičnosti.)

Je to logické. Málokterý rodič si může být natolik jistý sám sebou a svým vztahem k ratolestem, aby si mohl dovolit takový titulek jen tak ignorovat. Aby neměl pocit, že si může přečíst něco nového, co neví a co mu případně může pomoci. Co kdyby, řeknete si, a tak neodoláte a čtete, ať už proto, že nechcete nic zanedbat, nebo prostě chcete, aby vám někdo učený potvrdil správnost vašeho názoru v té či oné věci. Navíc, kdo je rodičem teenagera, je sám obvykle ve věku od zhruba 35 do 50 let, a pokud je čtenářem WSJ, nejspíše tomu bude odpovídat i jeho příjem; zkrátka, inzerent ho vnímá jako člena nejcennější cílové skupiny (a jak to vidí inzerent, je nejdůležitější). Je tedy potřeba takových článků, jakkoli může jejich obsah být sporný.

Podpora a porozumění

Co si tedy WSJ na rodiče přichystal? "Když se adolescenti prodírají nejbouřlivějšími léty svého vývoje, potřebují vedení, podporu, dobré příklady a především porozumění," shrnuje sdělení článku první věta. Napadne vás při jejím přečtení, že autorka Sue Shellenbargerová nejspíše (SS) sama děti nemá, protože podle současného módního zvyku dala přednost kariéře a onu moudrost jen jaksi přečerpává odjinud. Jinak by musela vědět, že takový adolescent doopravdy potřebuje, aby Sue odjela v pátek večer na chalupu, nechala v mrazáku dostatek ledu a v neděli večer předstírala, že si nevšimla propáleného koberce. Ale buďme seriózní.

Léta mezi 13 a 20 mohou být pro rodiče záhadou, píše Shellenbargerová. Děti dosud docela normální jednají najednou připitoměle, dostávají záchvaty vzteku a lítostivosti a dělají nesmysly. "Dosud rozumní adolescenti jezdí v autech s nebezpečnými řidiči a podstupují jiná bláznivá rizika," dočteme se s překvapující specifičností. "Přejídají se oříškovou zmrzlinou, což může u adolescentů s alergií na ořechy vyvolat negativní reakce," mohlo by tam být napsáno; nikdo by nepoznal rozdíl.

Studie pomohou

Naštěstí máme k dispozici záplavu nových vědeckých výzkumných studií, které nám s tímto trablem laskavě pomohou, píše SS. "Nový longitudinální výzkum mění názor vědců na roli rodičů, již hrají, když pomáhají svým dětem proplout jejich bouřlivým desetiletím," píše. "Na dospívání se kdysi nahlíželo jako na období, kdy má rodič ustoupit do pozadí, kdežto dnes v něm vědci stále častěji vidí příležitost rodičů zůstat v obraze a v citovém spojení se svými dětmi." (Předcházející věta zní v originálu ještě strašlivěji. Kdo kdy překládal z kteréhokoli jazyka, ví, že text, který dává smysl, lze přeložit nepoměrně snadněji než text bezobsažný, bez ohledu na složitost gramatickou, stylistickou či sémantickou. Toto je varovný moment.)

Vědec versus rodič

A tady nastává vážný problém. Vědci, na jejichž názor se SS odvolává, se živí publikováním studií. Mají proto materiální zájem na tom, aby závěry takových studií zněly neotřele. Těžko budete dostávat nové a nové granty, když nebudete přicházet s novými a novými závěry. Vědec se živí podle hesla "čím revolučněji, tím lépe". Zároveň musí dbát na to, aby nepopudil akademickou veřejnost něčím, co by vybočovalo z její současné "progresivní" uniformity. Ta má sklon tvrdit, zjednodušeně řečeno, že člověk může všechno a že je to tak správně.

Tento dvojí tlak je vždy přítomen. Neznamená to, že každá vědecká práce je bezcenná. Je však dobře vědět o tom, že při pohledu na studii a její závěry se váš zorný úhel od vědcova podstatně liší. Vědec potřebuje pracovat, vy vychovat dítě. Ty motivace se mohou, ale nemusejí překrývat.

Trénování paměti

Článek ve WSJ pokračuje tvrzením, že v 11 až 12 letech někteří pre-teens vypadají, jako kdyby je někdo bacil palicí do hlavy. Nic si nepamatují, tedy zejména ne nic z toho, co mají udělat. Zejména ta část mozku, kam se ukládají informace o vynášení odpadkových košů, zdánlivě zcela odumřela. Obnoví se samovolně ve věku o něco pozdějším ve chvíli, kdy se budou dotyční chystat k přijetí návštěvy příslušníků opačného pohlaví.

Co s tím? SS píše, že rodiče mají pomoci takovým dětem paměť trénovat. K tomu jim pomůže, když se děti budou čas od času muset samy o něčem rozhodnout. Když se budou umět samy rozhodovat, budou méně tupé. (Ten poslední bod formuluje autorka složitěji, ale význam zhruba odpovídá.) Přitom pomůže, když děti budou vědět, že je máte rádi, i když se jako tupé občas chovají.

Ve věku mezi 13. a 14. rokem začínají ratolesti být citlivé, především na to, co si o nich myslí jejich vrstevníci. To je obtížně snesitelné období, už proto, že dítka ještě docela neokorala, a neumějí si tedy držet ostatní dostatečně daleko od těla. Slzy a mlácení dveřmi jsou na pořadu dne; z dospělých, kteří špatně reagují na stres, má více než polovina diagnózu z doby před patnáctým rokem. (Psychiatrie je taky parádně výnosná branže, mějme na paměti.) Pomůže, když máte dítě rádi, i když by je kdokoli jiný než právě vy musel za ten cirkus prohodit oknem.

Riziko a lidská bytost

Mezi 15. a 16. rokem podle citovaných studií dosahuje vrcholu touha po riziku. Jízd autem s nebezpečnými řidiči bude úměrně tomu přibývat. Podle Evy Telzerové, asistentky na katedře psychologie (další varovné červené světlo) na University of Illinois v Champaign-Urbana, "teenageři, kteří se často hádají s blízkými přáteli, se pravděpodobněji pustí do vyhledávání takových rizik". Bůh suď. Pomůže, když máte své děti i v tuto dobu rádi. Nebo to alespoň neuškodí. Koneckonců, co jiného byste měli dělat. (Autorka navrhuje meditaci; posuďte sami.)

Mezi 17. a 18. rokem už jsou všechny důležité části mozku, jejichž omezená funkčnost předtím dělala problémy, dostatečně vyvinuty, takže existuje jistá naděje, že se váš potomek bude chovat jako lidská bytost.

Vaše práce je již hotova

To vše jsou zajímavé a důležité věci. Co však text neříká, je neméně významné, a je to přitom přesně ve shodě s výše zmíněnými výhradami. Pokud vám teenager dělá problémy, vězte, že z něj nevychováte lepšího člověka, než jakým už je. Jestli vaše dítě neví, že má tak či onak respektovat ostatní, pozdě ho budete ve čtrnácti učit říkat "dobrý den" a "děkuji pěkně". Můžete mu zakazovat to a přikazovat ono, ale tím si nepomůžete. Doba, kdy jste mohli rozhodovat silou, je pryč. Vaše tvůrčí práce na charakteru vaší ratolesti již je hotova; odteď dále můžete pouze věci zhoršit, například příliš krátkým řetězem nebo, méně často, přílišnou benevolencí. Jak píše Ernest Hemingway v knize Stařec a moře, "svou práci jsi vykonal. Teď tě čeká ještě spousta otročiny".

Vaše dítě nebude řešit spor se svým vrstevníkem tak, jak mu ve třinácti řeknete, že je to správné. Bez ohledu na to, zda máte pravdu. Bude jednat, jako jste jednali vy ve sporu s manželským partnerem, když jemu (dítěti, ne partnerovi) byly čtyři roky. Jenže takové sdělení má problém - není dost revoluční ani progresivní.

Zdroj: WSJ
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
včera v 10:30

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně. Nálada v odvětví výrobců polovodičů byla...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii