Co musíte ráno vědět (14. února)
|

Co musíte ráno vědět (14. února)

Jak nový týden zahájily trhy v Evropě a USA, jak se letos bude dařit české ekonomice a jak Češi tráví čas na internetu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké burzy v úvodu týdne opět přepisovaly historii, na nové maximum se dostaly i akcie Applu

Americké akcie týden zahájily růstem na nové rekordy. Tržní kapitalizace širšího indexu S&P 500 poprvé v historii překonala 20 bilionů USD. Trhy dále podporoval slib prezidenta Donalda Trumpa, že brzy představí změny v oblasti daní. Týden začal úspěšně i pro akcie Applu, které posunuly své zavírací i absolutní maximum. Index Dow stoupl o 0,7 % na nové zavírací maximum 20 412,16 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,52 % na nové zavírací maximum 2 328,25 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,52 % na nové zavírací maximum 5 763,96 bodu. Absolutní rekord posunul Dow na 20 441,48 bodu, S&P 500 jej navýšil na 2 331,58 bodu a Nasdaq Composite jej posunul na 5 770,99 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,03 % na 11,07 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 2,434 %. Posilovaly hlavně akcie bank a průmyslových firem. Oba sektory by měly mít největší užitek z Trumpovy politiky. Nejmenší zisk si připsaly sektory cyklického a necyklického spotřebního zboží a energetické odvětví.

Investorský magazín: Dolar a americké akcie ve výhledech expertů

Poslední dávka investorských lekcí z roku 2016

2. Evropské akcie v relativně klidné pondělní seanci zaznamenaly solidní zisk

Evropské akcie v úvodu nového týdne uzavřely v zelených číslech, když investoři vyhodnocovali nový odhad růstu HDP zemí EU od Evropské komise. Trhy rovněž netrpělivě vyhlížejí dvoudenní "grilování" šéfky americké centrální banky Janet Yellenové na půdě amerického Kongresu, k němuž dojde v úterý a ve středu. Britský FTSE 100 si připsal 0,28 % na 7 278,92 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl 1,24 % na 4 888,19 bodu a německý index DAX stoupl o 0,92 % na 11 774,43 bodu. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,75 % na 370,13 bodu, když všechny jeho sektory zakončily seanci v plusu. Nejvíce se dařilo odvětví základních materiálů, které si polepšilo o zhruba 2,7 %. Nahoru ho táhly rostoucí ceny mědi. Ty v noci z neděle na pondělí stouply na 20měsíční maximum, když byly dva velké měděné doly zasaženy problémy s dodávkami.

Řecko: Bolístka Evropy opět na scéně

KONTEXT: Třikrát o čínské síle aneb Co byste také měli vědět, ale nenapadlo vás se zeptat

3. Pražská burza v úvodu nového týdne stoupla, dařilo se akciím Erste Group Bank

Pražská burza začala nový týden pozitivně, index PX stoupl o 0,82 % na 972,19 bodu. Nahoru burzu táhla zejména Erste Group Bank, nedařilo se naopak Monetě Money Bank a petrochemickému holdingu Unipetrol. Objem obchodů byl s 679 miliony korun mírně nadprůměrný. Finanční tituly podle analytika České spořitelny Petra Bártka těžily zejména z očekávání dalšího pokračování reflačního příběhu. "Sázky na růst inflace byly v Praze při absenci firemních zpráv vidět hlavně u akcií Erste a VIG, na akciích Komerční banky ještě doznívala rally, která přišla po zveřejnění hospodářských výsledků za čtvrté čtvrtletí. Naopak akcie Monety zchladilo snížené doporučení od jednoho z globálních brokerů," uvedl analytik. Ke snížení doporučení z "buy" na "neutral" přistoupili analytici z banky Citigroup. Nejvyšší procentuální zisk si při malém zobchodovaném objemu připsala slovenská společnost Tatry Mountain Resorts. Dařilo se také energetické skupině ČEZ, nápojářské Kofole ČeskoSlovensko, mediální CME, textilce Pegas Nonwovens a likérce Stock Spirits.

Proč neinvestovat podle českého investičního gurua?

Na jaké tituly si dát (nejen) v roce 2017 pozor na pražské burze?

4. Očekávané události

V noci na úterý vyjdou zprávy o čínské inflaci a výrobních cenách a Japonsko zveřejní statistiku průmyslové výroby. Ráno se Německo pochlubí inflační statistikou, zprávou o vývoji HDP a ekonomickými indexy od institutu ZEW. O vývoji ekonomiky budou informovat i Česká republika, Itálie a celá eurozóna. Evropská měnová unie přidá ještě zprávu o průmyslové výrobě a Evropská komise odtajní svou novou makroekonomickou prognózu. Série dat vyjde také ve Spojeném království, investoři budou vyhodnocovat index cen v maloobchodě, index cen domů od DCLG, index cen výrobců a inflační statistiku. Odpoledne Spojené státy doplní index optimismu malých firem a zprávu o výrobních cenách, ropný institut API přidá zprávu o vývoji zásob černého zlata na americkém území, v Kongresu bude čelit otázkám zákonodárců guvernérka Fedu Janet Yellenová a veřejně vystoupí prezident atlantské pobočky Fedu Dennis Lockhart. Hospodářskými výsledky se v úterý pochlubí v Japonsku Toshiba, v Evropě Credit Suisse, Michelin či Rolls-Royce a ve Spojených státech mimo jiné společnosti T-Mobile US, AIG a Devon Energy. Očekávané události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Babiš o rozdělení ČEZ: Umím si takovou věc představit, nikdo ji ale se mnou neprobíral

Po zprávách o tom, že management společnosti ČEZ uvažuje o alternativách rozdělení firmy, ministr financí Andrej Babiš uvedl, že s ním žádné návrhy diskutovány nebyly. Sám si ale dovede představit rozdělení ČEZ na část, jejíž součástí budou česká energetika a distribuce, a část zabývající se obnovitelnými zdroji a zahraničními akvizicemi.

ČEZ by se mohl podle ředitele Beneše rozdělit. Co na to analytici?

Beneš: Kvůli nízkým cenám elektřiny budou pro ČEZ roky 2017 a 2018 jedněmi z nejhorších, 40korunová dividenda je dlouhodobě neudržitelná

6. Rusnok (ČNB): Intervenční režim bude trvat nejméně do konce prvního čtvrtletí

Česká národní banka bude nadále provádět devizové intervence nejméně do konce prvního čtvrtletí. Nic se tak nemění na prohlášení bankovní rady ČNB z počátku února. Na tiskové konferenci po setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) to v pondělí řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

7. Evropská komise: Růst české ekonomiky letos zrychlí na 2,6 %

Hospodářský růst České republiky v loňském roce podle odhadů Evropské komise zpomalil na 2,4 % z předloňských 4,5 %. Příznivý vliv spotřeby domácností totiž podkopala slabší investiční aktivita. Letos by měl růst díky oživení investic zrychlit na 2,6 %, v příštím roce by pak měl činit 2,7 %, uvedla v pondělí komise ve své zimní makroekonomické prognóze. Předpověděla také, že průměrná inflace v Česku letos vystoupí na 2 % z loňských 0,6 %.

Ekonomika EU letos podle Evropské komise vzroste o 1,8 %, objevují se ale rizika

8. OPEC dodržuje dohodu o omezení těžby ropy z více než 90 %

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v lednu dodržovali dohodu o snížení produkce z více než 90 %. Vyplývá to z pravidelné měsíční zprávy kartelu. Bez zahrnutí Nigérie a Libye, jež mají z dohody výjimku, se produkce OPEC dostala těsně pod 29,9 milionu barelů denně. Z říjnové úrovně, ke které se dohoda vztahuje, se tak produkce snížila asi o 1,1 milionu barelů denně.

9. Dombrovskis (EK): Řecko je se svým programem na dobré cestě

Řecko je na dobré cestě s úpravami své ekonomiky, které jsou nutné pro zajištění další splátky peněz ze záchranného úvěru. Uvedl to místopředseda Evropské komise (EK) Valdis Dombrovskis. Dodal také, že Mezinárodní měnový fond je příliš pesimistický ve svém výhledu vývoje Řecka a nedaří se ho přesvědčit ke změně názoru.

10. Platební bilance ČR byla loni v rekordním přebytku

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, za loňský rok skončil podle předběžných údajů v rekordním přebytku 73,6 miliardy korun. Přebytkový byl potřetí za sebou. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka. Zpřesněná čísla centrální banka oznámí v březnu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Češi začínají na internetu den horoskopy, končí nakupováním

Češi začínají den na internetu čtením horoskopů a vyřizováním e-mailů, večer pak nakupují. Jejich aktivita na síti se mění i během týdne. Zatímco v pondělí například nejvíce objednávají řemeslníky nebo čtou horoskopy, ve středu se nejvíce shánějí po informacích a víkend patří zábavě. Vyplývá to ze statistik služeb největší tuzemské internetové firmy Seznam.cz.

"Je zajímavé, jak se od sebe liší návštěvní hodiny jednotlivých služeb. Šestá hodina ranní je pozoruhodná, protože si přesně v tuhle dobu vůbec nejvíc lidí čte horoskop a obsah na Proženy.cz. Kolem osmé hodiny pak spousta Čechů hledá praktické informace jako například slevové akce supermarketů. Po ránu se také hodně plánují trasy. S postupem dne se lidé zajímají o dění ve světě, věnují se zábavě a v pozdějších hodinách nakupují," uvedl analytik internetové návštěvnosti Seznam.cz Martin Pecka.

Zatímco ráno kolem 8.00 je nejnavštěvovanější službou e-mail, v 11.00 je to domovská stránka vyhledávače a kolem 14.00 pro změnu zpravodajský web. V 16.00, kdy lidé končí v práci, se zájem přesouvá k počasí, o hodinu později pak k přehledu televizního programu, sledování videí a vyhledávání zboží.

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
před 22 minutami

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie odpoledne silně rostly

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pondělí výrazně v plusu. Dopoledne indexy malou část zisků odevzdaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o…
Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o…
před hodinou

Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o téměř 11 %

Pražská burza zahájila týden výraznějším růstem, index PX v pondělí stoupl o 4,34 % na 807,95 bodu. Posílily téměř...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
před hodinou

Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější

Generální ředitel a zároveň předseda správní rady banky JPMorgan Chase Jamie Dimon je v pravidelné výroční zprávě...
Americké banky JPMorgan Koronavirus
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
15:49

Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu

Desetitisíce britských řidičů vyhrály první kolo žaloby proti Volkswagenu v souvislosti s instalací zařízení na...
Evropské akcie Auta Volkswagen
ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK
15:13

ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK

Podpora, kterou stát v době pandemie koronaviru poskytne soukromým firmám, musí mít povolení od Evropské komise....
Evropská unie Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl…
15:06

MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl přijít růst

Ministerstvo financí očekává letos kvůli dopadům šíření koronaviru pokles ekonomiky o 5,6 %. Příští rok by ale měla...
Česká ekonomika Hospodářský růst HDP
MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP
15:03

MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP

Veřejné finance letos skončí ve schodku 4,1 % hrubého domácího produktu, odhaduje v nové makroekonomické prognóze...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů
14:51

Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů

Česká vláda by měla masivněji investovat do testů na zjištění onemocnění covid-19. Vynaložené peníze se jí vrátí ve...
Česká ekonomika Koronavirus
Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky
14:28

Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky

Maďarský premiér Viktor Orbán v pondělí představil nová opatření na ochranu ekonomiky před dalšími dopady koronaviru....
Maďarsko Podpora ekonomiky Koronavirus
ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu
14:08

ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu

Stavební firmy v Česku zahájily do konce února stavbu 1 888 bytů v bytových domech, meziročně o 20,5 %a více. Nejvíce...
Stavebnictví Česká ekonomika
Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR
13:55

Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR

Úvěrová pojišťovna Euler Hermes kvůli riziku prodloužené recese a vlně bankrotů způsobených vypuknutím pandemie...
Úvěry Pojištění Rating
Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru
13:16

Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru

Japonská vláda vyhlásí zřejmě již v úterý v Tokiu, Ósace a dalších pěti prefekturách kvůli koronaviru nouzový stav....
Japonsko Koronavirus
Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu
12:43

Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu

Odbyt německého výrobce luxusních automobilů BMW se v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru meziročně snížil o 20,6 % na...
Auta Evropské akcie BMW
Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945
12:36

Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945

Francouzské hospodářství letos čeká nejhorší recese od skončení druhé světové války, odhaduje francouzský ministr...
Francie Koronavirus Recese
Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad
12:18

Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad

Situace v českém průmyslu nebyla podle únorových výsledků, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad, dobrá už...
Česká ekonomika Průmysl Koronavirus
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
12:12

Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí

Více než polovina z 54 afrických států zavedla omezení pohybu, dopravní omezení nebo jiná opatření ve snaze zabránit...
Afrika Koronavirus
Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům
11:58

Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům

Opoziční strany chtějí zvýšit podporu pro živnostníky o 5 000 korun proti vládnímu návrhu na 30 000 korun. Navrhují...
Česká ekonomika Koronavirus Byznys a podnikání
MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády
11:53

MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu....
Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
11:45

Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně

Slovenská továrna jihokorejské automobilky Kia Motors v pondělí po dvou týdnech obnovila výrobu, kterou kvůli šíření...
Slovensko Auta Koronavirus
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
11:39

EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber

Evropská komise schválila rozsáhlý záchranný balík, kterým chce britská vláda podpořit firmy strádající kvůli...
Spojené království Evropská unie Koronavirus