Co musíte ráno vědět (14. února)

Jak nový týden zahájily trhy v Evropě a USA, jak se letos bude dařit české ekonomice a jak Češi tráví čas na internetu? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké burzy v úvodu týdne opět přepisovaly historii, na nové maximum se dostaly i akcie Applu
Americké akcie týden zahájily růstem na nové rekordy. Tržní kapitalizace širšího indexu S&P 500 poprvé v historii překonala 20 bilionů USD. Trhy dále podporoval slib prezidenta Donalda Trumpa, že brzy představí změny v oblasti daní. Týden začal úspěšně i pro akcie Applu, které posunuly své zavírací i absolutní maximum. Index Dow stoupl o 0,7 % na nové zavírací maximum 20 412,16 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,52 % na nové zavírací maximum 2 328,25 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,52 % na nové zavírací maximum 5 763,96 bodu. Absolutní rekord posunul Dow na 20 441,48 bodu, S&P 500 jej navýšil na 2 331,58 bodu a Nasdaq Composite jej posunul na 5 770,99 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,03 % na 11,07 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 2,434 %. Posilovaly hlavně akcie bank a průmyslových firem. Oba sektory by měly mít největší užitek z Trumpovy politiky. Nejmenší zisk si připsaly sektory cyklického a necyklického spotřebního zboží a energetické odvětví.
Investorský magazín: Dolar a americké akcie ve výhledech expertů
Poslední dávka investorských lekcí z roku 2016
2. Evropské akcie v relativně klidné pondělní seanci zaznamenaly solidní zisk
Evropské akcie v úvodu nového týdne uzavřely v zelených číslech, když investoři vyhodnocovali nový odhad růstu HDP zemí EU od Evropské komise. Trhy rovněž netrpělivě vyhlížejí dvoudenní "grilování" šéfky americké centrální banky Janet Yellenové na půdě amerického Kongresu, k němuž dojde v úterý a ve středu. Britský FTSE 100 si připsal 0,28 % na 7 278,92 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl 1,24 % na 4 888,19 bodu a německý index DAX stoupl o 0,92 % na 11 774,43 bodu. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,75 % na 370,13 bodu, když všechny jeho sektory zakončily seanci v plusu. Nejvíce se dařilo odvětví základních materiálů, které si polepšilo o zhruba 2,7 %. Nahoru ho táhly rostoucí ceny mědi. Ty v noci z neděle na pondělí stouply na 20měsíční maximum, když byly dva velké měděné doly zasaženy problémy s dodávkami.
Řecko: Bolístka Evropy opět na scéně
KONTEXT: Třikrát o čínské síle aneb Co byste také měli vědět, ale nenapadlo vás se zeptat
3. Pražská burza v úvodu nového týdne stoupla, dařilo se akciím Erste Group Bank
Pražská burza začala nový týden pozitivně, index PX stoupl o 0,82 % na 972,19 bodu. Nahoru burzu táhla zejména Erste Group Bank, nedařilo se naopak Monetě Money Bank a petrochemickému holdingu Unipetrol. Objem obchodů byl s 679 miliony korun mírně nadprůměrný. Finanční tituly podle analytika České spořitelny Petra Bártka těžily zejména z očekávání dalšího pokračování reflačního příběhu. "Sázky na růst inflace byly v Praze při absenci firemních zpráv vidět hlavně u akcií Erste a VIG, na akciích Komerční banky ještě doznívala rally, která přišla po zveřejnění hospodářských výsledků za čtvrté čtvrtletí. Naopak akcie Monety zchladilo snížené doporučení od jednoho z globálních brokerů," uvedl analytik. Ke snížení doporučení z "buy" na "neutral" přistoupili analytici z banky Citigroup. Nejvyšší procentuální zisk si při malém zobchodovaném objemu připsala slovenská společnost Tatry Mountain Resorts. Dařilo se také energetické skupině ČEZ, nápojářské Kofole ČeskoSlovensko, mediální CME, textilce Pegas Nonwovens a likérce Stock Spirits.
Proč neinvestovat podle českého investičního gurua?
Na jaké tituly si dát (nejen) v roce 2017 pozor na pražské burze?
4. Očekávané události
V noci na úterý vyjdou zprávy o čínské inflaci a výrobních cenách a Japonsko zveřejní statistiku průmyslové výroby. Ráno se Německo pochlubí inflační statistikou, zprávou o vývoji HDP a ekonomickými indexy od institutu ZEW. O vývoji ekonomiky budou informovat i Česká republika, Itálie a celá eurozóna. Evropská měnová unie přidá ještě zprávu o průmyslové výrobě a Evropská komise odtajní svou novou makroekonomickou prognózu. Série dat vyjde také ve Spojeném království, investoři budou vyhodnocovat index cen v maloobchodě, index cen domů od DCLG, index cen výrobců a inflační statistiku. Odpoledne Spojené státy doplní index optimismu malých firem a zprávu o výrobních cenách, ropný institut API přidá zprávu o vývoji zásob černého zlata na americkém území, v Kongresu bude čelit otázkám zákonodárců guvernérka Fedu Janet Yellenová a veřejně vystoupí prezident atlantské pobočky Fedu Dennis Lockhart. Hospodářskými výsledky se v úterý pochlubí v Japonsku Toshiba, v Evropě Credit Suisse, Michelin či Rolls-Royce a ve Spojených státech mimo jiné společnosti T-Mobile US, AIG a Devon Energy. Očekávané události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Babiš o rozdělení ČEZ: Umím si takovou věc představit, nikdo ji ale se mnou neprobíral
Po zprávách o tom, že management společnosti ČEZ uvažuje o alternativách rozdělení firmy, ministr financí Andrej Babiš uvedl, že s ním žádné návrhy diskutovány nebyly. Sám si ale dovede představit rozdělení ČEZ na část, jejíž součástí budou česká energetika a distribuce, a část zabývající se obnovitelnými zdroji a zahraničními akvizicemi.
ČEZ by se mohl podle ředitele Beneše rozdělit. Co na to analytici?
6. Rusnok (ČNB): Intervenční režim bude trvat nejméně do konce prvního čtvrtletí
Česká národní banka bude nadále provádět devizové intervence nejméně do konce prvního čtvrtletí. Nic se tak nemění na prohlášení bankovní rady ČNB z počátku února. Na tiskové konferenci po setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) to v pondělí řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok.
7. Evropská komise: Růst české ekonomiky letos zrychlí na 2,6 %
Hospodářský růst České republiky v loňském roce podle odhadů Evropské komise zpomalil na 2,4 % z předloňských 4,5 %. Příznivý vliv spotřeby domácností totiž podkopala slabší investiční aktivita. Letos by měl růst díky oživení investic zrychlit na 2,6 %, v příštím roce by pak měl činit 2,7 %, uvedla v pondělí komise ve své zimní makroekonomické prognóze. Předpověděla také, že průměrná inflace v Česku letos vystoupí na 2 % z loňských 0,6 %.
Ekonomika EU letos podle Evropské komise vzroste o 1,8 %, objevují se ale rizika
8. OPEC dodržuje dohodu o omezení těžby ropy z více než 90 %
Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v lednu dodržovali dohodu o snížení produkce z více než 90 %. Vyplývá to z pravidelné měsíční zprávy kartelu. Bez zahrnutí Nigérie a Libye, jež mají z dohody výjimku, se produkce OPEC dostala těsně pod 29,9 milionu barelů denně. Z říjnové úrovně, ke které se dohoda vztahuje, se tak produkce snížila asi o 1,1 milionu barelů denně.
9. Dombrovskis (EK): Řecko je se svým programem na dobré cestě
Řecko je na dobré cestě s úpravami své ekonomiky, které jsou nutné pro zajištění další splátky peněz ze záchranného úvěru. Uvedl to místopředseda Evropské komise (EK) Valdis Dombrovskis. Dodal také, že Mezinárodní měnový fond je příliš pesimistický ve svém výhledu vývoje Řecka a nedaří se ho přesvědčit ke změně názoru.
10. Platební bilance ČR byla loni v rekordním přebytku
Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, za loňský rok skončil podle předběžných údajů v rekordním přebytku 73,6 miliardy korun. Přebytkový byl potřetí za sebou. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka. Zpřesněná čísla centrální banka oznámí v březnu.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Češi začínají na internetu den horoskopy, končí nakupováním
Češi začínají den na internetu čtením horoskopů a vyřizováním e-mailů, večer pak nakupují. Jejich aktivita na síti se mění i během týdne. Zatímco v pondělí například nejvíce objednávají řemeslníky nebo čtou horoskopy, ve středu se nejvíce shánějí po informacích a víkend patří zábavě. Vyplývá to ze statistik služeb největší tuzemské internetové firmy Seznam.cz.
"Je zajímavé, jak se od sebe liší návštěvní hodiny jednotlivých služeb. Šestá hodina ranní je pozoruhodná, protože si přesně v tuhle dobu vůbec nejvíc lidí čte horoskop a obsah na Proženy.cz. Kolem osmé hodiny pak spousta Čechů hledá praktické informace jako například slevové akce supermarketů. Po ránu se také hodně plánují trasy. S postupem dne se lidé zajímají o dění ve světě, věnují se zábavě a v pozdějších hodinách nakupují," uvedl analytik internetové návštěvnosti Seznam.cz Martin Pecka.
Zatímco ráno kolem 8.00 je nejnavštěvovanější službou e-mail, v 11.00 je to domovská stránka vyhledávače a kolem 14.00 pro změnu zpravodajský web. V 16.00, kdy lidé končí v práci, se zájem přesouvá k počasí, o hodinu později pak k přehledu televizního programu, sledování videí a vyhledávání zboží.
Aktuality

