Analytická filipika proti záporným sazbám ČNB
|

Analytická filipika proti záporným sazbám ČNB

Česká národní banka nabízí bankám několik "depozitních produktů", v nichž končí všechny koruny z devizových intervencí. Aby záporné sazby u těchto produktů oslabily spekulativní nákupy české měny dříve, než ČNB ukončí svůj závazek bránit posílení české měny pod 27 EUR/CZK, musely by tyto sazby klesnout možná až desítky procent pod nulu. Navíc spekulanti mají možnost se takovým sazbám vyhnout nákupem hotovosti. Proti zavedení záporných sazeb svědčí důvody principiální (konzistence s předchozí komunikací ČNB, kredibilita, srozumitelnost) i praktické (dopady do hospodaření bankovního sektoru). Záporné sazby by také signalizovaly brzký konec kurzového závazku, což je nežádoucí.

ČNB Úrokové sazby Centrální banky Česká koruna EUR/CZK Analytici ČS Michal Skořepa

Při pohledu na to, jak během ledna utěšeně rostla halda devizových aktiv v rukou ČNB, začala některé komentátory stále více zajímat možnost, že ČNB ve snaze odradit spekulanty od dalších nákupů korun zavede záporné sazby. Fakticky by to znamenalo, že ČNB začne českým bankám vracet z jejich vkladů méně, než kolik si u ní tyto banky uložily.

Nejdříve pro úplnost zrekapitulujme, že veškeré koruny, které ČNB cestou devizových intervencí nově vydá, končí na vkladech bank zpět u ČNB (nebo případně v hotovosti), protože kdokoli si koruny od centrální banky koupí, uloží je do některé české banky (nebo do jiné banky, která je uloží u české banky).

České banky mají tři základní možnosti, jak peníze u ČNB umístit:

  • přes noc na "depo",
  • na dva týdny (výměnou za dále využitelné cenné papíry ČNB) na "repo"
  • na "běžný účet" v systému CERTIS.

U prvních dvou možností ČNB zatím platí bankám úrokovou sazbu ve 0,05 % ročně, u třetí možnosti platí tuto sazbu jen na zůstatek do výše povinných rezerv (ty centrální banka stanovuje podle objemu klientských vkladů, které daná banka v danou chvíli má), zůstatek na běžném účtu nad úrovní povinných rezerv ČNB dané bance úročí nulou.

Likvidita bank u ČNB a její sazby

ČNB by tedy mohla úrokové sazby u všech uvedených "vkladových produktů", které bankám nabízí, snížit pod nulu. Nebo úrokovou sazbu snížit jen u některého vybraného produktu a u ostatních vyhlásit objemové limity, takže by banky byly natlačeny do onoho vybraného produktu (nelimitovaného, ale špatně úročeného). Nebo produkty rozdělit pro každou banku na objemová pásma a vyšší pásma úročit hůře.

Možností, jak zavést záporné sazby, má ČNB zkrátka celou řadu. Klíčová otázka zní, jaké by mělo zavedení záporných sazeb výhody a nevýhody.

Záporné sazby: Proč ano?

Výhoda připadá v úvahu asi jen jedna - sníží se přitažlivost koruny coby cíle spekulantů na její letošní posílení. Pokud totiž banky budou inkasovat nižší (třeba i záporné) úroky od ČNB, v podobném rozsahu sníží i úrok, který budou za korunový vklad nabízet svému typickému klientovi.

Ale tady je potřeba začít počítat. Pokud klient očekává posílení koruny třeba o 2 % například do konce dubna a korunu si koupí na začátku února, jeho výnos ze samotného posílení bude po přepočtení na rok čtyřnásobný (únor až duben jsou tři měsíce), tedy 8 %. Aby záporné sazby odstranily výhodnost této sázky, musely by být na úrovni minimálně -8 %, a to pomíjíme poplatky, které si banky od klienta napočítají jako odměnu za zprostředkování vkladu u ČNB. Je zřejmé, že čím kratší dobu před očekávaným koncem intervencí spekulant přijde, tím hlouběji v záporu by musela být úroková sazba, aby ho od příchodu odradila. Například "last minute" spekulant očekávající 2% posílení koruny za týden by musel čelit sazbě řádově -100 %, stejně jako spekulant očekávající 4% posílení za 14 dnů.

Žádná centrální banka světa své základní sazby zatím nepustila ani zdaleka na úrovně kolem -8 %, natožpak níže. Takže lze jen obtížně odhadovat, co by se dělo.

Depozitní sazby centrálních bank

Nelze vyloučit, že za takových okolností by se některým spekulantům vyplatilo žádat po ČNB koruny v hotovostní podobě a držet je očekávaných pár týdnů někde v dobře střeženém sejfu. Snad i pro bulvární média by pak mohlo být napínavé sledovat, zda přijde chvíle, kdy ČNB dojdou ve skladech bankovky, případně kde všude v České republice začínají být k vidění budovy obklíčené dnem i nocí spoustou hlídačů.

I kdybychom tento scénář pokládali za trochu příliš hollywoodský, pořád jsou tu jako drtivá protiváha zmíněné výhody některé nevýhody.

Záporné sazby: Proč ne?

1. ČNB mnohokrát zopakovala, že svůj závazek bránit posílení koruny chce opustit ve chvíli, kdy inflační tlaky budou tak velké, že si budou žádat (možná po jisté době pozorování) výrazné zvýšení úrokových sazeb nad současnou technickou nulu. Zahájit období brzkého zvyšování sazeb tím, že sazby nejdříve snížíme, a to dokonce velice razantně, může působit poměrně zmatečně.

2. Zavedením záporných sazeb by ČNB zpochybnila svá dřívější prohlášení, že na straně prodeje korun a nákupu deviz nemá žádný limit a že ji případné budoucí ztráty z držby tak obrovských devizových rezerv nijak netrápí.

3. Zatímco předchozí dvě nevýhody byly spíše estetické, tato je již proklatě praktická. Pokud banky nebudou schopny nebo ochotny přenést ďábelsky záporné sazby v plném rozsahu na příslušné klienty, jejich hospodaření tím značně utrpí. Pokud by ČNB uplatnila třeba i jen na několik měsíců záporné sazby na veškerou likviditu, kterou u ní banky drží, propad výnosů bankovního sektoru by byl v řádu desítek miliard korun a některé banky by mohly skončit natvrdo ve ztrátě. Dopady na vnímanou nebo skutečnou stabilitu českého bankovního sektoru, a tedy i na renomé ČNB, by mohly být poměrně citelné, stejně jako v případě teoretického komplotu ČNB a české vlády (k tomu více v boxu na konci článku). Lze proto předpokládat, že pokud by ČNB vůbec k záporným sazbám přikročila, jistě by se to týkalo jen spekulativní pěny nahromaděné na účtech bank u ČNB až v poslední době.

4. Vyhlášením záporných sazeb jako kdyby ČNB zacinkala na zvonek označující vjezd do cílové rovinky: "Naše devizové rezervy jsou již tak velké, že jsme nuceni zavést záporné úrokové sazby. Svůj kurzový závazek bychom tudíž chtěli ukončit co nejdříve." Ale právě tento vjezd do cílové rovinky je něco, co by ČNB rozhodně neměla ani naznačovat. Pro výše zmíněné "last minute" spekulanty by to byla pozvánka přímo neodolatelná.

Sečteno a podtrženo, v rámci snahy ČNB o pokud možno elegantní vystoupení z kurzového závazku se záporné sazby jeví jako nástroj poměrně nevhodný. Pro standardní výkon měnové politiky by jejich použití asi bylo v pořádku, ale to není případ současné politiky ČNB.

BOX

Komplot bank a vlády
Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
před 33 minutami

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba…
16:45

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba procento pod nulou, v minusu se držely i odpoledne. Wall Street otevřela v plusu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.
16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus
Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou
13:15

Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce
13:06

Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce

Bývalý prezident čínského finančního ústavu CITIC Bank Sun Te-šun byl kvůli podezření z korupce zatčen. S odvoláním...
Čína Korupce Banky
Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o…
Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o…
12:20

Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o polovinu a dividendy o čtvrtinu

Podle analytiků Goldman Sachs letos dojde k výraznému omezení objemu prostředků, které firmy vydávají na odměňování...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Goldman Sachs