4 cenné lekce od nejbohatší ženy z Wall Street
|

4 cenné lekce od nejbohatší ženy z Wall Street

Jména jako John D. Rockefeller nebo John Pierpont Morgan již někdy slyšel asi každý. Ale co Hetty Greenová, žena, která do své smrti v roce 1916 nashromáždila majetek v hodnotě 100 milionů dolarů?

Investování Investice Peníze Nejbohatší investoři a byznysmeni

Sto milionů dolarů byl v roce 1916 ekvivalent 0,2 % amerického HDP, díky čemuž je Hetty Greenová na 36. příčce v seznamu nejbohatších Američanů historie a jedinou ženou v seznamu 100 nejbohatších. Jen pro srovnání, majetek Johna D. Rockefellera, nejbohatšího Američana historie, měl v roce 1937 hodnotu 1,4 miliardy dolarů, což odpovídalo 1,54 % amerického HDP.

Ačkoli podstatnou část majetku Hetty zdědila po otci, který zbohatl díky svým velrybářským aktivitám, jako investorka se rozhodně neztratila. V letech 1898 a 1901 mimo jiné půjčkami ve výši přes jeden milion dolarů zachránila New York, který se ocitl na hraně platební neschopnosti. Čím by mohla i více než 100 let po své smrti inspirovat investory?

1. Skromnost vás udrží nohama na zemi

Hetty si nikdy neužívala luxusu. Když si ušpinila oblečení, nechala ho vyčistit. Když onemocněla, využívala bezplatnou zdravotní péči. I když sněžilo nebo pršelo, šla raději pěšky, než aby platila za odvoz. Jednou údajně dokonce hodiny hledala poštovní známku v hodnotě dvou centů, kterou někam založila. I díky skromnosti a šetřivosti Hetty stála nohama pevně na zemi a nepodléhala zbohatlickým manýrům, které by z jejího majetku ukusovaly miliony dolarů.

2. Vzdorujte strachu konzervativností

Známá byla Hetty i pro své konzervativní investiční strategie. Většinu peněz vkládala do dluhopisů a realit. Dluhopisy nakupovala mimo jiné v letech 1865 až 1867, krátce po válce Severu proti Jihu, přičemž běžně požadovala, aby jí dlužníci ručili pozemky. Také díky tomu byla schopná investovat i ve chvílích, kdy ostatní investoři z trhu ve strachu prchali. 

3. Žijte a investujte podle svých pravidel

Každý člověk je jedinečný. Má unikátní potřeby a cíle. To, co platí pro jednoho, neplatí pro všechny. Hetty to dobře věděla, a tak se nenechala nikdy strhnout ostatními. V investování ani v soukromém životě. Snad i proto se jí někdy přezdívalo Čarodějnice z Wall Street.

4. Nechlubte se svou dobrosrdečností

Mnozí Hetty označovali za největší držgrešli v historii, její skromnost ale neznamenala, že by byla sobecká. Podporovala chudé a v případě potřeby půjčovala peníze za nižší než tržní úroky. Nikdy se však svými příspěvky a dary nechlubila, protože nechtěla, aby byl pohled na ni ovlivňován těmito aktivitami.

Zdroj: Of Dollars And Data