5 akciových grafů, které by investoři měli (nejen) během léta sledovat
|

5 akciových grafů, které by investoři měli (nejen) během léta sledovat

Americké akcie mají za sebou skvělé první pololetí, ve kterém index S&P 500 přidal přes 17 % a Nasdaq Composite přes 20 %. Bude se jim podobně dařit i ve zbytku roku? Napovědět může i následujících pět grafů.

Akciový trh Americké akcie Ekonomické a tržní indikátory Investiční a ekonomický výhled

1. Cyklické a necyklické sektory

Klasický příklad ofenzivního a defenzivního přístupu. Když se ekonomice daří, nebojí se investoři spekulovat na realitním trhu a více se zajímají o akcie ze sektorů maloobchodu nebo volnočasových aktivit. Když nebe zakryjí mračna, přesouvají se do sektorů nezbytného spotřebního zboží či potravin.

Poměr indexů těchto dvou sektorů (XLY vs. XLP) se na lokální minima dostal loni v listopadu a slabší výkonnost akcií ze sektoru necyklického spotřebního zboží naznačovala spíše opatrnost investorů. Růst poměru v posledním měsíci ale indikuje optimističtější výhled.

2. Polovodičové součástky

Když akcie výrobců polovodičových součástek rostou, daří se většinou celému trhu. A právě index sektoru polovodičů (SMH) je jedním z těch, které v poslední době vykazují výrazné zlepšení. Na lokální dno spadl koncem loňského roku, poté se na lokální maximum dostal v polovině dubna a nyní je nejvýše od poloviny května.

3. Růstové a hodnotové akcie

Poměr indexu růstových akcií a indexu hodnotových akcií (RPG vs. RPV) má růstovou tendenci již od loňského listopadu. Platí přitom, že dokud je poměr nad 50denním klouzavým průměrem (modrá křivka), preferují investoři růstové tituly.

4. Akcie v USA a ve zbytku světa

Nad akciemi amerických společností stále visí hrozba v podobě eskalace obchodní války, ani to ale investory neodrazuje. Slabší chvíli si americké tituly vybraly na konci loňského roku, od začátku toho letošního ovšem podávají mnohem lepší výkon než akcie ve zbytku světa, navíc při posouvání historických rekordů.

5. Akcie s malou a velkou tržní kapitalizací

A na závěr poměr výkonnosti akcií společností s malou a velkou tržní kapitalizací. Ceny akcií podniků s malou tržní kapitalizací mají během býčích trendů tendenci vykazovat lepší výkonnost než akcie společností s velkou tržní kapitalizací, v tomto případě tomu tak ovšem není. Tento poměr tak zůstává kaňkou na jinak pozitivním akciovém výhledu.

Zdroj: Sierra Alpha Research