7 znaků medvědího trhu
|

7 znaků medvědího trhu

Medvědí trend se dříve či později dostaví i na americký akciový trh. Může to být brzy, nebo se ještě nějakou dobu budeme tvářit, že je všechno v pohodě, a užívat si růstový trend. Tržní historik James Stack ze společnosti InvesTech Research upozorňuje na sedm signálů, které mohou naznačovat blížící se obrat trendu a nutnost připravit se na nepříjemnosti.

Býčí trh Medvědí trh Akciový trh Ponaučení pro investory

Podle Wall Street sice býčí trhy neumírají stářím, ale po více než osmi letech by obrat trendu na americkém akciovém trhu neměl nikoho překvapit. Nikdo přesně neví, kdy medvěd udeří naplno, James Stack ale i tak vyjmenovává sedm varovných signálů, které by neměly uniknout pozornosti investorů.

1. Extrémní optimismus

Čím větší jsou optimismus, pocit jistoty a býčí nálada, tím jsou trhy rizikovější. "Medvědí trendy dosahují dna v obdobích největší deprese a zkázy, býci jsou zase na vrcholu v dobách největšího optimismu," tvrdí Stack. Extrémní optimismus je cítit zejména v médiích, kde se to začíná hemžit titulky typu "Další zastávka pro Dow: 30 000 bodů", nebo dokonce spekulacemi o tom, kdy index Dow dosáhne 100 000 bodů. Dalším znakem jsou minimální hodnoty indexu VIX, což znamená, že na trhu není žádná volatilita ani strach, dále vysoká spotřebitelská důvěra, série rekordů na akciových indexech a v neposlední řadě také vysoké ocenění akcií (P/E vysoko nad průměrem). Extrémní optimismus (na rozdíl od dalších bodů) lze celkem jasně identifikovat již dnes.

2. Rychlý růst nákladů na kapitál

Býk na akciovém trhu je poháněn mimo jiné nízkými úrokovými sazbami. Fed však již začal se zvyšováním úroků a míní v něm pokračovat. V minulosti docházelo k chaosu na trzích i kvůli tomu, že úroky narostly příliš rychle. Vysoké sazby mají negativní vliv jak na ziskovost firem, tak na dostupnost peněz a spotřebitelské výdaje, což se odráží na akciových trzích.

3. Zvýšené riziko recese

"Medvědí trhy a recese jdou ruku v ruce," říká Stack. Sedm z posledních osmi sestupných trendů bylo doprovázeno ekonomickou kontrakcí, která má obecně negativní vliv na zaměstnanost, spotřebitelské výdaje i zisky firem. Pokud dochází ke zpomalování růstu HDP a výroba i služby pokulhávají, je potřeba se mít na pozoru.

4. Klesající spotřebitelská důvěra

Spotřeba představuje zhruba dvě třetiny americké ekonomické aktivity. Jakékoli známky ochabování spotřeby jsou důvodem k obezřetnosti.

5. Tahouni na akciovém trhu slábnou

Když začínají ztrácet i tahouni trhu či tituly citlivé na změny v ekonomice, je to signál, že investoři ztrácejí důvěru v růst. Jde většinou o akcie ze sektorů, jako jsou finance, doprava a zboží dlouhodobé spotřeby.

6. Stále méně akcií s dobrou výkonností

Růstový trend tažený stále menším počtem titulů je medvědím signálem. K tomu se může přidat rostoucí počet titulů, které zaznamenávají denní ztráty, nebo dokonce dosahují ročních minim. "Jde o jeden z nejspolehlivějších medvědích signálů," tvrdí Stack.

7. Velká část akciových titulů klesá

Když počet akcií propadlých na roční minima začne růst a v případě, že nová minima přibývají každý den, jde o signál, že takzvané smart money začínají opouštět trh. "Znamená to, že se investoři snaží zoufale prodávat, a to i za cenu ztrát," tvrdí Stack.

Zdroj: USA Today