Duben jako klíč k řešení ropného rébusu? Možná, naděje ale mohou vzít rychle zasvé

Spanilá jízda cen ropy z 26 na zhruba 40 USD za barel dostala menší trhlinu. Zatím menší. Jak velká nakonec bude, se ukáže možná již v dubnu.
Obrat sestupného trendu na trhu s ropou přišel poté, co se Saúdská Arábie, Rusko, Venezuela a Katar dohodly na zmrazení produkce na lednových úrovních. Ovšem podmínkou bylo, že se k této dohodě připojí další země. Velké producentské země se snaží zasednout k jednacímu stolu, zatím se dohodly na schůzce 17. dubna v katarském Dauhá. Spekulovalo se o ochotě USA připojit se k nějaké formě dohody, ale zatím se to nestalo. Spojené státy budou mít příležitost právě na dubnovém zasedání největších těžařů ropy. Tedy pokud se vůbec bude konat.
Situace vypadá celkem jednoduše, ale ve skutečnosti je velice komplikovaná. Ceny ropy kolem 40 USD za barel mohou vést k neochotě některých zemí jakékoli dohody plnit. Pokud by barel dále zdražoval, zejména pro země v Perském zálivu by již byly ceny na přijatelné úrovni. Dohoda by se pak mohla zhroutit hned v začátcích. Aktuální ceny ropy okolo 40 USD za barel jsou pro těžaře stále bolestivě nízké, ale jak moc by se snažili o další stabilizaci při cenách okolo 50 USD? Proč by raději nezvedli těžbu a nezískali další tržní podíl?
A to se netýká jen zemí Perského zálivu, ale také USA. Je pravda, že počet tamních aktivních ropných vrtů klesl přibližně na čtvrtinu, ale to neznamená, že až se cena dostane na vyšší úrovně, nemohou být ložiska opět relativně rychle otevřena.
Ve hře je navíc nevyzpytatelný Írán. Nedávno byly zrušeny mezinárodní sankce, a proto může země začít dodávat (nejen) ropu na globální trh. Prodej ropy ve větším objemu je pro Teherán výhodný v podstatě při jakékoli ceně. Proto nejsou Íránci ochotni s nikým jednat a plánují zvýšit produkci o 1 milion barelů denně na 4 miliony. Dotlačit zemi k dohodě by byla velká výhra ostatních těžařů, ovšem to se zatím jeví jako velice nepravděpodobně. Proto je záhodno před schůzkou v Dauhá zachovat pozitivní, avšak opatrný přístup, pokud jde o ropu.
Vzhledem k dohodě zatím čtyř zemí a plánované schůzce v Dauhá je podle mě aktuální cena ropy přiměřená podmínkám. V případě, že v Dauhá bude vůči dohodě vzdor, cena ropy se může dostat rychle zpět k 30 USD za barel. Pokud se ale v Kataru podaří přesvědčit z velkých těžařů alespoň USA, cesta k 50 USD za barel v letošním roce je otevřená.