Měsíční zpráva o elektřině: Rostoucí význam plynu, nižší produkce uhlí v Číně a brexit jako stopka pro ceny povolenek

Ceny elektřiny v průběhu druhého čtvrtletí vzrostly z historických minim okolo 22 EUR/MWh až ke 28 EUR/MWh, aby následně v průběhu letních měsíců za zvýšené volatility oscilovaly mezi 26 a 28 eury. Spotřeba elektřiny v prvním pololetí nevybočila ze standardu posledních let, například v Německu navzdory solidním makrodatům meziročně poklesla o 0,2 %. Hlavním motorem růstu cen elektřiny tak byly ceny uhlí, které pozitivně reagovaly na zahájení restrukturalizace uhelného sektoru v Číně.
Cena energetického uhlí od začátku druhého čtvrtletí do začátku července v Evropě vzrostla o zhruba 40 % z úrovní pod 40 USD za tunu na 55-60 USD za tunu. V průběhu srpna víceméně stagnuje.
V červnu naopak na elektřinu negativně zapůsobil výsledek britského referenda, který má kvůli zastavení legislativního procesu nápravy trhu ETS negativní důsledky pro ceny emisních povolenek. Ty se po referendu propadly z úrovní okolo 6 eur na 4,5-5 eur.
Proti oživení cen povolenek působí i postupné snižování rozdílu mezi ziskovostí výroby elektřiny z uhlí a ze zemního plynu. Vyšší využití čistšího zemního plynu snižuje poptávku po povolenkách.
Kompletní zprávu najdete ZDE.
Následující obrázky doporučujeme pro lepší rozlišení otevřít v nové kartě nebo okně prohlížeče, případně uložit a zobrazit.