Hamburger napoví: Nadhodnocené a podhodnocené světové měny

Většina investorů využívá při obchodování s měnami primárně technické analýzy. Pro investory však může být zajímavý i fundamentální pohled. Jedním z příkladů je průzkum měn na základě parity kupní síly.
The Economist aktualizoval na konci července svůj populární Big Mac Index, který je sestavován již od roku 1986. Big Mac Index srovnává ceny hamburgeru Big Mac v různých zemích. Vychází z parity kupní síly, podle níž by identické výrobky měly po přepočtu měnovým kurzem stát v různých zemích přibližně stejně.
Většinou je zkoumán spotřebitelský koš složený z několika výrobků. V případě Big Mac Indexu je zkoumána pouze cena hamburgeru Big Mac. Je vypočteno, o kolik by musela zhodnotit (či znehodnotit) daná měna, aby cena hamburgeru byla ve všech zemích stejná. Kladné/záporné hodnoty v obrázku znázorňují procentní nadhodnocení/podhodnocení dané měny vůči americkému dolaru.
Graf zachycuje situaci v červenci 2007 a červenci 2012.
Nejvíce nadhodnocenou měnou je venezuelský bolívar, a to o více než 80 %. Na druhém místě je norská koruna (více než 60 %). Nejvíce podhodnocenou měnou je hongkongský dolar (o více než 50 %). Na druhém místě je ruský rubl. Česká koruna, která není na obrázku, je aktuálně podhodnocena o 21 %.
Big Mac Index je nutné brát s rezervou a jen jako orientační pomůcku. Existuje celá řada mnohem sofistikovanějších metod. Jako příklad uveďme podobný graf, který sestavuje OECD.
Nejvíce podhodnocenou měnou je podle OECD aktuálně polský zlotý (-79,4 %) a turecká lira (-79,2 %). Výrazně nadhodnocený je naopak australský dolar (+39 %) a švýcarský frank (+32,7 %). Obecně lze říci, že aktuálně se jeví jako podhodnocené měny rozvíjejících se zemí, nadhodnocené vůči dolaru jsou naopak měny rozvinutých zemí s výjimkou eura.
Zdroj: Colosseum