US MARKETZavírá za: 4 h 7 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Hamburger napoví: Nadhodnocené a podhodnocené světové měny

Většina investorů využívá při obchodování s měnami primárně technické analýzy. Pro investory však může být zajímavý i fundamentální pohled. Jedním z příkladů je průzkum měn na základě parity kupní síly.

Petr Čermák
Petr Čermák
9. 8. 2012 | 11:00
Inflace

The Economist aktualizoval na konci července svůj populární Big Mac Index, který je sestavován již od roku 1986. Big Mac Index srovnává ceny hamburgeru Big Mac v různých zemích. Vychází z parity kupní síly, podle níž by identické výrobky měly po přepočtu měnovým kurzem stát v různých zemích přibližně stejně.

Většinou je zkoumán spotřebitelský koš složený z několika výrobků. V případě Big Mac Indexu je zkoumána pouze cena hamburgeru Big Mac. Je vypočteno, o kolik by musela zhodnotit (či znehodnotit) daná měna, aby cena hamburgeru byla ve všech zemích stejná. Kladné/záporné hodnoty v obrázku znázorňují procentní nadhodnocení/podhodnocení dané měny vůči americkému dolaru.

Graf zachycuje situaci v červenci 2007 a červenci 2012.

Nejvíce nadhodnocenou měnou je venezuelský bolívar, a to o více než 80 %. Na druhém místě je norská koruna (více než 60 %). Nejvíce podhodnocenou měnou je hongkongský dolar (o více než 50 %). Na druhém místě je ruský rubl. Česká koruna, která není na obrázku, je aktuálně podhodnocena o 21 %.

Big Mac Index je nutné brát s rezervou a jen jako orientační pomůcku. Existuje celá řada mnohem sofistikovanějších metod. Jako příklad uveďme podobný graf, který sestavuje OECD.

Nejvíce podhodnocenou měnou je podle OECD aktuálně polský zlotý (-79,4 %) a turecká lira (-79,2 %). Výrazně nadhodnocený je naopak australský dolar (+39 %) a švýcarský frank (+32,7 %). Obecně lze říci, že aktuálně se jeví jako podhodnocené měny rozvíjejících se zemí, nadhodnocené vůči dolaru jsou naopak měny rozvinutých zemí s výjimkou eura.

Günter Deuber (Raiffeisen Bank): Doba konsenzu je u konce, Evropa potřebuje tvrdou ruku

Günter Deuber (Raiffeisen Bank): Doba konsenzu je u konce, Evropa potřebuje tvrdou ruku

Zdroj: Colosseum

Americký dolarEuroInflaceMěny
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa