Obchodníci s deštěm: Pojistěte se proti rozmarům počasí

Mark Twain kdysi údajně prohlásil: "Každý mluví o počasí, ale nikdo s ním nic nedělá." Trefně tak vystihl, že lidská činnost velkou měrou závisí na počasí, ale i touhu se této závislosti zbavit. Už víme, že větru a dešti neporučíme, finanční trhy nám ale nabízejí možnost, jak alespoň zmírnit ekonomické následky nepříznivého počasí. V časech klimatických výkyvů je to zajímavá nabídka.
V roce 1997 byl poprvé prodán "počasový derivát". Šlo zatím o neorganizovaný trh, takzvaně přes přepážku (over-the-counter), kde obchodní strany spolu jednají přímo, takže kontrakty mohou být různorodé, šité na míru. Podobaly se sázkám na to, jaké bude počasí (pokud bude tuhá zima, zaplatíte vy nám, pokud ne, naopak). O dva roky později chicagská burza CME nastartovala "meteorologickou burzu", kde se čile obchoduje se standardizovanými kontrakty, například opcemi či futures na teplotu.
Weatherproof business
"Meteorologický trh" utěšeně roste. Podle zprávy z dílny PricewaterhouseCoopers, kterou si nechala zpracovat americká asociace sdružující společnosti z tohoto oboru (Weather Risk Management Association), dosáhl objem kontraktů na chicagské burze CME mezi dubnem 2009 a březnem 2011 téměř 9,5 miliardy dolarů. Oproti předchozímu období šlo o nárůst o 16 %. A je stále kam růst. Uvádí se, že až pětina hospodářství USA (okolo tří bilionů dolarů) je velmi závislá na počasí.
Jak trh přichází se stále rozmanitějšími službami, rozšiřuje se i paleta zákazníků. K "teplotním derivátům", které ocení zejména energetické společnosti a jejich klienti, přibyly kontrakty vázané na sluneční svit (vhodné pro provozovatele solárních panelů), vítr (větrné turbíny) a sníh (lyžařská střediska). O kontrakty dále mohou mít zájem zemědělci, zábavní parky nebo organizátoři koncertů.
V určitém slova smyslu se tedy podařilo počasí zkrotit. Proti extrémním klimatickým úkazům, jako jsou například tornáda, existuje už několik desetiletí klasické pojištění. Finanční trhy nám pomohou zmírnit výkyvy v příjmech nebo nákladech způsobené počasím.
Dokonce ani nemusíme jít přímo na "velký trh" s futures a podobnými kontrakty. Existují firmy, které se zaměřují na malé podniky. Například společnost CelsiusPro nabízí kontrakty šité na míru, a to i pro české zákazníky (rozhodující meteorologická stanice je v Ruzyni). Nabízené kontrakty se opět velice podobají sázce, společnost se ale současně kryje operacemi na "velkém trhu". Kdo má tedy chvilku, může si představit, že vlastní koupaliště Džbán, a na stránkách této firmy si zkusit, co by stálo pojištění proti chladnému počasí o letních prázdninách.
VAROVÁNÍ: Následující odstavce obsahují jistou dávku matematiky.
Kvestor nemá rád zimu
Příklad osvětlí, jak vše funguje. Řekněme, že jste kvestorem univerzity v Chicagu a máte strach, že v listopadu přijdou mrazy a výdaje na topení vás finančně srazí na kolena. Aby k tomu nedošlo, můžete si na nedaleké burze zakoupit futures na teplotu. Jejich hodnota pro zimní období vychází z takzvaného HDD (heating degree day, velmi volně přeloženo stupeň vytápění za den), který vyjadřuje, jak moc se za danou časovou jednotku asi bude topit. Pro jeden den se vypočítává tak, že vezmeme 65 stupňů Fahrenheita, což odpovídá zhruba 18 stupňům Celsia, a odečteme od nich průměrnou denní teplotu (průměr té nejvyšší a nejnižší naměřené během daného dne). Pokud je tak teplo, že by byl počet HDD záporný, je výsledkem nula.
Hodnota jednoho HDD je pevně stanovena na 20 USD. Abyste věděli, kolik kontraktů máte koupit, musíte vědět, jak velkému riziku se vystavujete, když teplota klesne o jeden stupeň. Předpokládejme, že každý Fahrenheit vás na topení stojí 1 000 USD denně. Na pokrytí celého rizika tedy potřebujete 50 kontraktů (1000/20). Trh očekává průměrný listopad, což v Chicagu znamená průměrnou teplotu 35 stupňů Fahrenheita (pod 2 stupně Celsia). To odpovídá 30 HDD za den (65-35). Za třicet listopadových dní je počet HDD rovný 900. Hodnota jednoho kontraktu pak činí 18 000 dolarů (900*20). Koupíte padesát kontraktů v hodnotě 900 tisíc USD. Ovšem ne celou částku musíte zaplatit nyní, stačí, pokud na konto u burzy složíte 8 % z hodnoty kontraktů, tedy 72 tisíc USD.
V prosinci pak můžete vyhodnotit své listopadové zajištění (hedging). Výsledek samozřejmě závisí na tom, jak chladno bylo. Uhodily mrazy a průměrná teplota byla jen 15 stupňů Fahrenheita (asi -9 stupňů Celsia), což odpovídá 50 HDD za den. Za celý listopad to dělá 1 500 HDD. Každý z kontraktů na tento měsíc bude tedy nyní vyrovnán za 30 tisíc USD (1500*20). Protože jich máte padesát, jejich celková vypořádací hodnota činí 1,5 milionu dolarů, tedy o 600 tisíc více, než když jste je kupovali. Současně jste ale protopili o stejnou částku více (oproti očekávaným 900 HDD jste museli "protopit" dalších 600 HDD, a to odpovídá 600 tisícům dolarů). Výdělek na futures se tedy vyrovná nákladům, které jste museli zaplatit za topení "nad plán". Tabulka ukazuje, jak byste dopadli, kdyby zima byla mírná a zcela průměrná.
Výhody burzy
Celkový výsledek pro nás bude vždy nulový. Nula je ale v tomto případě úspěch, protože znamená, že už v době pořízení kontraktů víte, že v listopadu "protopíte" (skutečné náklady plus výsledek vaší finanční operace) tolik, jako kdyby panovaly průměrné teploty. Nákladem této jistoty je poplatek za zprostředkování transakce, který se pohybuje v řádech dolarů. Riziko pak představuje, že náklady na topení podceníte.
Celý tento systém se v mnohém podobá sázce. Výhodou je, že kontrakty mají jasná pravidla a burza se stará o to, abyste vždy dostali zaplaceno. Dále burza sdružuje poptávky a nabídky mnoha obchodníků, proto je daleko snazší najít vhodnou protistranu (například majitele teplárny, který se naopak bojí příliš teplého počasí). Dalším plusem je, že zisky a ztráty se vypořádávají každý den. V našem případě hodnota kontraktu během listopadu stoupala. To se projevilo postupným nárůstem prostředků na vašem kontě u burzy, které jste mohli odčerpat. Část oněch 600 tisíc, o které hodnota vašich kontraktů celkově narostla, jste tak již během listopadu mohli použít na jiné účely.
Oproti sázce se také futures kontraktů můžete poměrně snadno zbavit. Vraťme se na chvíli k příkladu s kvestorem. Poté, co jste koupili 50 kontraktů po 18 tisících USD, za vámi přišel šéf katedry meteorologie. Ten vám sdělil, že listopad bude tak mírný, že univerzita nebude muset topit vůbec. Mírné počasí také povede k menšímu počtu HDD a nižší ceně vámi držených kontraktů. Pokud dáte na slova vašeho kolegy, můžete nakoupené futures ihned prodat, dokud trh stále očekává průměrný listopad. V případě sázky už byste tak snadno vycouvat nemohli.