Tento graf je sice manipulativní, ale pod kotlem propadu cen ropy přitopil i Fed

Pokles cen ropy má jistě mnoho důvodů. Následující graf ukazuje, že v něm má prsty i americká centrální banka.
Ceny ropy se na světových trzích vyjadřují v dolarech. Když tedy dolar posiluje, ropa zlevňuje. Ano, je pravda, že producenti ropy dodávají na trh více suroviny, než se stačí spotřebovat, díky americké těžbě z břidlic a neochotě kartelu OPEC snížit produkci. Jenže přebytek produkce je nižší, než byl třeba v roce 2012. Mezi roky 2012 a 2013 přitom cena ropy neklesla tak rychle a tak výrazně jako za poslední půlrok.
Co za tím stojí? "Když začal v roce 2008 Fed tisknout peníze, aby podpořil ekonomiku, byla hodnota dolaru držena uměle nízko. Jenže oslabující dolar zakrýval růst produkčních přebytků ropy," říká Arthur Berman, geolog, který se těžbou ropy zabývá 36 let.
Dolar se dostal na dno v květnu loňského roku, poté začal posilovat. To se ještě zrychlilo, když Fed ukončil kvantitativní uvolňování. Ceny ropy naopak začaly v říjnu, kdy k tomu došlo, prudce klesat. Přestože měřítka na následujícím grafu se různí a křivka dolaru je mnohem strmější než ve skutečnosti, trend je jasný. Mezi ropou a dolarem je silná negativní korelace.
"Vědomí konce QE v kombinaci s nadprodukcí ropy poslaly ceny této strategické suroviny ke dnu. Propad se neliší od těch minulých v ničem kromě jedné věci, a tou je konec kvantitativního uvolňování. Není to o těžbě z břidlic ani o rozhodnutí Saúdské Arábie nesnížit produkci. Jde o to, že v době běžné nadprodukce skončil Fed s programem odkupu dluhopisů," tvrdí Berman.
Dolar přitom bude zřejmě dále posilovat. Americké ekonomice se daří, na rozdíl od Evropy a Japonska. A sílící dolar bude dále vytvářet tlak na ceny ropy.
Zdroj: Fox Business