Aktuální výhled pro trh s elektřinou a povolenkami (únor 2015)

Co aktuálně ovlivňuje ceny elektřiny a která politická rozhodnutí mohou během února zahýbat s cenami emisních povolenek?
Mírné oživení při nízké aktivitě
Začátek roku se nesl ve znamení pokračujícího propadu cen elektřiny, kdy Cal16 kontrakt oslabil až na úroveň 31,15 EUR/MWh. Trh sledoval klesající cenu ropy, která na začátku roku zaznamenala více než pětileté minimum. Následná stabilizace na energetických trzích podpořila i cenu české elektřiny, která si na konci ledna připsala zisky asi 0,80 EUR, když se CZ BL Cal16 na začátku února obchodoval kolem hranice 32,00 EUR/MWh. Krátký výkyv kurzu EUR/CZK v polovině ledna dočasně oslabil korunovou cenu Cal16 elektřiny k hranici 890 CZK/MWh, následná korekce ji však vrátila na úroveň 870 CZK/MWh. Následný růst korunové ceny na konci měsíce již nebyl ovlivněn pohybem měnového kurzu.
Česká elektřina zachovávala tradičně vysokou korelaci s odpovídajícím německým kontraktem, přičemž se CZ baseloadový futures na rok 2016 obchodoval v rozmezí 0,30-0,40 EUR pod německým ekvivalentem. Obchodní aktivita v lednu zůstávala poměrně omezená i přes příznivé ceny umožňující zajištění spotřebitelských nákupů na rekordně nízké úrovni. V únoru očekáváme obnovení nákupních zájmů korporátních spotřebitelů se zaměřením na dodávku v roce 2016.
Krátkodobý výhled: 24. února hlasování o MSR
Ceny komodit se v průběhu ledna stabilizovaly, když předchozí výrazné poklesy nalákaly spekulativní nákupy finančních investorů a proběhlo částečné doplňování zásob. Trh také podpořilo zahájení kvantitativního uvolňování ze strany ECB. Řecké volby sice přinesly jasné vítězství krajní levice, pozitivem ale je rychlé sestavení vlády a začátek jednání s věřiteli. Zdá se, že kompromis ohledně řeckého dluhu se nakonec najde a k takzvanému Grexitu nedojde. Makroekonomická data byla smíšená. V Německu se předstihové indikátory zlepšily, ale v Číně oficiální PMI spadl pod 50 bodů a v USA se ISM poslední dva měsíce ochlazuje (z vysokých hodnot).
Pro elektřinu v Evropě by v nadcházejícím měsíci měl být důležitý příchod chladnějšího počasí a zlepšení v Německu. Hlavní událostí by pak mělo být 24. února hlasování výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí o takzvané stabilizační rezervě na trhu s emisními povolenkami. Tomu bude 6. února předcházet neformální jednání na úrovni vlád. Ohledně MSR jsme spíše optimističtí a čekáme postupný růst cen povolenek i návazně cen elektřiny v rozmezí 1-2 EUR/MWh.
Spotřeba elektřiny v Evropě v roce 2014 padala
Již jsou známa data o spotřebě elektřiny za loňský rok v České republice i řadě dalších evropských zemí. Čísla potvrzují celkově výrazný propad spotřeby – v ČR mírný pokles o 1,0 %, ve Španělsku o 1,3 %, v největším Německu ale propad o 3,8 % a ve Francii okolo 6 %. Za deset měsíců roku 2014 se celková spotřeba v Evropě snížila o 2,4 %, když propady v Německu a Francii jen částečně vyrovnával růst v hospodářsky se zvedající Velké Británii, v Nizozemsku a v Polsku. Důvodem propadu v Německu byla vedle mírné zimy především klesající aktivita v energeticky náročných odvětvích a pravděpodobně také pokračující zavádění energetických úspor. Poklesy spotřeby navzdory hospodářskému růstu v Německu (20 % kontinentální spotřeby) nejsou rozhodně jednorázovou záležitostí.
Uhlí: Souboj mezi čínským poklesem a indickým růstem
Uhlí je i přes mírné oživení koncem ledna nadále hlavním důvodem pro nízké ceny elektřiny. Na trhu s uhlím je v posledním půlroce nosným tématem pokračující propad čínských importů, který loni téměř vyvážil růst apetitu Indie. Čínské dovozy v prosinci sice sezónně oživily proti listopadu o 26 %, ale meziročně se jednalo o další více než 20% propad (konkrétně o 22 %). Kumulovaně tak čínské importy v roce 2014 klesly o 14,7 % (39 milionů tun). Tento propad byl z velké části vyrovnán 22% nárůstem dovozu energetického uhlí do Indie (+29 milionů tun). Indie je tak v celkovém objemu importu na druhém místě za Čínou (předběhla Japonsko) a v letošním roce by mohla pomoci k pomalému oživené cen této komodity.
Povolenky: Výbor pro průmysl Evropského parlamentu dle očekávání rozdělen, záležet bude na výboru pro životní prostředí
O návrhu takzvané tržní rezervy (MSR) na trhu s povolenkami na konci ledna hlasoval Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku Evropského parlamentu, který má v tomto tématu poradní hlas. Jak se dalo očekávat, z jeho jednání nevzešlo nic zásadního, nakonec ani neschválil žádné stanovisko k MSR. Ukázalo se pouze, že i v něm je obecná podpora pro zavedení MSR, ale ne shoda na detailech.
Očekáváme, že Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin, který má MSR v kompetenci, rezervu na zasedání 24. února schválí. Aktuálně se začíná rýsovat kompromisní varianta zavedení MSR od roku 2019 (střed mezi návrhy 2017 a 2021) s částečným zahrnutím takzvaně backloadovaných 900 milionů povolenek z let 2014-2016 (dejme tomu 500 milionů kusů). Důležité pro finální verzi bude určitě i neoficiální jednání na úrovni vlád zemí EU, které má údajně proběhnout 6. února. Ve výše nastíněné variantě bychom očekávali střednědobý růst cen povolenek k úrovním okolo 15 EUR (aktuálně okolo 7 EUR). MSR musí být pro definitivní platnost následně schválena prostou většinou v Evropském parlamentu a kvalifikovanou většinou v Evropské radě.
Kompletní zprávu (s dalšími grafy) najdete ZDE.