Akcie bez rizika ztráty? Chce to pořádnou trpělivost
|

Akcie bez rizika ztráty? Chce to pořádnou trpělivost

Dlouhodobé grafy vývoje (amerických) akciových indexů mohou působit tak, že je vlastně investování do akcií bez rizika. Je to pravda, ovšem jen ve velice dlouhém časovém horizontu a s jistou dávkou štěstí.

Americké akcie S&P 500 Investiční horizont Ponaučení pro investory Časování trhu

Americký akciový index S&P 500 od 40. let 20. století vzrostl impozantně. Ano, hodnota amerického dolaru klesla na drobný zlomek hodnoty z doby před 70-80 lety, akcie nicméně dokázaly tuto ztracenou hodnotu bohatě vynahradit. Jistě tak bylo lepší mít peníze v akciích než někde v kasičce.

K tomu, aby investor z masa a kostí s nějakým představitelným investičním horizontem vydělal na akciích, potřeboval ale v uvedených zhruba osmi dekádách i poměrně výraznou dávku štěstí a trpělivosti.

V druhém grafu jsou barevně vyznačena období, kdy se ceny amerických akcií jako celku posouvaly víceméně do strany. Ve sledovaném období nastaly etapy dlouhé 12, respektive 15 let a řada kratších trvajících do 4 let.

V průměru akciový index z historického maxima klesl o 11 % a bezmála 19 % sledovaného období strávil 20 % a více pod maximem. Šance, že investoři byli na trhu právě v těchto výrazně ztrátových dobách, je poměrně vysoká. Ve světle toho si každý musí poctivě přiznat, jak dlouhý má investiční horizont a jak hlubokou ztrátu po jak dlouhou dobu je připraven snášet.

Lze jistě debatovat o tom, že v dobách, kdy trh jako celek ztrácel nebo se převaloval do strany, bylo možné výběrem rostoucích titulů a prodejem těch ztrácejících trh překonávat. Nepochybně, ovšem těch, kterým se to dařilo dlouhodobě v časových úsecích delších než rok či dva, bylo poměrně málo. Jména některých z nich se zařadila k tržním legendám.

(Mnohdy marná) snaha dlouhodobě překonávat trh je téma, o kterém píšeme často. Když se ale vrátíme k prvnímu grafu a tvrzení, že investice do akcií je bez rizika ztráty, musíme konstatovat, že to je pouhá iluze.

Jak (ne)snadná je strategie "kup a drž"
Po prudkém propadu cen akcií o 30 % a více během pár týdnů nebude divu, když se začnou rojit hanlivé komentáře na adresu investiční strategie "kup a drž". Jistě se na ní dá najít spousta chyb, žádná ale není tak zásadní jako ta, kterou dělají ti, kdo její název nečtou pozorně až do konce.
Zdroj: Price Action Lab Blog