Akcie jako na houpačce: Jsou současné ceny na burzách udržitelné?
|

Akcie jako na houpačce: Jsou současné ceny na burzách udržitelné?

Koronavirová krize je plná paradoxů. Jeden z těch největších se odehrál v uplynulých týdnech na akciových trzích. Nejdříve akcie v USA pod tíhou šíření koronaviru zažily nejrychlejší 30% propad v historii, aby následně prošly nevídaným odrazem a za zhruba 40 dní asi o třetinu posílily.

Akciový trh Americké akcie Volatilita Ocenění Rally

Prudké výkyvy jedním směrem jsou na trzích téměř vždy následovány silnými protipohyby. Obecně lze totiž říci, že investoři reagují jak na pozitivní, tak negativní zprávy přehnaně. Výsledkem rychlého propadu následovaného silným odrazem nebo opačné kombinace je pak dosažení určitého kompromisního stavu.

Dilematem, které investoři řeší, je to, čím se při investování řídit. Buď mohou věnovat pozornost makrodatům a hospodářským číslům, které referují o vývoji v předcházejících měsících, anebo predikcím hledícím do příštích týdnů, měsíců a let. Pandemie covidu-19 nejdříve nedávala prakticky žádný prostor optimismu, brzy se ale nálada na trhu otočila a podpůrná opatření v investorech probudila naději, že to nejhorší již máme nebo velice brzy budeme mít za sebou.

Právě tím lze podle analytiků vysvětlit i růst cen akcií z posledních týdnů. Investoři zřejmě hledí až za rok 2020, tedy ignorují očekávaný prudký propad hospodářských čísel podniků ve zbytku letošního roku i kupící se slabá makrodata. Ocenění akcií v době, kdy firmy nemají zisky, je ostatně poměrně náročná disciplína.

"Situace, v níž nyní jsme, je bezprecedentní. Otázka, zda jsou dnes akcie příliš drahé, však podle mě není klíčová. Ptát bychom se měli spíše na to, zda ekonomika ožije dostatečně rychle na to, aby bylo ospravedlněno současné ocenění akcií vycházející z očekávaného vývoje zisků firem a růstu ekonomiky v době pokoronavirové," říká uznávaný tržní profík Barry Ritholtz.

Michal Stupavský (Conseq IM): Recese bude hluboká a americké akcie jsou velice drahé, ocenění hovoří pro rozvíjející se trhy
Propad ekonomické aktivity vyvolal zkraje jara prudký medvědí trend na akciových trzích. Nejrychleji se oklepaly akcie v USA, i proto je ale jejich ocenění v současnosti historicky přemrštěné. Příležitosti proto hledáme jinde, říká stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.
Zdroj: Ritholtz.com