Akcie: Pozor na střední třídu
|

Akcie: Pozor na střední třídu

Velké společnosti (blue chips) se mezi akciovými investory těší největší pozornosti. Ti, kteří nechtějí investovat pouze do těch největších a nejznámějších firem, pak často využívají alternativu v podobě malých firem (small caps). Třetí, dnes poměrně opomenutou třídou jsou středně velké firmy, které ale podle analytiků právě nyní mohou mít zajímavý růstový potenciál.

Small caps Americké akcie ETF

Na začátku obchodní války mezi USA a Čínou se počítalo s tím, že malé společnosti, orientované většinou na domácí americký trh, na tom budou lépe než velké, globálně zaměřené společnosti. Významný potenciál ale mají i středně velké firmy, o kterých se v této souvislosti tolik nemluví.

Investoři tyto mid caps často přehlížejí, což je patrné i z (ne)zájmu o ETF, které do akcií těchto firem investují. Dva největší ETF zaměřené na tento segment mají pod správou o 13 miliard dolarů méně než dva největší ETF investující do small caps. Nezájem investorů ovšem neznamená, že tyto akcie nejsou atraktivní.

To, že mid caps mohou být zajímavou třídou (a že je investoři aktuálně začínají "hrát"), dokazuje graf relativní výkonnosti indexu Russell Mid Cap a indexu Russell 3000 (který sleduje celý americký akciový trh).

Největší devizou nezájmu o tuto třídu akcií je to, že během propadů cen akcií překonávají velké i malé společnosti. Mají do jisté míry beta charakteristiky malých firem, ale během poklesu trhu nemívají problém s likviditou.

Zdroj: Ned Davis Research