Středa na trzích: Asijské, evropské i americké akcie zpevnily, investory potěšila čínská makrodata

(AKTUALIZOVÁNO) Asijské akcie ve středu zamířily vzhůru díky oživujícím cenám ropy a čínským makrodatům. Také indexy západoevropských burz se v úvodu seance pohybovaly v zelených číslech a v plusu obchodování i zakončily, stejně jako trhy v USA, kde k růstu indexů významné přispěly akcie bank.
Asijské akcie ve středu vesměs posilovaly díky silnému vedení z úterní seance na Wall Street způsobenému oživením cen ropy a čínským makrodatům. Burzy v Jižní Koreji a Thajsku ve středu neobchodovaly. Australský S&P/ASX 200 přidal 1,59 % na 5 054,70 bodu. Dařilo se také akciím v Číně - Shanghai Composite připsal 1,86 % a menší Shenzhen Composite 2 %. Akciím pomáhala především data o čínské obchodní bilanci, podle nichž export Číny v dolarech v březnu meziročně vyskočil o 11,5 %, zatímco analytici očekávali jen 2,5% růst. Import naopak o 7,6 % klesl, predikce analytiků počítaly s 10,2% poklesem. Japonský Nikkei 225 posílil o 2,84 % na 16 381,22 bodu, především díky mírnému oslabení jenu, které mělo pozitivní dopad na akcie exportérů.
Evropské akcie v úvodu rostly. Index PX krátce po 9.00 SELČ rostl o 0,55 %, akcie ČEZ přidávaly 0,5 %, Kofola ČS rostla o 0,56 % a Komerční banka zpevňovala o 0,62 %. Rovněž západoevropské akciové indexy v úvodu obchodování zpevňovaly, britský index FTSE 100 přidával kolem 9.25 SELČ 1,13 %, francouzský CAC 40 rostl o 1,41 % a německý DAX zpevňoval o 1,45 %.
Největší britský maloobchodní řetězec Tesco ve středu oznámil, že se za poslední rok vrátil k zisku, a nechal tak za sebou hlubokou ztrátu z minulého období. Firma navíc za poslední čtvrtletí vykázala první nárůst očištěných tržeb na domácím trhu za více než tři roky. Skupina, která působí i na českém trhu, učinila za poslední rok "značný pokrok", řekl ke středečním výsledkům její šéf Dave Lewis.
Americká společnost Peabody Energy, která je největším soukromě vlastněným producentem uhlí na světě, naopak vyhlásila bankrot. Podnik ve středu uvedl, že kvůli prudkému propadu cen uhlí není schopen plně obsluhovat dluh, který v posledních letech výrazně zvýšila expanze firmy do Austrálie. Firma se proto uchýlila pod bankrotovou ochranu před věřiteli. Celkový dluh Peabody na konci loňského roku činil 6,3 miliardy dolarů.
Z makrodat vyšla mimo jiné průmyslová výroba eurozóny. V únoru meziměsíčně klesla o 0,8 %, tedy o 0,1 procentního bodu více, než se čekalo. Lednový údaj byl revidován na 1,9% růst z původně hlášeného růstu o 2,1 %. Meziročně produkce vzrostla jen o 0,8 %, čekal se 1,3% růst po 2,9% zvýšení v lednu (revidováno z 2,8 %). V celé Evropské unii meziměsíčně produkce klesla o 0,7 % po 1,5% růstu v lednu a meziročně se zvýšila rovněž o 0,8 %.
Investory na pražské burze nemile překvapila zpráva, že švýcarská banka Credit Suisse srazila cílovou cenu akcií energetické firmy ČEZ o 32 % na 386 korun. Důvodem je výrazně snížení jejich výhledu finančních výsledků firmy v důsledku dalšího poklesu cen elektřiny ve střední Evropě a očekávané vyšší depreciace a amortizace v důsledku vyšších kapitálových výdajů v předcházejících letech. Doporučení ale analytici ponechali na stupni "neutral".
Náladu na trzích celý den podporovala data o čínském mezinárodním obchodu. Zahraniční obchod Číny se v březnu vyvíjel výrazně lépe, než očekávali analytici. Vývoz vzrostl o 11,5 %, a zaznamenal tak první nárůst od loňského léta. Dovoz v březnu sice dále klesl, snížení o 7,6 % však bylo mírnější, než se čekalo. Data čínského celního úřadu tak podle analytiků přinášejí další známky stabilizace druhé největší ekonomiky světa.
Před začátkem obchodování v USA zveřejnila hospodářské výsledky za první kvartál JPMorgan Chase. Čistý zisk bance klesl meziročně o sedm procent na 5,52 miliardy dolarů. Největší americká bankovní společnost podle objemu aktiv dále oznámila, že se jí zvýšily náklady na krytí špatných úvěrů pro menší ropné firmy a snížily se výnosy z vlastního obchodování a ze služeb investičního bankovnictví. Výsledky byly ale nad odhadem trhu.
Index PX nakonec ve středu přidal 0,97 % na 895,62 bodu. Britský FTSE 100 nakonec připsal 1,93 %, francouzský CAC 40 3,32 % a německý DAX 2,71 %. Regionální STOXX Europe 600 posílil o 2,52 % na 343,06 bodu.
V USA nakonec Dow posílil o 1,06 % na 17 908,28 bodu, a skončil tak nejvýše od 6. listopadu 2015. Širší index S&P 500 přidal rovné procento na 2 082,42 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,55 % na 4 947,42 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,8 % na 13,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,764 %.
Akcie JPMorgan Chase (+4,23 %) přidaly přes čtyři procenta a byly nejvýkonnějším titulem v indexu Dow. Růst akcií banky JPMorgan podpořil i další finanční tituly. Akcie Citigroup (+5,61 %) a Morgan Stanley (+5,29 %) přidaly přes pět procent, cenné papíry Goldman Sachs (+3,59 %) a Bank of America (+3,92 %) zpevnily o více než tři procenta a Wells Fargo (+2,64 %) si připsala více než dvě a půl procenta.
Investoři tak zcela ignorovali varování Fedu a Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC), že pět z osmi největších amerických bank nemá důvěryhodné krizové plány. Kromě Bank of America, JPMorgan Chase a Wells Fargo jsou mezi těmito finančními domy ještě State Street (+3,91 %) a Bank of New York Mellon (+4,57 %).
Americký dolar se ve středu vyšplhal na dvoutýdenní maximum vůči euru, měna těžila z obnovení zájmu investorů o rizikovější aktiva. Jednotná evropská měna vůči dolaru sestoupila až na 1,1234 USD, později ale část ztrát smazala a v závěru obchodování v New Yorku se prodávala za 1,1285 EUR/USD. Oproti úterý tak vykazovala pokles o zhruba 0,9 %.
Ceny ropy ve středu odpoledne smazaly předchozí ztráty. Způsobila to zpráva o stavu zásob v USA, která upozornila na růst poptávky po benzinu a překonala i negativní dopad údajů o vyšším růstu zásob ropy, než se čekalo.
Americký úřad pro energetické informace (EIA) uvedl, že zásoby ropy se v uplynulém týdnu zvýšily o 6,6 milionu barelů. Analytici čekali růst jen o 1,9 milionu barelů. Zásoby benzinu však před hlavní letní sezonou klesly více, než se čekalo, což indikuje růst poptávky po benzinu.
Zdroj: CNBC, Bloomberg, Reuters, MarketWatch, ČTK