Akcie: Brexit nebude přát hrdinům

Podobné šoky, jakého jsme byli svědky minulý pátek po odhlasování brexitu, vedou na akciových trzích k volatilitě a propadům, jichž mohou využívat spekulanti k zajímavým nákupům. Bude podobným případem i britské referendum o vystoupení z EU?
Krátkodobé propady způsobené geopolitickými šoky mohou vést k dobrým investičním příležitostem, zejména u akcií silných a stabilních společností. Ty se propadnou společně s celým trhem, ale na rozdíl od špatných a neperspektivních firem se většinou poměrně rychle vzpamatují a mohou spekulantům umožnit jinak nepředpokládané krátkodobé zisky.
Podle Ajaye Rajadhyakshi, šéfa makroekonomických analytiků ve společnosti Barclays, to ale tentokrát nemusí být až takové terno. Ve své poznámce klientům uvádí tři důvody, proč v období po britském referendu nemusí dojít k očekávanému opětovnému nárůstu (poznámku psal zkraje týdne, poslední dva dny posilování rizikových aktiv mu zatím příliš za pravdu nedávají).
1. Odeznění šoků chvíli trvá
"Trhy nereagují na významné události okamžitě. Investoři potřebují čas, aby si uvědomili následky, zejména ty, které se týkají politických událostí," míní Rajadhyaksha. Trhy sice již po dvou dnech propadů zpevňují, ale právě toto posílení akcií může být taženo spekulanty, takže až následující dny ukáží, zda je trh z nejhoršího venku.
2. Akcie jsou stále příliš drahé
"Akcie sice v polovině února po propadech nabízely zajímavou možnost k nákupům, dnes ale podobně atraktivní ocenění nevidíme," píše Rajadhyaksha. Vysoké P/E sice nemusí zákonitě znamenat propad, ale nejistota trhům na atraktivitě zrovna nepřidá.
3. Politická nejistota přetrvává
"Investorům budou nové politické katalyzátory dělat starosti přinejmenším v několika dalších týdnech, přičemž většina z těchto katalyzátorů podporuje scénář dalšího poklesu," myslí si Rajadhyaksha. Souvisí to zejména s možným dominovým efektem, který může být brexitem spuštěn. Riziko, že budou chtít odejít další země, je stále vysoké.
Podle Rajadhyakshi bude záležet na postoji samotné EU a na tom, zda dokáže ostatní potenciální "přeběhlíky" přesvědčit o tom, aby zůstali v unii.
Propad spíše bezvýznamný?
Ne každý vnímá brexit jako katastrofu, přičemž dění na trzích to prakticky ukazuje. Podle některých ekonomů může za propad na trzích po rozhodnutí o brexitu spíše vysoké ocenění než šok z výsledku referenda. Andrew Lapthorne ze Société Générale tvrdí, že byl trh sice šokován, ale pouze kvůli tomu, že se týden před referendem mohutně sázelo na opačný výsledek.
Podle Johna Stoltzfuse ze společnosti Oppenheimer byl propad vlastně celkem snesitelný. Byl menší než výprodej loni v srpnu.
Opatrnost je přesto namístě. Pokles na trzích sice nebyl tak hrozný, jak to zpočátku vypadalo, ale pokud o odchodu z EU začnou rokovat i jiné země a pokud si samotní představitelé unie neuvědomí, že EU potřebuje změnu, můžeme se dočkat dalších nepříjemných překvapení a propadů. Jak píše Rajadhyaksha, "na hrdinství není vhodná doba".
Zdroj: Barclays