Zažijeme propad akcií o desítky procent?

O recesi už si štěbetají vrabci na střechách. V eurozóně je považována za hotovou věc, ve Spojených státech ještě optimisté věří v "proklouznutí" ekonomiky těsně v kladném teritoriu hospodářského růstu. Co bude znamenat recese pro akcie? To ukazuje zajímavý graf z dílny Jamese Stacka InvesTech Research. K jakým vede závěrům?
Medvědí trhy hlubší než 40 % jsou výjimkou, ne normou. Pouze čtvrtina medvědích trhů od roku 1940 byla takto hluboká.
Medvědí trh v letech 2000 až 2002 byl tak drtivý proto, že byly akcie extrémně nadhodnocené. Nasdaq následně ztratil 78 %, což dopadlo i na index S&P 500, protože řada velkých technologických firem spadala i do tohoto indexu.
Nevážené (cenové) indexy (jako je například Dow) propadly v letech 2000 až 2002 pouze o čtvrtinu.
Medvědí trh v letech 2007 až 2009 byl tak krvavý proto, že se najednou odhalila slabost všech cenných papírů navázaných na nekvalitní americké hypotéky. Těch byly plné rozvahy největších bank.
Medvědí trhy bez současně probíhající recese jsou naprostou raritou. Od roku 1940 jsou ztráty během nich spíše menší. Výjimkou je rok 1987 ze ztrátou 34 %. V té době se ovšem prudce propadal americký dolar a rostly úrokové sazby.
Průměrné ocenění na základě zisku na akcii (P/E) v době před vypuknutím medvědího trhu je 21,8 (index S&P 500). Dnes se americké akcie pohybují na úrovni P/E okolo 15.
Býk vs. medvěd: Je to jedno, akciová houpačka nezpomaluje
Zdroj: InvesTech