US MARKETOtevírá za: 0 h 45 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Technická revoluce na obzoru: Budoucnost jako ze science fiction láká vaše peníze

Díky demografickému vývoji rozvinutého světa způsobí robotika další věděckou revoluci. Demografický vývoj v rozvinutých ekonomikách ukazuje, že abychom dokázali udržet životní úroveň a zvládli zatížení rozpočtů v důsledku stárnutí populace, musejí ekonomiky výrazně zvýšit svou produktivitu. Zřejmým řešením je robotika.

Peter Garnry
Peter Garnry
18. 1. 2012 | 15:00
Světové akcie

Při pracovní cestě do Norska jsem sledoval speciální show na CNBC "Setkání mozků: Věda jako byznys", kde vystupovalo několik prominentních lidí z oblasti vědy a podnikání. Na konci měli říct, o které vědě si myslí, že bude v budoucnu hrát rozhodující roli. Zazněly tipy jako genetika, pochopení mozku a biotechnologie, nové zdroje energie, zemědělství atd. Jednu vědu však nikdo nezmínil - robotiku.

Kdybych měl uvést jednu vědu, která způsobí revoluci, byla by to nepochybně robotika spolu s umělou inteligencí (artificial intelligence (AI)). Klíčovým faktorem budou demografický vývoj a konkurence zemí s nízkými výrobními náklady.

Chcete vydělat? Sledujte demografické trendy

Konkurence zemí s nízkými výrobními náklady vede ke snižování počtu pracovních míst v průmyslu rozvinutého světa. Jedinou zemí, která si zvládla díky obrovským investicím do automatizace produkce udržet průmyslové strojírenství, je Japonsko. Ostatní rozvinuté ekonomiky budou muset udělat to samé, jinak jejich průmyslová výroba zanikne.

Tyto dva faktory se postarají o revoluci robotiky. Ale klíčovou složkou robotiky je její kombinace s umělou inteligencí. Dnešní roboti jsou užíváni výhradně v automatizaci průmyslové výroby, například při výrobě aut. Robotika budoucnosti, o které mluvíme, bude inteligentnější.

Jak se bude robotika využívat?

Představuji si, že v první fázi se inteligentní roboti (vybavení AI) objeví ve zdravotnictví, kde nahradí drahou pracovní sílu. Motorem budou demografické problémy spojené se stárnoucí populací, kdy ubývá pracujících.

Zavedení umělé inteligence je pro zadlužené státy blahobytu jedinou možností, jak uchránit své zdravotnické rozpočty před zhroucením. Ve srovnání s lidmi jsou roboti efektivnější při vykonávaní opakujících se činností, budoucí roboti budou také schopni s lidmi konverzovat, čili budou plnit úkoly daleko za hranicemi mytí nádobí.

Další fází mohou být odvětví náročná na pracovní sílu, například stavitelství. Představte si, že byste mohli nahrát 3D CAD (computer-aided design) do operačního systému robota, spolu se softwarovým kódem pro spolupráci. 20 robotů je schopno pracovat na stavbě budovy 20 hodin denně, pouze se 4hodinovou přestávkou pro dobití energie. Je to mnohonásobně levnější než stavební dělníci.

Další přímé využití robotiky bude jistě vojenské. Představte si, že USA řeší vojenský konflikt v Africe tak, že do boje pošlou moderní obrněné roboty (schopné mluvit místním jazykem). Výsledkem nebudou žádní mrtví, nebo jich bude velmi málo. Přemýšlejte o tom, jak robotika může optimalizovat a snížit náklady na vojenství.

Dalším příkladem využití robotů může být jejich nasazení do zemědělství pro vykonávaní náročné práce, například sklízení banánů. Místo armády pracovníků na plantážích by efektivněji než jejich lidské protějšky sbírali banány systematicky roboti.

Dobrou výchozí pozici pro robotickou budoucnost má Fanuc

Jak do robotiky investovat? Které firmy mohou ze vzrušující budoucnosti těžit?

Naším tipem je japonská veřejně obchodovaná společnost Fanuc, která vznikla v roce 1972 oddělením od Fujitsu. Dnes patří mezi největší výrobce průmyslových robotů využívaných primárně v automobilovém průmyslu a elektrotechnice. Díky její technologii je Panasonic schopen produkovat 2 miliony televizí měsíčně pouze v 15 lidech.

V roce 1994 dosahoval obrat firmy 125 miliard JPY, letos očekává 535 miliard (roční růst 8,4 %). Není to druhý Microsoft, dosud byl ovšem růst tažen automatizací pouze v několika odvětvích, zatímco budoucnost přivede robotiku do všech odvětví a domácností.

Firma vykazuje EBITDA marži 42-45 %. Růst v posledním roce byl vyšší než v dřívějších letech, což je o to působivější, když si uvědomíme sílu JPY. Fanuc se obchoduje za 16,6násobek 12měsíčních zisků, EV/EBITDA je 8,7. Například General Electric má P/E 14,4 a EV/EBITDA 18,1.

Věříme, že robotiku s umělou inteligencí čeká růžová budoucnost a že bude hlavní hybnou silou 21. století. Pokud se chcete podílet na budoucnosti, může být sázka na Fanuc dobrou příležitostí se na tuto "revoluci" připravit, vyžaduje ovšem dlouhý investiční horizont (alespoň 10-20 let). Nebo sledujte další rodící se firmy v oblasti robotiky s umělou inteligencí.

Na světě žije 7 miliard lidí. S těmito firmami na tom vyděláte

DemografieSvětové akcieVěda
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa