Proč je současná bublina na trzích (i)racionální

V posledních týdnech se v médiích stále častěji objevuje názor, že by se aktuální situace na globálních akciových trzích dala označit za "racionální bublinu". Je na současných cenách akcií (a nejen těch) opravdu něco rozumného?
Označení "bublina" se v současnosti hodí proto, že aktuální valuace globálních akciových trhů jsou extrémně vysoké, dokonce blízko historických maxim. Například podle našeho proprietárního valuačního modelu, jenž je založen na ukazatelích P/E, P/B a P/S, je momentálně nejširší globální akciový index MSCI All Country World nadhodnocen o přibližně 50 %. Globální P/E je nyní 33, což je mimořádně vysoká hodnota. Podle klasických valuačních indikátorů jsou globální akciové trhy velice drahé, a tedy jde o bublinu.
Připojení slova "racionální" k označení bublina se podle některých investičních expertů vyskytuje proto, že vzhledem k bezprecedentnímu kvantitativnímu uvolňování (tištění peněz) ze strany klíčových centrálních bank nejsou akciové valuace až tak vysoké. Například my pracujeme s indikátorem, který poměřuje globální akciovou tržní kapitalizaci s globální peněžní zásobou. Hodnota tohoto indikátoru momentálně činí 111 % a je pouze nepatrně nad dlouhodobým historickým průměrem. Pokud tedy přihlédneme k množství peněz, jež se točí v globálním finančním systému, globální akciové trhy se zdát drahé nemusejí, a proto tedy ona racionální bublina.
Podle našeho názoru je pravda někde uprostřed. Podle tradičních valuačních indikátorů jako P/E jsou globální akciové trhy extrémně drahé, hnané zejména bezprecedentními valuacemi amerických akcií. Na druhou stranu je nepopiratelné, že kvantitativní uvolňování finančním trhům silně pomáhá. Centrální banky totiž svými nákupy na sekundárním trhu podporují tržní ceny dluhopisů, čímž snižují požadované dluhopisové výnosy do doby splatnosti.
Ty jsou i proto aktuálně rekordně nízké, když průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti činí pouze 0,9 %. Rekordně nízké dluhopisové výnosy do doby splatnosti pak zvyšují fundamentální vnitřní hodnotu akcií, neboť (za jinak stejných podmínek) platí, že když budoucí očekávané cash flow, které společnosti vygenerují, diskontujeme nižšími úrokovými sazbami, dostaneme výrazně vyšší odhady fundamentálních vnitřních hodnot.
Aktuální rekordní klasické valuační indikátory jako P/E nemusejí být až tak přemrštěně, vhledem ke globální peněžní zásobě, byť v každém případě jsou nesmírně vysoko. V každém případě si myslíme, že globální akciové valuace rozhodně nejsou nízké. Proto jsou implikované průměrné očekávané roční akciové výnosy na střednědobém horizontu příštích pěti dost nízké.
Tuto skutečnost reflektujeme ve své globální akciové alokaci, v jejímž rámci máme portfolio v globální akciové složce vůči srovnávacím indexům podvážené. Domníváme se, že by nějaká korekce v příštích týdnech a měsících opravdu mohla přijít. Pokud k tomu dojde, pravděpodobně ji využijeme k navýšení globální akciové složky a ke zlepšení globálního akciového výhledu.