Bezprecedentní objemy kvantitativního uvolňování a trpká očekávání pro investory

Reakce centrálních bank na globální pandemii byla v roce 2020 bezprecedentní. Centrální banky "natiskly" 9,2 bilionu nových dolarů, což bylo třikrát více než v roce 2008 při globální finanční krizi. Není se proto ani čemu divit, že se ocenění na globálních finančních trzích dostala na maxima.
Průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti byl ke konci roku 2020 na historickém minimu 0,8 %. Přitom platí, že přibližně 80 % všech globálních dluhopisů nabízí nominální výnos do doby splatnosti do 2 %. Průměrný reálný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti je proto hluboko v záporu.
Pokud jde o akciové trhy, P/E nejširšího globálního akciového indexu MSCI All Country World na konci roku dosáhlo úrovně 32,0 a oblíbený valuační indikátor Warrena Buffetta (globální tržní kapitalizace veřejně obchodovaných firem v poměru ke globálnímu HDP) vzrostl na 118 %, nejvyšší úroveň od doby technologické bubliny v roce 2000.
Dluhopisové i akciové valuace proto do příštích let indikují silně podprůměrné roční výnosy. Investoři se s touto skutečností budou muset smířit a nastavit podle toho svá očekávání. A pozor, centrální banky tisknou dále.