Tržní ceny za rok 2012: S humorem i slzou v oku

Rozdáváme Oscary i Zlaté maliny za rok 2012. Ten nabídl z pohledu globální ekonomiky i politiky mnoho důležitých událostí a příběhů. Oceňujeme hvězdy roku i ty, kterým právě končící rok příliš nepřál.
Nejlepší forexový obchodník
Jednoznačným vítězem je guvernér ECB Mario Draghi. "Je zcela nesmyslné otevírat na euru krátké pozice," řekl možná nejmocnější muž evropské ekonomiky. Od té doby se se kurz EUR/USD k hladině 1,20 ani nepřiblížil.
Nejlepší popření evropské krize
Navzdory všem zprávám o evropské dluhové krizi a možném rozpadu evropské měnové unie či odchodu některých jejích členů zaznamenaly některé evropské indexy zisky ve výši desítek procent. První příčku pravděpodobně udrží německý DAX, hned za ním se svými zhruba +15 % honosí francouzský index CAC 40, pozadu ale nezůstal ani pražský index PX se ziskem přes 10 %.
Nejlepší dluhopisový obchodník
Ocenění nelze přiřknout nikomu jinému než znovu Mario Draghimu. Jeho červencové prohlášení ("Pro záchranu eura učiníme vše, co bude potřeba. A věřte mi, bude to stačit.") znamenalo obrat nálady na evropském dluhopisovém trhu. Draghi se nevzdal ani ve chvílích, kdy se strašilo vystoupením Řecka z eurozóny, odepsáním Španělska či zdiskreditováním Francie.
Zdá se, že Draghiho nesmlouvavý přístup k otázce dodržování reforem států přímo zasažených evropskou dluhovou krizí zatím funguje. Bude však přístup ECB účinný i nadále a přinese pozitivní dlouhodobé výsledky? Analytici předpokládají, že ano, a na základě těchto očekávání doporučují v roce 2013 nakupovat španělské a italské dluhopisy.
Nejštědřejší muž planety
Bezesporu Ben Bernanke. QE3, operace Twist, za dveřmi QE4 – co dodat? Astronomické sumy a stále nevychládající rotačky tiskáren peněz dělají z Bena Bernankeho, šéfa Fedu, jednoznačného vítěze této kategorie. Paradoxem je spekulativní výsledek Bernankeho snažení. Odpůrci kvantitativního uvolňování jistě nepohrdnou paralelou s kouzelnickou estrádou, na které se v každém nově přineseném klobouku sice znovu a znovu objevuje kýžený bílý králík, jenže nejeví žádné známky života.
Skeptikům se není co divit – podle některých propočtů stálo jedno nově vytvořené pracovní místo, jemuž ke vzniku pomohlo QE2, neuvěřitelných 850 tisíc dolarů. Na druhou stranu ale politika Fedu v oblasti kvantitativního uvolňování a s ní spojený tlak na americký dolar přejí zejména akciovým trhům.
Dluhopisový král
Z vítězství se mohou radovat německé státní dluhopisy. Ty v roce 2012 jako první nastartovaly fenomén záporných výnosů, k němuž se ještě v létě stihly přidat Finsko a Nizozemsko. Vítěz ale může být jen jeden – Německo bylo první.
Já navrhuji, vy schvalujete
Vítězství v této kategorii si zaslouží šéf chicagského Fedu a člen měnového výboru Fedu Charles L. Evans. Chtěl prodloužení QE3 – dostal ho. Řekl si o QE4 – dostane ho. Pokud by někdo Evansovu pozici zpochybňoval, nechť se podívá na podmínky ukončení QE4 (limitní hodnoty nezaměstnanosti a inflace – 6,5 %, respektive 2,5 %), jež měnový výbor Fedu schválil na začátku prosince. Ano, i tato čísla pocházejí z pera Charlese Evanse.
Přestup roku
Laureátem ceny nemůže být nikdo jiný než Mark Carney, nastávající guvernér britské centrální banky. Na jeho angažmá v Bank of England by toho nebylo až tolik překvapivého, kdyby nebyl Kanaďan. Carney totiž bude prvním cizincem v pozici šéfa této britské instituce. Až do listopadového prohlášení britského ministra financí přitom všichni očekávali, že na místo guvernéra Bank of England nastoupí v červenci 2013 Paul Tucker, zástupce současného šéfa BoE Mervyna Kinga.
Nejvíce "NEJ"
Nejdiskutovanější, nejoblíbenější, nejsledovanější, nejemotivnější a od roku 2012 nejhodnotnější společnost v historii. Za vším hledejte nakousnuté jablko.
Vladimir Kličko finančních trhů
Za neústupnost a odhodlanost je potřeba ocenit Švýcarskou národní banku (SNB), která se rozhodla, že nepřipustí další posilování švýcarského franku vůči euru, přičemž hranici stanovila na 1,20 EUR/CHF. Svá předsevzetí Švýcaři dodrželi a minimální kurz v roce 2012 byl 1,20002. Zatvrzelost SNB v dodržování předsevzetí ovšem neudělala tolik radosti centrálním bankám ostatních států. Ty toto chování nezřídka nazývají manipulací s kurzy světových měn.
Poražený roku
"Radovat se" z anticeny může prezident Bundesbank Jens Weidmann, který dlouhodobě vyjadřuje nesouhlas s možností odkupu dluhopisů periferních zemí eurozóny Evropskou centrální bankou. V duelu Weidmann vs. ECB je prozatím poraženým první jmenovaný.
Skandál roku
Vítězství má v kapse kombinace pouhých pěti písmen – LIBOR (London Interbank Offered Rate). Skandál kolem manipulace s londýnskými mezibankovními úrokovými sazbami dokázal srazit pověst bankovních institucí na úplné dno.
Největší volatilita
Hlavní kandidáti na tuto cenu jsou dva. Prvním je čínský mezibankovní trh, respektive jeho úrokové sazby, které v roce 2012 zažily intradenní výkyvy i ve výši 50 až 75 bazických bodů. Druhým kandidátem je akciový index Shanghai Composite, jenž byl během roku naprosto nevyzpytatelný. Na optimismus světových trhů reagoval poklesem, a když docházelo na světových burzách ke korekci růstu, "Šanghaj" rostla až o 4 % denně. V kolísavosti zřejmě kvůli velikosti trhu zvítězí čínské mezibankovní sazby, index šanghajské burzy si ale odnáší cenu za nejnevyzpytatelnější index roku.
Nejmenší volatilita
Na první pohled paradox – vítězství v kategorii nejméně volatilního trhu by si totiž mohla odnést volatilita samotná (vyjádřená indexem VIX). Index v roce 2012 navzdory všem událostem nepřekročil úroveň 27 bodů, od konce srpna se dokonce pohybuje pod 20 body. Panika se na trhy nedostavila ani s obrovským poklesem ceny akcií společnosti Apple v posledním kvartálu. Pro srovnání uveďme, že v roce 2011 se VIX podíval ke 40 bodům, na konci roku 2008 dokonce k 70 bodům.
Čestné uznání za vytrvalost
Cena zlata v roce 2012 navzdory optimismu na akciových trzích dokázala vzrůst (o více než 5 %). Ne všichni ale tuto míru růstu oceňují, někteří analytici vývoj ceny zlata považují dokonce za zklamání. Mnozí investoři očekávali, že v kontextu probíhajícího kvantitativního uvolňování a obav z kondice globální ekonomiky bude nákup zlata větší výhrou. I kdyby ale byly všechny výtky pravdivé, zlatu nelze upřít jeho vytrvalost – jeho cena roste každým rokem již přes 10 let.
Zdroj: RMD FX
Aktuality

