US MARKETZavírá za: 2 h 42 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Wei Li (BlackRock): Toto jsou tři trendy, na kterých je a bude možné vydělat (nejen) v rámci hospodářského oživení po pandemii

Vedoucí globálních investičních strategií ve společnosti BlackRock má pod palcem peníze, jaké si běžný smrtelník vlastně ani nedokáže představit. A když ukáže na investiční témata, která považuje za důležitá, můžete vzít jed na to, že nemluví do větru.

Wei Li ze společnosti BlackRock považuje hospodářské oživení v době pandemie covidu-19 a (teoreticky) po ní za výjimečné. Výjimečné je hned ze tří důvodů – odpověď měnověpolitických autorit na zvýšenou inflaci je a bude jiná než v předchozích obdobích růstu výrobních a spotřebitelských cen, Čína je v jiné pozici v rámci světového hospodářství než kdykoli v relevantní ekonomické historii a podstatná část světa se v rámci podpory růstu soustředí na ekologii v míře, která také nebyla dříve běžná. A na všechna tři zmíněná témata lze podle Wei Li dlouhodobě sázet.

(Ne)boj s inflací

Ekonomové se stále nemohou shodnout, zda je zvýšená inflace krátkodobým výkyvem, nebo dlouhodobějším jevem. Podle Wei Li budou mít ceny v ekonomice tendenci nadále růst rychleji proto, že reakce měnověpolitických autorit nebude tak silná, aby ji prudce omezila. Oproti předchozím obdobím vyšší inflace tak boj s ní nebude tak rozhodný, centrální banky nebudou se sazbami spěchat výše. V některých zemích, zejména na emerging markets, sice zvyšování sazeb již vidíme, ale v USA a eurozóně se nic takového letos ani napřesrok nechystá. Reálné výnosy z bezpečných aktiv (dluhopisů) tak budou v dolaru i euru záporné, což by mělo investory vést k dalším investicím do akcií.

Inflace v USA a eurozóně

Meziroční míra spotřebitelské inflace v USA a eurozóně

Čína v nové pozici

Váha Číny ve světové ekonomice je podstatně vyšší než kdykoli v uplynulých desítkách let. Růst (zatím) druhé největší ekonomiky světa je tedy pro globální HDP enormně důležitý. Investoři by proto neměli Čínu ve svých portfoliích ignorovat. Problémem je samozřejmě politické riziko (regulace) a také zadlužení (příkladem z posledních dnů je firma Evergrande), expozici vůči čínské ekonomice lze ale získat i skrze komodity, různé ETF nebo firmy z jiných zemí, jež jsou články dodavatelských řetězců napojených na Čínu. Podle Wei Li je každopádně potřeba Čínu v rámci uvažování o skladbě portfolia vydělit z koše rozvíjejících se trhů, měla by být třídou sama o sobě.

Růst HDP Číny

Meziroční růst HDP Číny (v %)

Tlak na co nejmenší uhlíkovou stopu

Zejména Evropa se v rámci podpory ekonomiky v době (po)koronavirové zaměřila na ekologičnost výroby, dopravy i samotné spotřeby. Poměrně snadno uchopitelnou součástí tohoto trendu je příklon k elektromobilitě. Poptávka po vozech na elektřinu by měla prudce růst a společně s tím by měl být velký zájem o komodity jako měď a lithium. Wei Li chápe jako fakt to, že v rámci skládání investičních portfolií bude tlak na "zelenost" stále větší, a to jak na trhu s akciemi, tak s dluhopisy. Sektorově by měl tento trend v průměru svědčit technologiím nebo zdravotní péči, výzvou je naopak pro energetiku a síťové společnosti.

Elektromobilita je v Evropě na vzestupu
Electric vehicle index
Těchto šest stratégů čeká do konce roku na Wall Street korekci. Čím argumentují a jaké teď doporučují obchody?

Těchto šest stratégů čeká do konce roku na Wall Street korekci. Čím argumentují a jaké teď doporučují obchody?

Zdroj: BlackRock

ČínaEkologie a životní prostředíInflaceInvestiční tipySociálně odpovědné investováníSvětové akcieTrendy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa