Výrobci čipů a inflace: Zahltí se odvětví polovodičů?

Riziko zahlcení čipy pomalu nabývá zřetelnějších obrysů. Pro polovodičové odvětví (například firmy jako NVIDIA nebo Micron Technology) je to špatná zpráva, z hlediska inflace je to ovšem zpráva dobrá. Jde totiž o faktor, který by ji měl v nejbližší době přibrzdit.
V normálních časech bylo pro většinu firem normou zásobování podle modelu "just in time". Čipy se objednávaly těsně předtím, než byly potřeba ve výrobě, aby zbytečně neležely na skladech. Když ale v březnu 2020 vypukla pandemie, vše se změnilo a dodavatelské řetězce se prodloužily. Novou normou se stalo hromadění zásob. Firmy z celého světla si začaly dělat zásoby čipů podobně, jako si spotřebitelé na jaře 2020 v obavách z nedostatku dělali zásoby toaletního papíru.
To se však brzy změní. Inflace, která se v mnoha rozvinutých zemích vymkla kontrole, spolu s obavami z recese a s dalšími pandemickými restrikcemi v Číně teď v krátkodobém a střednědobém časovém horizontu utlumí poptávku. Polovodiče jsou přitom v podstatě cyklické odvětví. Poptávka po nich je vysoká, když HDP rychle roste, a nízká, když růst HDP zpomalí.
Tentokrát ale může být pokles vážnější než během dřívějšího ekonomického chaosu. Sice nedokážeme říci, kolik se v tuto chvíli nachází ve skladech po celém světě počítačových čipů, víme však, že je stav zásob rekordně vysoký. Podle nejnovějších údajů se hladina zásob polovodičů v Jižní Koreji v květnu meziročně zvýšila o 53 %.
A to je jen začátek. Před pár měsíci obchodní společnosti zvažovaly, jak si zajistit dostatečný přísun zásob. Nyní přemýšlejí, proč jich mají tolik a co s nimi budou dělat, až začne poptávka upadat. Lze tedy očekávat, že namísto toho, aby nakupovaly nové čipy, rozhodnou se využít ty, které již mají na skladě, a další objednávky budou stornovány.
Vlastně se to již děje. Některé firmy (jako Micron Technology či NVIDIA) nedávno oznámily, že kvůli nižší poptávce omezují dodávky. Došlo i k někdy poměrně drastickému krácení objednávek ze strany klíčových klientů (Apple, Advanced Micro Devices). V září, až budou firmy revidovat své plány a snižovat očekávanou poptávku i investice, se situace nepochybně ještě zhorší. A asi se hned tak nezlepší. Podle nás bude nadbytečná výrobní kapacita velkým problémem polovodičového odvětví i v roce 2023, zejména pokud bude ekonomika dále zpomalovat (což je náš hlavní scénář).
Výrobci dodávající čipy pro automobilový průmysl, datová centra, levné chytré telefony, herní průmysl a těžbu kryptoměn to v nadcházejících čtvrtletích nebudou mít lehké. Je tu však jedna výjimka – poptávka po luxusních mobilních telefonech a zařízeních (typicky od Applu) zůstává vysoká. Díky tomu si nejspíše hlavní dodavatel Applu, společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), povede lépe než většina konkurence. TSMC je přitom zodpovědná za polovinu celosvětových tržeb výrobců čipů.
Dalším faktorem, který přispěje k zahlcení trhu, je snaha USA posílit domácí výrobu polovodičů. V odvětví se to sice neprojeví okamžitě, půjde o dlouhodobý proces, nicméně bude to tlačit ceny opět o něco níže.
Pro polovodičové odvětví nastává období plné obav. Podle nás jsou však tyto obavy v dlouhodobém horizontu zbytečné. Internet věcí a související trendy mu pomohou ke značnému růstu. V podstatě jde o myšlenku, že stále více fyzických objektů bude mít zabudované mikroprocesory a integrované senzory, takže bude moci komunikovat po internetu. V nadcházejícím desetiletí navýší poptávku po čipech i globální nasazení technologického standardu 5G.
A ani z krátkodobého hlediska není obrat v polovodičovém odvětví pouze nepříznivý. Představuje totiž pozitivní signál na inflační frontě. Přebytek polovodičů bude v nadcházejících měsících tlačit na další stabilizaci cen vozidel a elektroniky. A to je ke zkrocení inflace potřeba. Inflaci navíc na globální úrovni zpomalují i další faktory – nižší ceny komodit, propad cen přepravy, klesající nájemné (v USA) a rostoucí stav zásob maloobchodů. To vše jsou známky ochlazování globální ekonomiky (ale nikoli nezbytně známka nadcházející recese).