US MARKETOtevírá za: 12 h 17 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Přichází silná éra neamerických akcií?

Americké akcie v období po velké finanční krizi překonaly svou výkonností globální konkurenci a řada investorů získala pocit, že nedává smysl hledat k akciím firem z USA v rámci stejné třídy aktiv alternativu. Podle stratégů z Morgan Stanley přitom neamerické akcie mohou být atraktivní díky nižším valuacím, vyšším dividendovým výnosům a růstovému potenciálu v některých vybraných regionech. Pro investory by bylo zařazení těchto cenných papírů jednoduchým způsob zajištění portfolia proti možné výraznější korekci akciového trhu v USA. Podle Morgan Stanley se zajímavé příležitosti otevírají například v Japonsku, Evropě a na vybraných rozvíjející se trzích (Brazílie, Indie, Vietnam a Mexiko).

V březnu 2009 se americký akciový index S&P 500 obchodoval pod 700 body. Vrcholil tehdy medvědí trend, jímž končila bezmála dekáda, ve které americké akcie zaostávaly za těmi globálními. Letos americký benchmark vyletěl nad 5 000 bodů, tedy více než sedminásobek úrovně ze začátku roku 2009. Roční výnos indexu dosáhl ode dna v březnu 2009 bezmála 15 % a téměř o 7 procentních bodů překonal světový akciový trh bez USA.

Pro nadvýkonnost amerických akcií byly celkem zřejmé důvody. Americká ekonomika se po krizi odrazila vzhůru rychleji než ostatní díky mimořádným vládním stimulům. Společnosti a spotřebitelé dokázali vylepšit své rozvahy a rodinné rozpočty. Prudký nárůst nebankovního financování, zejména rizikového a soukromého kapitálu, podpořil boom technologických inovací. Pak přišla pandemie a regionální bankovní krize v roce 2023, které podnítily další stimuly. Americké akcie tak dále posilovaly a nyní mají v globálním indexu MSCI bezmála dvoutřetinovou váhu, ačkoli podíl USA na globálním HDP je asi 24 %.

S&P 500

Proč zvážit globální akcie?

Vzhledem k současnému (možná neadekvátně) vysokému ocenění akcií v USA mohou neamerické tituly nabídnout atraktivní způsob, jak zajistit portfolio proti potenciální korekci amerického trhu. Výprodeje jsou ve hře, protože američtí politici zvažují ukončení své mimořádné podpory ekonomiky uprostřed stabilizujícího se růstu, brzdící inflace a pozitivních trendů zaměstnanosti.

Argumenty jsou srozumitelné. Ocenění amerického trhu podle forwardového P/E je zhruba o polovinu vyšší než valuace globálního indexu. Ten naopak nabízí přibližně dvojnásobný dividendový výnos.

iShares MSCI ACWI ex US ETF

Kde mohou investoři hledat příležitosti?

Japonsko: Země se konečně vymanila ze svého 34letého medvědího trendu, index Nikkei 225 dokázal stoupnout na nová maxima. Ekonomický růst, inflace a mzdy se vracejí na zdravější úroveň v prostředí vládních reforem, které vedou ke zlepšení firemních marží a návratnosti vlastního kapitálu.

Evropa: Očekává se, že Evropská centrální banka začne uvolňovat měnovou politiku, aby podpořila dýchavičnou ekonomiku. Když navíc 18 z 32 zemí NATO věnuje dohodnutá 2 % HDP na obranné výdaje, rozpočty na obranu vzrostou oproti situaci před deseti lety o více než 60 %. Společně s pokroky v oblasti umělé inteligence a úsilím o dekarbonizaci by to mělo podporovat kapitálové investice do vládních i soukromých projektů.

Vybrané rozvíjející se trhy: Přestože ekonomické potíže v Číně zůstávají pro investory velkou výzvou, úsilí velkých ekonomik o reorganizaci globálních dodavatelských řetězců (spolu s konstruktivní fiskální politikou a stabilizační politikou v některých zemích) pravděpodobně podpoří hospodářský růst. Příležitosti lze hledat v Brazílii, Indii, Mexiku a Vietnamu.

Analytici z Morgan Stanley věří, že americkou ekonomiku poháněnou boomem produktivity čeká světlá budoucnost. Je však důležité vzít v úvahu extrémní rozdíly v ocenění mezi americkými a neamerickými akciemi a také rostoucí potenciál růstu v jiných regionech. Nelze opomíjet ani obavy z politických rizik a narůstajícího státního dluhu v USA. Pokud tyto problémy způsobí, že zahraniční investoři přehodnotí svá portfolia (byť jen mírně) a více se přikloní ke svým domácím trhům, může to na americkém trhu vyvolat vyšší volatilitu. Morgan Stanley proto nabádá k obezřetnosti a radí přidat do portfolia cenné papíry ze zmíněných regionů.

Akcie GRANOLAS: Hvězdy evropských burz jako alternativa k předraženým americkým mega caps

Akcie GRANOLAS: Hvězdy evropských burz jako alternativa k předraženým americkým mega caps

Zdroj: Morgan Stanley

Americké akcieDividendyInvestiční tipyOceněníRegionySvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa