Investoři mají plnou hlavu Trumpa 2.0 a stratégové varují, že volatilita bude pokračovat

Globální trhy v posledních týdnech reagují na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa týkající se mezinárodního obchodu zvýšenou volatilitou. Zavádění cel, posouvání jejich účinnosti a vyhrožování dalšími, to vše vyvolává prudké pohyby cen aktiv oběma směry. Minulý týden začala platit americká cla na dovozy z Kanady, Mexika a Číny, byla oznámena odvetná opatření, část cel pak byla (opět) pozastavena. Trhy nemají rády nejistotu, a tak není divu, že převažující barva na monitorech traderů byla červená. A v tomto týdnu kolísání pokračuje ve velkém stylu.
Trump sice nabídl Kanadě a Mexiku ústupky v podobě odkladu části cel, ale trhy to příliš nepřesvědčilo. Investoři si již stihli poučit, že politika nové americké administrativy je nepředvídatelná a mění se někdy z hodiny na hodinu.
"Volatilita na trzích bude pokračovat," míní analytik Philippe Gijsels z BNP Paribas Fortis. "Vedle geopolitické nejistoty sledujeme ekonomické zpomalení v USA. A do toho se prakticky denně dozvídáme novinky o pravidlech a podmínkách mezinárodního obchodu."
Jon Cunliffe z londýnské investiční společnosti JM Finn také vyhlíží pokračující volatilitu. Trumpovy "kotrmelce" v mezinárodní politice vytvářejí nestabilní a nejisté prostředí.
Trump minulý týden obvinil z otřesů na akciovém trhu "globalisty", aniž by upřesnil, zda jde o politické oponenty, firmy, spekulanty či jiné investory, případně celé státy. Opakovaně tvrdí, že si USA pod jeho vedením pouze vezmou "to, co jim bylo dlouhodobě odebíráno".
Analytici ale varují, že americká celní politika může poškodit ekonomiku USA, protože cla na dovoz povedou k vyšším cenám pro americké spotřebitele. A nejen tu. Postižené země hrozí odvetnými opatřeními, případně je rovnou oznamují. "Nejistota ohledně politiky a cel zvyšuje obavy o růst americké ekonomiky a udržuje volatilitu na zvýšené úrovni," doplňuje Thomas McGarrity z RBC Wealth Management.
Americká aktiva jsou celosvětově velice oblíbená, a tak výprodeje například na americké burze ovlivňují náladu v Evropě i Asii, byť na jejich trzích hrají důležitou roli i specifické faktory. V Evropě typicky sázky na výraznou fiskální expanzi a důrazem na potřebu vyšších výdajů na obranu.
Zpráv z USA, které mají v titulku slovo Trump, je každopádně tolik, že to investory zahlcuje. V uplynulém týdnu dostali na stůl také velké množství aktuálních dat z ekonomiky (z amerického trhu práce, indexy nákupních manažerů a další). Podle analytiků z Bank of America rychlý sled událostí investory přetěžuje, zprávy jsou mnohdy protichůdné, čehož výsledkem je další nejistota na trzích. A s tou roste i volatilita.
Jak (ne)číst index VIX
Index VIX sleduje dění na trhu s opcemi na americký akciový index S&P 500. Zjednodušeně lze jeho vývoj chápat tak, že čím klidnější je situace s tendencí k růstu cen akcií, tím níže je index VIX. A naopak.
Pokud rozumíte opcím, VIX máte pravděpodobně probraný zepředu i zezadu. Pro ty z vás, kdo tápete a berete VIX "pouze" jako určitý indikátor a signál, má celkem zajímavou radu úspěšný obchodník J. C. Parets z All Star Charts. "VIX je něco jako barometr tržní paniky – když stoupá, burzovní obchodníci se začínají potit. Ale namísto toho, abyste se ponořili do nekonečných vzorců a derivátových teorií, stačí vám jedno jednoduché pravidlo: Vezměte hodnotu VIX a vydělte ji 16. Výsledek vám řekne, jaká procentuální denní změna indexu S&P 500 v danou chvíli připadá trhu 'přiměřená'," říká.
Co to znamená? "Když je VIX na hodnotě 24, znamená to, že trh počítá s průměrnými denními pohyby S&P 500 o 1,5 %. Když VIX spadne na 16, očekávaná volatilita je 1 %, a pokud vystřelí na 32, mělo by být běžné, že se akciový index za den posune o 2 %," pokračuje Parets.
"A proč právě 16? No, někde v temných zákoutích finanční matematiky se prý skrývá kvadratický základ, točí se to prý okolo počtu obchodních dnů v roce. Ale upřímně, to už je věda pro někoho jiného. Důležité je, že se zmíněnou šestnáctkou můžete rychle pochopit, co zhruba se na burze děje. Nejde o přesnou vědu, je to takový trik, který mi pomáhá chápat základní kontext. Pokud chcete hlubší porozumění, můžete se ponořit do odborných knih o opcích. A to vám přeji hodně štěstí, protože tam začíná opravdová divočina. Mně stačí tenhle výpočet, abych si skládal základní obrázek," uzavírá J. C. Parets svoji dobře míněnou radu investorům, kteří nechtějí trávit tolik času studiem teorie. Praxe je zajímavá až dost.
Zdroj: CNBC, All Star Charts