Bernanke & Kuroda Incorporated: S&P 500 letos nad 1 900, zlato nad 2 000 USD a WTI za 140 USD?

Americký akciový trh v posledních dnech ignoruje ekonomické fundamenty výrazně více, než je běžné. A to víme, že se akcie a ekonomika umějí míjet lépe než Jára Cimrman a včas patentovaný vynález.
Fed a Bank of Japan by měly podle aktuálních plánů do konce roku 2013 navýšit své bilance (odkupy dluhopisů, "tištěním peněz") o 1,75 bilionu USD. Pokud by se trhy chovaly stejně bezstarostně jako v posledních dnech, kdy investoři prakticky ignorují veškeré špatné zprávy, ba dokonce je považují za uklidňující ("QE bude pokračovat o to déle"), americké akcie mohou zdražovat a zdražovat.
Kdyby to bylo jen o Fedu, cílovou cenou pro index S&P 500 pro konec roku by na základě aktuální korelace bilance Fedu s akciemi a odhadu ziskovosti amerických firem bylo zhruba 1 950 bodů.
ECB se zatím zdráhá připojit se k extrémně uvolněnému stádu centrálních bank, ale možná jí nic jiného nezbude, Evropa výrazně ekonomicky zaostává. Nicméně její dosavadní "příspěvek", v němž je zahrnuto i splacení části půjček evropským bankám (LTRO), mírně zhoršuje výhled pro americké akcie na základě korelace s bilancemi důležitých centrálních bank. I tak ale indexu S&P 500 lze přiřadit cílovou hladinu zhruba 1 900.
Hlavní rizika? Zaprvé, nepůjde to tak hladce, žádný strom neroste do nebes. Zadruhé, a to je možná klíčová a málo zmiňovaná věc, opravdové bohatství pro investora, který vsadí například na akcie, vzniká až v okamžiku jejich prodeje. Pokud si to řekne většina investorů někde v půli cesty na tušený vrchol, přetlak prodejního apetitu způsobí, že se spanilá jízda akcií zastaví mnohem dříve.
Na závěr výhledy na základě korelace s bilancemi centrálních bank pro ropu a zlato na konci roku 2013: Zlato 2 200 USD za trojskou unci, ropa WTI 140 USD za barel. Bitcoin to není, ale i tak docela raketa.
Zdroj: Zero Hedge