Mladé trhy: Opatrnější akciový výhled

Rostoucí averze k riziku a volatilita plynoucí z nepříznivých monetárních opatření nabádají k větší opatrnosti. Firmy revidují odhady zisku sice směrem nahoru, ale méně, než čekali analytici. Podle autorů aktuálního reportu BNP Paribas také může dojít k dalšímu nárůstu volatility, která znamená další nebezpečí pro posilování akciového trhu.
BNP Paribas zůstává mírně negativní, pokud jde o Čínu. A to přesto, že tamní autority zřejmě nebudou příliš spěchat se zpřísňováním monetární politiky, protože aktuální data z ekonomiky nejsou tak růžová, jak se předpokládalo.
Stejně tak doporučují "underweight" ohledně brazilského trhu. Tamní akcie jsou poměrně nadhodnocené, a navíc ekonomické indikátory signalizují obrat směrem dolů. Indie je v podobné situaci, ale podle BNP může krátkodobě ještě posilovat, a to především díky schválenému rozpočtu. Celkově banka zařadila Indii mezi neutrální doporučení.
Korea a Tchaj-wan jsou velice závislé na celosvětovém ekonomickém oživení. Proto BNP je poměrně pozitivní, čemuž nahrává také výhled ziskovosti firem a celkem příznivé ceny akcií. V případě Turecka pak banka upravila výhled směrem dolů, a to především kvůli vojensko-politickým kauzám, které aktuálně zasahují tamní scénu, a byly již v minulosti několikrát důvodem větší nervozity investorů. Ekonomická data nicméně hovoří spíše v prospěch Turecka.
Trhy už nepočítají s maximální pomocí vlád
Dvě postupná zvýšení povinných rezerv čínských bank a zvýšení diskontní sazby ze strany amerického Fedu – dva hlavní důvody, proč se nálada mezi investory posouvá od absolutní důvěry v pomocnou ruku státu. A sentiment se skutečně změnil (viz graf Změna nálady na mladých trzích).
Katalyzátorem dalšího růstu mladých trhů by tak mohla být předpokládaná vyšší inflace v Asii v letním období. Ta by měla přijít, pokud bude ekonomický vývoj v Asii dál sledovat vývoj býčího trhu z roku 2004. Podle všeho by tak rok 2010 měl být klasickým po předchozí recesi.
Odhady zisku jsou revidovány směrem nahoru, ovšem velice pomalým tempem. Země BRIC (s výjimkou Ruska kvůli bazickému efektu) se zisky stabilizují, ve více "cyklických" zemích (Korea, Tchaj-wan) odhady zisků rostou rychleji.
Poprvé od loňského března v lednu ubylo peněz ve fondech mladých akciových trhů (viz graf Roste averze k riziku?). V roce 2009 přiteklo do fondů přes 82 miliard amerických dolarů. Další zpomalení ve výhledech zisku může vést k dalšímu růstu averze k riziku,a tedy úbytku investic do akcií v regionu.