Jak eskalace konfliktu na Ukrajině dopadne na světové burzy?

Konflikt na Ukrajině se zhoršuje. Úřady hlásí přes 30 mrtvých. Křehké příměří bylo ve čtvrtek porušeno radikálními demonstranty a Kyjev se opět proměnil v peklo. Na to prudce reagují i finanční trhy. Jak může krize na Ukrajině ovlivnit světové burzy? Ptali jsme se analytiků a ekonomů.
Situace se ve čtvrtek ráno prudce zhoršila. V Kyjeve opět teče krev. Střety jsou tvrdší než kdy dříve.
Na to prudce reagují ukrajinské trhy. Hřivna se propadá na minima vůči dolaru.
Výnosy 10letých státních dluhopisů vyskočily nad 11 %.
Nikdo neví, jak celá věc dopadne. Jaký vliv ale může mít situace na Ukrajině na světové trhy a Českou republiku podle českých analytiků?
Milan Vaníček, hlavní analytik, J&T Banka
Domnívám se, že je to především pro samotnou Ukrajinu nepříjemný konflikt, ale rozsáhlejší dopad na finanční trhy by to mít nemělo. Není to země s velkým významem pro světovou ekonomiku. Případná restrukturalizace státního dluhu by měla mít rovněž relativně nízký dopad vzhledem k velikosti dluhu do 20 miliard USD. Samotné krvavé protesty jsou nepříznivou události pro rozvíjející se trhy, ale je to v regionu, kde nelze hledat podobnost s "arabským jarem". Celkově se tedy domnívám, že dopad na finanční trhy bude omezený. To samozřejmě nijak nesnižuje hrůzu a utrpení lidí.
Ľuboš Mokráš, analytik, Česká spořitelna
Střety na Ukrajině mohou způsobit výpadky dodávek surovin (uhlí, železná ruda) a narušení dopravy plynu. Plyn by byl pro nás asi nejhorší, naštěstí se aspoň blíží konec zimy.
Finanční trhy reagují standardně na zvýšenou nejistotu, která se netýká jen Ukrajiny, ale částečně i Ruska. Protože situace je nejasná a může se i výrazně zhoršit, čekám, že nervozita na trzích nějakou dobu potrvá. Náš region včetně ČR může být nervozitou zasažen výrazněji kvůli geografické blízkosti i ekonomickým vazbám na Ukrajinu. Mělo by se to týkat více Polska a Maďarska než nás, ale jak ukázala středa, i koruna je zranitelná.
Petr Hlinomaz, analytik, BH Securities
Pokud se nepodaří zastavit eskalaci konfliktu na Ukrajině, mohou finanční trhy reagovat silněji než dosud, zejména v Evropě. Vedle hrozby deflace se občanský konflikt na Ukrajině může stát nástupnickým tématem evropských finančních trhů roku 2014 po dluhové krizi, která vládla trhům v letech 2011 a 2012.
Zatím stojíme "jen" před otázkou zastavení střetů na Ukrajině, ale již nyní je pravděpodobné, že otázka politického uspořádání Ukrajiny a finanční pomoci může být velkou zkouškou pro soudržnost eurozóny a Evropské unie a testem vzájemných vztahů mezi EU, USA a Ruskem, což může mít přesah i do dalších mezinárodně politických problémů v zemích jako Egypt, Sýrie, Írán a Irák. Relativně stranou by mohla zůstat Čína.
Účinky konfliktu na mezinárodní politiku mohou být zatím tlumeny konáním olympijských her, je ale možné, že po jejich skončení budou vyjádření světových státníků ostřejší a častější.
Petr Gapko, hlavní ekonom, GE Money Bank
Každé politické napětí vyvolává tření na trzích v oblasti, které se dotýká. Nicméně v současné době, kdy Ukrajina čelí velkému tlaku USA a Evropy na vyřešení problému, odhaduji dopad na globální trhy a ČR jako nevýznamný. Jediné riziko by bylo, pokud by se situace zvrhla v déletrvající občanskou válku s dopady na dodávky plynu do Evropy.
Aleš Michl, analytik, Raiffeisenbank
Asi už jste si zvykli na to, že mám jiné názory než ostatní. Podstatnější změny trendu probíhají v Jižní Americe. Sledujte Venezuelu, pak se podívejte na znárodňování v Argentině, naopak Mexiko zkouší jít blíž k trhu.
Média řeší Ukrajinu, zatímco ve Venezuele se schyluje k pádu režimu