US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-1,14 %
KB-0,10 %
Erste+0,00 %

Siu-Kee Chan (ING IM): Na evropské periferii se objevily zajímavé příležitosti. Pro trh teď bude klíčová výsledková sezóna a kroky Fedu a ECB

Finanční instituce a průmyslové firmy by mohly investory příjemně překvapit. Naopak sektory napojené na spotřebitele a rozvíjející se trhy je asi svými výsledky za první čtvrtletí příliš nepotěší, myslí si portfoliomanažer z ING Investment Management Siu-Kee Chan. Trhem podle něj vedle reportovaných čísel za první tři měsíce roku bude ve druhém kvartálu hýbat zejména politika centrálních bank. Nic dramatického od Fedu ani ECB ale nečeká.

Většina trhu hodlá ve druhém čtvrtletí sázet zejména na vyspělé trhy. I vy nyní preferujete Spojené státy a Evropu. Znamená to, že na mladých trzích není nic zajímavého?

V souvislosti s rozvíjejícími se trhy je potřeba pozorně sledovat omezování programu odkupu dluhopisů ze strany Fedu (tapering). Yellenová nedávno podpořila různé spekulace, když po zasedání FOMC začala nahlas uvažovat o tom, jaká že je vhodná prodleva mezi ukončením kvantitativního uvolňování a začátkem zvyšování sazeb; prý asi šest měsíců. Podle nás ale nic podobného říci nechtěla a nic takového si nemyslí. Spíše než o cokoli jiného šlo o chybu a Yellenová od toho dá ruce pryč. V příštích několika měsících se ukáže, zda bude možné naplňovat plány Fedu. V posledních měsících se to dařilo a byl úspěšně zahájen tapering. V budoucnu to ale bude o něčem jiném, o zvyšování sazeb.

Kdy tedy podle vás budou sazby na pořadu dne?

To je otázka. Začnou bankéři zvyšovat sazby už na konci tohoto roku? Možná ano, pokud považujeme za bernou minci to, co nedávno řekla Yellenová. Trhy to po jejím vystoupení zapracovaly do cen. Podle nás nicméně ke zvýšení sazeb dojde až v průběhu roku 2015.

Dříve či později Fed politiku utáhne. V případě Evropské centrální banky naopak část trhu stále očekává další uvolnění, ať už záporné sazby, nebo kvantitativní uvolňování. Váš názor?

Také si myslím, že k tomu dojde. I když možná je to jen Draghiho trik, zatím toho totiž moc neudělal. Dosud byl akční hlavně Fed. Inflace v eurozóně je dlouhodobě hluboko pod cílem ECB, ta se s tím snaží něco udělat, ale přitom bere v potaz i další signály, podle kterých se věci obracejí k lepšímu. Možná tedy Draghiho družina nakonec nebude dělat nic.

Co se naší strategie týče, sázeli jsme na evropské akcie ve spojitosti s očekávaným ozdravením, odrazem ekonomiky ode dna. V případě výnosů z dluhopisů jsme opatrnější a zkracujeme splatnost našeho portfolia pevně úročených produktů (fixed income). No a na evropské periferii bylo v posledních měsících možné sledovat slušné oživení, což by před dvěma lety asi mnohé překvapilo.

Věříte tedy, že periferie problémy zvládne a vrátí se "do hry"?

Množí se signály, které tomu nasvědčují, například ceny a výnosy dluhopisů, ale také vývoj na akciových trzích periferních zemí. Italské a španělské akcie dosahují mnohem lepších výsledků než ty v zemích v jádru eurozóny, což reflektujeme i ve svém portfoliu. Italské akcie v něm nyní máme zastoupeny více, než je evropský průměr. Je to jedna ze strategií, které je možné dobře hrát prostřednictvím indexových futures. Využíváme ji jak ve vyvážených (balanced), tak v total return portfoliích.

Nakolik se do vašich evropských strategií promítají blížící se zátěžové testy evropských bank? A co od testů čekáte – zahýbou trhem, nebo nebudou mnoho znamenat?

Nevím, jaký budou mít přesně dopad, ale jistě budou brány vážně. Je to totiž jedna z posledních příležitostí, kterou evropští regulátoři mají. Jejich poslední pokusy příliš vážně vnímány nebyly, což už se nesmí opakovat. Nečekám, že by mělo mít problémy hodně bank, a ECB již signalizovala, že je nadále připravena nabízet jim pomocnou ruku. Mnoho bank bylo navíc schopno zajistit si refinancování a mnohé zvládly odepsat řadu špatných úvěrů. Některé italské banky se například zbavily velké porce nesplácených dluhů. To trhy oceňují. Sečteno a podtrženo, nemyslím si, že se v souvislosti se zátěžovými testy dočkáme nějakých bouří.

A co by případné turbulence ve druhém kvartálu naopak způsobit mohlo, ať v Evropě, nebo v Americe? Možná něco, o čem se ani příliš nemluví, a mohlo by to proto velkou část trhu překvapit?

Kdykoli se podíváte do zpětného zrcátka, zjistíte, že se vždy objeví něco, na co jste zapomněli. Vaše otázka otázka je tedy tak trochu záludná. Myslím si, že bude obecně hodně záležet na rozvíjejících se trzích a na centrálních bankách, a to jak v rozvíjejícím se, tak vyspělém světě. To budou trhy sledovat nejvíce. Stejně tak bude zajímavé sledovat výsledkovou sezónu za první čtvrtletí.

Které sektory podle vás investory potěší, a které naopak mohou nepříjemně překvapit?

Jedna věc jsou ohlašovaná čísla, a druhá komentáře k nim. Sektory, na které také sázíme, by měly těžit z toho, že firmy opět začínají utrácet. To by mělo například prospět společnostem, které se orientují na služby. Mělo by se dařit IT, průmyslovým firmám, ale také finančnímu sektoru. Tyto oblasti máme nyní v portfoliu takzvaně overweight. Nepříjemně překvapit by naopak podle nás mohly některé "dražší" sektory, kterým se v posledních letech dařilo. Mám na mysli oblasti spojené se spotřebiteli, rozvíjejícími se trhy a další.

ECBEmerging marketsInvestiční a ekonomický výhledPIIGSRozhovorSvětová ekonomikaSvětové akcieVýsledková sezóna
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná