Panika na trzích: Příležitost k nákupu, nebo poslední varování?

Na finančních trzích je v poslední době horko. První varovné signály přišly v srpnu z Číny, následoval kolaps akcií švýcarského těžaře Glencore a nyní investorům na nervy pořádně brnká německý Volkswagen. Tým analytiků z Credit Suisse se snažil zjistit, jak jsou na tom investoři s ochotou riskovat. Závěry jejich zkoumání jsou příkladnou dvousečnou zbraní.
Analytici z Credit Suisse při rozboru nálady na světových trzích vzali v potaz všechny potenciálně důležité aspekty, od vývoje ekonomiky až po kolísavost cen akcií. A dospěli k závěru, že investoři přestávají racionálně uvažovat a podléhají panice.
Nálada na světových trzích se podle jejich závěrů dokonce nápadně podobá tomu, co se dělo v době vrcholící dluhové krize v roce 2011, na začátku světové finanční krize z roku 2008 nebo v období splasknutí internetové bubliny.
Takové zjištění může být na jednu stranu znepokojující, na druhou ale také povzbudivé. Před investory, kteří se nebojí riskovat, se nyní rýsuje jedinečná příležitost doplnit za zajímavé ceny poloprázdná portfolia. Jakmile se totiž na trzích objeví panika, euforie nikdy není daleko.
Má to ale jeden háček, upozorňuje Credit Suisse. "Z našeho pohledu vytváří současná situace krátkodobě atraktivní příležitosti k nákupu rizikových aktiv. Zároveň si ale nemyslíme, že by se na trzích formovaly i dlouhodobé příležitosti. Riziku v delším horizontu bohužel nenahrávají míry růstu ekonomiky ani valuace samotných investic," varují analytici.
Zdroj: Credit Suisse