Dlouhodobé uvažování vítězí: Propady jsou běžnou součástí růstových trendů

Začátek roku je pro akcie mimořádně nepříznivý. Ztrácejí trhy v Číně, USA i Evropě. Než propadnete panice, připomeňte si něco z historie. Etapy vysoké volatility a prudkých krátkodobých poklesů jsou totiž v rámci dlouhodobých býčích trendů běžné, připomíná Brian Belski z BMO Capital Markets.
"Akciové trhy zpravidla zažívají velice dlouhá období růstu poté, co překonají delší období nízkých výnosů (pod 5 % ročně). Období vyšších výnosů pak trvají okolo 15 let a průměrný roční výnos z akcií v USA během nich dosahuje asi 16 % ročně. Výnosy z 10letého držení akcií se vymanily ze záporu před necelými šesti lety a aktuálně jsou na úrovni 5,1 %, není nesmysl vyvozovat, že by v dalších deseti letech mohly být výnosy z amerických akcií vyšší než 10 % ročně. Aktuální vysoká volatilita a prudké poklesy jsou vzhledem k předchozímu dlouhému období bez korekce (do srpna 2015) poměrně logické a historicky běžné. Dlouhodobí investoři by si s aktuální situací neměli dělat přílišné starosti," popisuje Belski současnou kondici burz.
Pro podobné dlouhodobé býky je v podstatě jakýkoli propad pouze nákupní příležitostí. Je ale potřeba, aby investoři, kteří podobné dlouhodobé optimistické vize sdílejí (ať už vycházejí z historie, nebo z aktuální analýzy situace; historie by neměla být návodem k investičním rozhodnutím), byli někdy v budoucnu schopni zrealizovat zisky a nečekat na ještě vyšší ceny. Jinak investování ztrácí smysl - důležitý je "život" (a požitky spojené s penězi k tomu patří), ne "tučné konto bez zážitků". Historie ale každopádně naznačuje, že při podobných propadech, jako je ten aktuální, je dobré zachovat chladnou hlavu.
Zdroj: BMO Capital Markets