Evropské akcie budou brzy hodně levné

Zdá se, že má Evropa při řešení dluhové krize v zásobníku ještě dost ostrých nábojů. Rodí se plány na vytvoření fiskální unie nebo emisi společných eurobondů. Kvantitativní uvolňování na způsob toho amerického by mohlo Evropu dostat z recese, alespoň na čas. Dlouhodobě se však pádu trhů nedá vyhnout.
Euro je pod tlakem, ale ekonomika USA na tom se svým dluhovým problémem není o moc lépe. Pokud dojde k nějaké nové "lehmanovské" události (i když tentokrát nejspíš s epicentrem v Evropě), měli bychom se jako investoři připravit na poklesy napříč všemi třídami aktiv. Výjimkou bude pravděpodobně jen zlato.
ISČS: Na krizi vyzrajete pravidelným investováním
Na druhou stranu nás pak nejspíš čeká jedna z nejlepších nákupních příležitostí novodobých dějin. Evropské akcie budou úžasně levné!
Při výběru investice bude nutné klást důraz na fundamentální analýzu, především u finančních společností by měli být investoři více než obezřetní. Každopádně je nutné být v připraven, sledovat trh a nepropásnout správný okamžik k nákupu.
Na kdy načasovat nákupy?
Zprávy z Evropy nejsou dobré, ale i euroskeptici odhadují, že by euro mělo vydržet ještě několik let. Stále totiž mohou být podniknuty určité kroky na záchranu měny, Evropa se nevzdá bez boje.
Zádrhel číhá v Německu. Proti záchranným balíčkům se staví většina německé veřejnosti, a ani kvantitativnímu uvolňování skrze ECB nejsou Němci nakloněni. Nedávná rezignace hlavního ekonoma Jürgena Starka jen upozornila na rozpory v rámci ECB:
Německá Bundesbank nesouhlasí s nákupy dluhopisů periferních ekonomik, nikdy je nenakupovala, proto je nebude nakupovat ani v budoucnu;
ECB se liší od amerického Fedu nebo Bank of England tím, že není klasickou centrální bankou, ale představuje spíše soubor národních bank.
Hlavně neinvestujte v Řecku!
Řecku už nepomůže žádný záchranný balíček. Odhaduje se, že řecká ekonomika ještě tento rok klesne o dalších 5,6 %. Podle posledních čtvrtletních dat klesá HDP o 7 %. Řecko je na tom o 16 % hůře než před třemi lety.
Mezi lety 1929 a 1933 – během Velké deprese - spadl americký HDP o 30 %. Tak špatně na tom sice Řecko není, ale nebezpečně se tomuto scénáři přibližuje. Obzvláště tíživé pro něj bude plnění rozpočtových cílů. Výdajové škrty nařízené EU a MMF poženou ekonomiku do větší recese a mohou ji uvrhnout do smrtící deflační spirály.
Projekt eura: Jeden velký průšvih
Investoři, držte si klobouky
Jak se euro začne hroutit, stáhne s sebou téměř všechna aktiva. Bankovní instituce začnou mít závažné problémy, nejviditelněji ve Francii a Německu. Bouři zažije také trh finančních derivátů, zejména CDS (credit default swap – pojištění proti defaultu) na problémové ekonomiky.
Pokud nechcete skončit "s černým Petrem v ruce", nedržte příliš mnoho akcií. Nebudou to totiž pouze evropské akcie, které budou strženy prodejní vlnou. Vzniklá panika se rozšíří do celého světa.
Státní dluhopisy jako bezpečná investice? Kde žijete?!
Německé státní dluhopisy již nebudou zárukou bezpečí, přestože se k nim dosud mnoho investorů uchyluje. Možná přežijí dluhopisy mladých trhů, možná ty americké.
Pokud chcete bezpečně "schovat" peníze, měli byste se raději porozhlédnout po možnostech investice do zlata, ačkoli je třeba mít na paměti, že po pádu Lehman Brothers se korekce (i když jen 10procentní) nevyhnula ani tomuto blyštivému kovu.
Nový rekord! 5 důvodů, proč se zlato vyhoupne na 3 tisíce dolarů za unci
Příprava na velké nákupy
Několik týdnů po tomto globálním kolapsu se otevřou brány světa plného nákupních příležitostí. Akciové trhy to s panickými výprodeji jako obvykle přeženou, a proto mohou ceny spadnout i pod minima z pokrizového vývoje po roce 2008.
I v zemích eurozóny je řada velkých nadnárodních korporací, která dělají svůj byznys dobře a jsou úspěšné celosvětově. Jejich akcie vystřelí nahoru jako první.
Tahouny pak najdeme i mezi samotnými evropskými zeměmi. Třeba ekonomiku Itálie, která větší růst nezažila desetiletí, by odklon od eura mohl nastartovat. Ekonomiky členských států mají potenciál se vzchopit, jakmile se ze "svěrací kazajky" nefunkčního monetárního systému.
Zdroj: Marketwatch.com
Aktuality

