Investoři na burzách čelí tomu, co nejvíce nesnášejí

Na začátku roku se index volatility VIX nacházel na historických minimech pod deseti body. Na začátku února však nečekaně prudce vyskočil. A investoři se začali ptát, co dál.
Zvýšená volatilita není ničím mimořádným. Je přirozené, že se období klidu střídají s obdobími nejistoty a rizik. Problémem ale je, že rizika, na která jsou aktuálně investoři citliví, nemusejí odeznít ani za několik měsíců nebo let.
"Pokud trh vnímá časově ohraničená rizika, adekvátně diskontuje aktiva až v případě, že se tyto hrozby ukáží jako oprávněné. Pokud ovšem rizika časově ohraničená nejsou, případně jde o rizika, jejichž časový rámec se počítá na jednotky let, diskontuje aktiva ihned, a to rovnou pro nejhorší možný scénář," říká Jared Dillian z Mauldin Economics. Mezi tato rizika se nyní podle něj řadí hlavně hrozba vzniku obchodních válek.
I v loňském roce byla na trzích řada nejistot, připomeňme třeba sérii důležitých evropských voleb. Investoři ale před několika měsíci nebyli tak skeptičtí jako dnes.
Dillian varuje, že pokud by se nyní k hrozbě obchodních válek přidala ještě další zásadní nejistota, mohl by další skokový nárůst volatility a pokles cen akcií na Wall Street vyústit ve ztrátu důvěry domácností i firem a dřívější příchod hospodářské recese.
Zdroj: Bloomberg